Asansör Yeniden İcat Edildi!

Bütün dünyada tek bir günde 12 milyondan fazla asansör yedi milyar yolculuk yapıyor ve bir milyardan fazla insan taşıyor. Columbia Üniversitesi’nde bir öğrencinin yaptığı çalışmaya göre, New York’taki ofis çalışanları toplam 16,6 yıllarını asansör bekleyerek geçiriyor. Gelecekte çok daha fazla insan büyük şehirlerde yaşayacak ve bununla birlikte daha fazla yüksek bina inşa edilecek. Bundan hareketle yola çıkan Thyssenkrupp firması, 21.yüzyılın sonuna kadar şehirlerde yaşayan insanların %70’inden fazlasının yararlanabileceği yeni bir asansör teknolojisi geliştirdi.

MULTI adındaki, dünyanın ilk halatsız asansör hizmeti yüksek binaların inşa edilme şeklini tamamen değiştirebilir. Alman şirketi Thyssenkrupp tarafından geliştirilen ikiz asansör teknolojisi, halat yerine lineer motorlar kullanıyor. Bu motorlar, yukarı ve aşağı doğru hareket edebilirken diğer asansörlerden farklı olarak yatay biçimde de hareket edebiliyor. Tek bir döngüde, aynı asansör boşluğu içinde bir kabin yukarı çıkarken diğer kabin aşağı doğru inebiliyor. Standart asansör sistemlerine kıyasla bir asansör boşluğunda birçok asansör barındıran sistemin en önemli özelliği ise kapıların her 15 ila 30 saniyede bir açılıyor olması.

Almanya’nın Rotterweil kentinde, asansör için kullanılacak 246 metrelik test kulesi, dünya çapındaki gökdelenlerin geliştirilmesi için harcanan zamanı büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olacak. Deneme amaçlı 12 asansör boşluğunun bulunacağı binada asansörler saniyede 18 metre hız yapacakken, üç asansör boşluğu sadece MULTI asansör sistemini denemek için kullanılacak. Kule ayrıca Almanya’nın en yüksek seyir terası olma unvanını taşıyacak.

Aşağıdaki tanıtımı videosunun izleyerek yeni nesil asansör hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Seyahat yöntemlerimizi kökünden değiştirmek ve A noktasından B noktasına ulaşımımızı kolaylaştırmak teknolojik inovasyonların temel odağı olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda, elektrikli arabaları seyir halindeyken şarj edebilen yola yerleştirilmiş kablosuz şarj teknolojisini ve asansör yolculuklarını maceraya dönüştüren sanal gerçeklik ekranlarını dikkat çeken inovasyonlar olarak gösterebiliriz. Peki, sizce daha başka ne gibi teknolojik yenilikler seyahat şeklimizi kolaylaştırabilir?

 

İlginizi çekebilir

Sanal Gerçeklik Sayesinde Asansör Yolculukları Maceraya Dönüşüyor!
Başarılı İnovatif İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir