Ambulanslar artık araç radyolarının kontrolünü ele geçirebilecek!

Kraliyet Teknoloji Enstitüsünde (KTH – Kungl Tekniska Högskolan) öğrenim gören üç öğrenci tarafından geliştirilen EVAM Sistemi, sürücüleri kendilerine yaklaşan acil durum araçları konusunda uyarmak için radyo frekanslarını kullanıyor.

Ses yalıtımı, araç teknolojisinde meydana gelen gelişmelerden biri olup sürücülerin kendilerine yaklaşan araçların sirenlerini duymalarını iyice zorlaştırmaktadır. İsveç’teki Kungl Tekniska Högskolan (KTH) yani Kraliyet Teknoloji Enstitüsünde okuyan üç öğrenci bu durumu göz önünde bulundurarak EVAM Sistemi’ni geliştirdi. Söz konusu sistem sayesinde acil durum araçları, önlerinde seyir halinde olan arabaların radyolarının kontrolünü ele geçirebiliyor ve sürücülere yaklaştıklarına dair uyarıda bulunabiliyor. EVAM Sistemi, araba radyoları açık olduğu sürece çalışabiliyor. Sürücü ister radyo veya CD dinlesin, isterse de radyo cihazına Bluetooth ile bağlansın, EVAM sistemi arabadaki radyonun kontrolünü ele geçirebiliyor.

EVAM Sistemi, ambulanstan öndeki araçlara sesli mesaj göndererek çalışıyor. Bu mesaj, arabanın ses sisteminde yürütülen şey ne olursa olsun devre dışı bırakıyor ve ambulanstan gönderilen mesaj radyo ekranında beliriyor. Trafik akış hızına göre farklı zamanlarda gönderilmek üzere tasarlanan uyarılar, açık otoban trafiğinde yoğun şehir caddelerine kıyasla daha erken yollanabiliyor. EVAM Sistemi’nin yol testlerinin 2017’nin ilk yarısında Stockholm’de başlaması bekleniyor. Söz konusu testler sınırlı sayıda acil durum aracıyla gerçekleştirilecek.

Teknoloji, acil yardım hizmetlerinin adrese ulaşmasını birçok farklı şekilde hem daha çabuk hale getiriyor hem de bu hizmetleri daha sürdürülebilir kılıyor. Örneğin, sağlık hizmetlerinde kullanılan tahmin sensörleri kalp yetmezliğini önlememize yardımcı oluyor. Mülteciler için tasarlanan afet barınakları ise kendi kendine yeten ve sürdürülebilir geçici evler olarak kullanılıyor. Acil yardım hizmetlerini geliştirmek için sizce başka ne gibi inovatif fikirler veya girişim projeleri hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Sağlık Sektöründeki Yenilikçi Girişimler
Hayat Kurtaran İnsansız Hava Aracı: Ambulance Drone

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir