Almanya’da Kiliseler Ücretsiz Wi-Fi Sağlıyor

Daha önce çöp kutularından kaldırım taşlarına kadar birçok öğenin Wi-Fi noktaları olarak kullanılabildiğini görmüştük.

Berlin-Brandenburg bölgesinde, “Tanrısal Noktalar” olarak adlandırılan, bir kilisenin içinde ve dışında, ücretsiz ve güvenli Wi-Fi yayını yapılıyor. Tanrısal Wi-Fi noktalarında sunulan ücretsiz Wi-Fi’den, kilisenin içinde ve dışındaki herkes yararlanabiliyor. Protestan Kilisesi’nin aldığı bir karara göre, şu an için 220 kilisede verilmekte olan bu hizmet, Berlin– Brandenburg bölgesindeki 3000 kiliseyi de kapsayacak.

Almanya, internetin yaygınlaştırılması konusunda diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde kaldı. Kilise liderleri, artan sayıdaki “Tanrısal Noktalar” sayesinde, bu durumun değişeceğine inanmakta. Kilise, ağın güvenli olduğunu ve reklam içermediğini söylemekte. Bir Tanrı Noktasına ulaşıldığında, kullanıcılar ilk olarak, bulundukları kilisenin web sayfasıyla karşılaşıyorlar. Burada, kilise binasının tarihçesi, yerel inanç toplulukları ve inançla ilgili bilgiler yer almakta.

Mayıs 2017’ye kadar  3000 Protestan Kilisesi ağa bağlanabilirse proje ulus bazında genişletilerek Katolik Kiliseleri de plana dâhil edilecek. Wi-Fi yayını yapmaya başlayan ilk iki kilisenin adları ise şöyle: Berlin Fransız Katedrali ve Kaiser Wilhelm Memorial Kilisesi.

 

İlginizi çekebilir

Çöpünü At Wi-fi’yı Kap!
Amsterdam’da hava temiz olduğunda ağaçlar ücretsiz wi-fi yayını yapıyor!
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir