Elektrikli Otobüsleri Şarj Eden Yollar

ElectRoad, yollara yerleştirilen kablosuz bir şarj teknolojisini kullanarak Tel Aviv şehrinde elektrikli bir otobüs hattı oluşturmak için İsrail hükümeti ile birlikte çalışıyor.

İsrail merkezli bir şirket olan ElectRoad, seyahat ederken elektrikli arabaları şarj eden, bataryaya ve şarj etmek için durma gereksinimi ortadan kaldıran kablosuz bir yol teknolojisi geliştirdi. Yola döşenen şarj sistemi, batarya takılmasına gerek kalmayan araçların ağırlıklarını düşürüyor ve yolculuk için yeterli şarjınızın olup olmadığı endişenizden sizi kurtarıyor.

Elektromıknatıslardan ve bakır tabakalardan üretilen kablosuz enerji şeritleri, yola ve aynı zamanda araçların altına monte ediliyor. Yol kenarındaki bir güç istasyonu ise yola döşenmiş olan şarj yataklarına enerji sağlıyor. Sürdürülebilir teknolojinin entegre edildiği araçlar, normal yollarda da 5 kilometreye kadar gidebiliyor.

Şirketin amaçları arasında petrole olan bağımlılığı azaltmak ve ana pazar olarak seçtiği şehirlerin toplu taşıma sistemlerinde faaliyet göstermek bulunuyor. İlk denemelerin bu sene içinde yapılması planlanan teknoloji, geleceğin çevreci şehirlerini inşa etmede büyük bir adım olarak görülüyor. Başarılı inovasyonun aşağıdakı tanıtım videosunu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Ulaşımı olabildiğince çevre dostu bir hale getirmek için işletmeler sürekli olarak çaba harcıyor. Daha önce sizlere Wi-Fi’ye sahip güneş enerjisi ile çalışan otobüs duraklarından ve İngiltere’deki bir süpermarketin dağıtım kamyonlarında gıda atığı kullanmasından bahsetmiştik. Daha yeşil bir ulaşım için sizce şirketler başka neler yapabilirler?

 

İlginizi çekebilir

Çevreci İş Fikirleri
Enerji Sektöründeki Başarılı İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir