Akıllı sırt çantası sayesinde artık hiçbir eşyanızı unutmayacaksınız!

Totto’nun geliştirdiği T-Track adlı akıllı sırt çantası “Nesnelerin İnterneti” teknolojisinden yararlanıyor ve bir uygulama sayesinde kullanıcının eşyalarını sürekli olarak takip ediyor.

Nesnelerin İnterneti ağı büyüdükçe dünyadaki her şey giderek birbirine daha bağlı hale geliyor. Daha önce bu ağın günlük hayattaki kullanımlarından bahsetmiştik. Hatırlayacağınız üzere insanların anahtar gibi önemli eşyalarını bulmalarına yardımcı olan ve bluetooth ile çalışan “akıllı etiketler”i ele almıştık. İşte Kolombiya merkezli Totto adındaki şirket de benzer bir yöntem kullanarak eşyalarınızı unuttuğunuzda sizi uyaran bir sırt çantası geliştirdi.

T-Track sırt çantası için modern yaşama uygun olarak tasarlanmış ‘akıllı bir taşıma cihazı’ diyebiliriz. Ürün, şarj edilebilen bir pille çalışıyor, üstelik çantanın bu kısmındaki USB girişini kullanarak çeşitli aksesuarlarınızı da şarj edebiliyorsunuz. T-Track’in bluetooth ile çalışan ‘beyni’ bir dizi akıllı etiket ile bağlantı kuruyor. Tabii bu akıllı etiketleri de dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi, anahtar gibi çeşitli eşyalarınızın üzerine yapıştırmanız gerekiyor. Çantanın beyni bu eşyaların yakında olup olmadığını tespit ediyor, eğer herhangi bir eşyanız çok uzakta kaldıysa çanta titreyerek size haber veriyor. Yani, diyelim ki fotoğraf makinenizi unuttunuz, alıp başınızı gittiniz, işte o zaman çanta sizi uyarıyor. Ürünün iPhone ve Android uygulamasına eşyalarınızı kaydedebiliyorsunuz, sonra da eşyalarınızı farklı kullanım amaçlarına göre çeşitli gruplara ayırabiliyorsunuz. Örneğin spor salonu ya da iş için kullandığınız eşyaları birbirinden farklı gruplara koyabiliyorsunuz, sistem de sizi ona göre uyarıyor. Peki diyelim ki herhangi bir eşyanızı değil de komple çantayı unuttunuz. İşte o zaman uygulamayı kullanarak GPS sinyali sayesinde çantanızın yerini tespit edebiliyorsunuz. Bağlı bir cihaz olan T-Track’in ergonomik ve pratik özelliklere sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Mesela ürünün gizli cepleri, sert bir maddeden yapılmış koruyucu tabakası ve seyahat etmeyi kolaylaştıran tutma yerleri mevcut. Şu anda Indiegogo platformunda fon toplamaya devam eden T-Track’i lansmana özel 99 dolar ödeyerek 2017’in sonuna kadar satın alabilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyerek başarılı bir inovatif iş fikri olan akıllı çanta hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Sizce akıllı etiketler ve Nesnelerin İnterneti teknolojisinden yararlanan diğer cihazlar günlük hayatımızı başka ne şekilde kolaylaştırabilir?

 

İlginizi çekebilir

Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
En Yaratıcı İş Fikirleri
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir