Dikey Tarım Marketlere Taşınıyor!

FarmedHere ve AeroFarms benzeri yeni açlan yatay çiftlikler ürünlerin daha verimli biçimde yetişmesine olana sağlıyor. Ürünler satış yerine daha kısa mesafelerde üretiliyor ve marketlere daha taze bir şekilde ulaştırılıyor. Ancak Almanya’daki dikey bir çiftlik işi daha da ilerleterek ürünlerin marketin içinde üretilmesine olanak sağlıyor.

Kräuter Garten, METRO Cash & Carry marketinde yer alıyor. Üretici şirketi ise daha evvel origami benzeri mini seralar da üreten INFARM. Berlin’in Friedrichshain bölgesini pilot bölge olarak seçen INFARM, ürünün performansını ve elverişliliğini görmek istiyor. Şirketin amacı gıda üretiminde kendi kendine yeten şehirlerin olduğu bir gelecek vizyonuna katkı sağlamak.

INFARM CEO’su Erez Galonska “Bizce gıda sistemi merkezsizleşmeli ve üretim tüketiciye yakınlaşmalı. Bu çevreye bırakılan etki, gıda güvenliği ve kalitesi bakımından oldukça önemli.” şeklinde konuşuyor.

dikey-tarim-market

INFARM 2013 yılında kuruldu. Dikey tarım teknolojisini geliştirmesi için Avrupa Birliği’nden ve melek yatırımcılardan destek aldı. Şirket, bitki ve sebzelerin hidrofonik olarak gübre ve oksijen bakımından zengin ince bir su tabakası üstünde yetiştirilmesi için d  LED ışıklarla güneş ışığı taklit ediliyor. Mikrosensörlerle bitkiler gözetleniyor. Ayrıca toplanan bilgilerle bitkilerin doğru yetişmesi için gerekli olan koşullar hesaplanıyor ve buna göre hareket ediliyor.

Buna ek olarak yıl boyu taze üretim yapılması nedeniyle lezzetli sebze ve meyveler üretilmiş oluyor. Geleneksel yöntemlere göre %70 daha az gübre, %90 daha az su kullanılıyor ve haşere ilacı kullanılmıyor. Ayrıca market içinde 5 metrekarelik alan kaplamasıyla standart teşhir biçiminden daha az yer işgal ediyor.

dikey-tarim-market-2

INFARM bu yöntemin “bugün piyasadaki tüm üretim biçimlerinden daha verimli” olduğunu ifade diyor. Karmaşık görünmesine rağmen bir uygulama sayesinde METRO market çalışanları tarafından gözetlenebiliyor ve kontrol edilebiliyor. Bu basitlik sayesinde sistemin restoranlarda, otellerde, hastanelerde ve evlerde kullanılacağı umuluyor.

Dikey platform, ilk kez Ekim 2015’te monte edildi. Ekim 2016’ya dek pilot uygulamalar devam edecek. INFARM bu yıl ya da 2017’de piyasaya satış yapmaya başlamayı planlıyor.

 

İlginizi çekebilir

Kentsel Tarım Gelecek Vadediyor!
Tarım ve Hayvancılık Üzerine İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir