Amazon Go, Marketlerdeki Ödeme Kuyruklarına Son Veriyor!

Amazon Go müşterilerin istediği ürünü alıp çıkmasını ve ödemeyi çıkışta mobil bir uygulama aracılığıyla yapmasını sağlayan bir marketi 2017 yılında hayata geçirmeyi planlıyor.

Online alışverişin hızı ile somut mağaza vitrinlerinin sağladığı tatmini buluşturan bazı fikirleri daha önce görmüştük. Ödeme kuyruğuna girmeden ödeme yapmayı sağlayan mobil uygulama ve müşterilerin yüz tanıma sistemiyle ödeme yapmasını mümkün kılan mağaza bunlardan birkaçıydı. Şimdi ise Amazon çok daha şık bir çözüm sunuyor. Amazon, görüntü tanıma teknolojisini kullanarak müşterilerin kolayca istediği ürünü alıp çıkabileceği somut bir market yarattı .

1800 metrekarelik bir satış alanına sahip olan Amazon Go isimli marketin, 2017’in başında  Seattle’da açılması bekleniyor. Marketin çalışma sistemi ise şu şekilde işliyor: Müşteriler içeri girerken mobil uygulamayı açarak scan ediyor, mağazanın her tarafına yerleştirilen sensörler ve bilgisayarla görüntüleme sistemi sayesinde sepetlerine hangi ürünleri koydukları ya da çıkardıkları tespit ediliyor. Daha sonra, müşteriler mağazadan çıkarken toplam alışveriş tutarı telefonlarındaki hesaplarından otomatik olarak çekiliyor.

Perakende sektöründe çığır açacak olan market hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Amazon Go’nun yenilikçi bir adım olmasının yanısıra, bunun Amazon açısından daha başlangıç olduğunu hissettiren birçok gösterge var. Belki de perakende satış devlerinin çok daha radikal bir atılım yapması an meselesidir, mesela müşterilere önemsiz ürünleri satın alma konusunda zaman kazandıracak robotlu alışveriş asistanları gibi…

 

İlginizi çekebilir

Perakende Sektöründeki İş Fikirleri
Dikey Tarım Marketlere Taşınıyor!
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir