Akıllı mandallar çamaşırlarınızın kuruduğunu veya yağmur geldiğini haber veriyor!

İlk önce akıllı telefonlar geldi sonra akıllı televizyonlar ve saatler. Peki, size şimdi de akıllı mandal üretildi desek?

Bir çamaşır deterjanı markası olan Omo, teknoloji harikası bir çamaşır mandalı üretti. Mandal çamaşırlarınız kuruduğunda ya da bahçe veya balkonunuzdaki çamaşır kurutmalığınızın üzerinde ya da yakınlarında yağmur bulutları dolaşmaya başladığında, telefonunuza mesaj gönderiyor.

İnternete bağlı, teknoloji yüklü akılı mandal Peggy, giysilerinizin üzerindeki UV ışınlarını, havadaki nemi ve ortamın ısısını tespit eden sensörlere sahip.

JWT Sydney Grup’un dijital tasarım müdürü Jay Morgan, cihazın topladığı bilgileri hafızasındaki formüllerle karşılaştırıp giysilerin kuruyup kurumadığını algıladığını söylemekte.

“Giysilerinizi astığınızda, hava durumuna göre, giysilerin aşağı yukarı ne zaman kuruyacaklarını tahmin ediyor.”

“Eğer siz de, çamaşırlarınıza vuran güneş ışığı süresini, ortamın nemini bilseydiniz, giysilerinizin ne kadar sürede kuruyacağını tahmin edebilirdiniz.”

Bay Morgan’ın söylediğine göre Peggy, çamaşır makinesinin, yıkamayı tamamlamasının ardından 30 dakika içerisinde çamaşırların makineden çıkarılmaması halinde, akıllı telefonunuza mesaj gönderiyor. Aynı zamanda, çamaşırları günün hangi saatlerinde assanız daha hızlı kuruyacaklarını da haber veriyor.

Bay Morgan: “Cihaz ayrıca, telefonunuza yağmur yağacağını ve çamaşırlarınızı içeri almanız gerektiğini bildiren bir mesaj gönderiyor.” demektedir. “Bu cihaz sanki minik bir Meteoroloji istasyonu.” Bay Morgan, bünyesindeki uygulama sayesinde, kullanıcılara, yerel etkinlikler ve aile oyunları hakkında bilgiler vererek, onları çamaşır makinesinden uzaklaştırıp, dışarıda vakit geçirmelerini sağladığını da sözlerine eklemektedir.

Akıllı mandal Peg’in prototipi, şu sıralar kilit kullanıcılar olarak adlandırılan beş aile tarafından test edilmektedir ve cihaz testinin ikinci haftasını doldurmuştur. Omo, yakın zaman içerisinde mandalı denemek isteyen kişilerin başvurularını almaya başlayacaktır.

Şirket Peggy’nin son haliyle satışa çıkarılıp çıkarılmayacağına deneme süreçlerinden sonra karar verecek. Akıllı ürünün fiyatının ne kadar olacağı ise şimdilik büyük bir merak konusu.

 

İlginizi çekebilir

Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
Yaratıcı İş Fikirleri
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir