Banka Açmak

Bankacılık kolaymış gibi gözükse de zirvede olmak her zaman o kadar da kolay değildir. En iyi yöneticileri işe alsanız bile ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemlerde parasız kalabilirsiniz. Kendi bankanızı açmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

 

Banka nasıl açılır?

1 – İş planı hazırlayın. Her şeyden önce açacağınız bankanız için yatırımcı bulmanız gerekebilir.

 • Yeni bir banka çok para kazandırabilir. İşe koyulmadan önce yatırımcılara büyümeyle ilgili planlarınızı gösterin. Yatırımcıların yatırımlarına karşılık neler alacaklarını görmeleri gerekir.
 • Yeni bankanız için bir isim bulmanız gerekir. Bankacılıkta pazarlamanın payı oldukça büyüktür çünkü insanların gelebilecekleri bir bankanız olduğunu, kolaylıkla müşteriniz olabileceklerini ve geldikleri taktirde onlara sunulacak birçok imkan olduğunu bilmeleri gerekir.
 • Yapmanız gereken rakiplerinizin işletmelerini araştırmak, kıyaslanabilir ürünler bulmak ve müşterilerin faydalanabileceği başkalarının sağlamadığı hizmetler sunmaktır.

2 – Gerekli özeni gösterin. Yürürlükteki yönetmelikleri bilin, bu yönetmelikleri nasıl uygulayacağınızı öğrenin ve bu kurallara uymaları ve desteklemeleri için çalışanlarınızı eğitin. Senelik kurum içi denetimler yaparak çalışanların bu kurallara uyup uymadıklarını denetleyin.

3 – Muhtemel yatırımcıları bir araya toplayın. İnsanları zorlukla kazandıkları parayı bankanıza yatırmaları için ikna etmeye başlamadan önce gösterecek belli miktar teminatınız olmalıdır. Başlangıç varlığı biriktirilmiş tasarruf olarak bankada kalacaktır. Diğer insanların paralarını sermayeye çevirmek için kullanan birçok özel sermayeli firma vardır. Sizde işe koyulun ve insanlara daha çok seçenek sunarak onları kendinize çekin.

4 – İyi ilişkiler kurun. Devlet ve bankalar yakın ilişkiler içinde olup elele hareket ederler ve kimse de bu eli kaybetmek istemez. Bu nedenle sakın rüşvet vermeye kalkmayın. Bulunduğunuz bölgede bankaya ihtiyaç yoksa daha önceden bu işi deneyen kişilerden tavsiyeler alın.

5 – Bankanız için bir yer satın alın. Yeterli sayıda oda olduğundan emin olun:

 • En az üç tane bireysel bankacılık görevlisi olmalı ( insanlara yeni hesaplar açacak )
 • Oturma alanı
 • Vezne alanı
 • Kasa dairesi. Tercihen hem veznedarların hem de kasa kiralayan müşterilerin ulaşabileceği bir yer. Kasa dairesinin uzak olması gerekir, kapının yanında konumlandırılmamalıdır.
 • Bankamatik ( içeride veya dışarıda kapının yanında )
 • Güvenlik görevlisi yeri

6 – Kurallar belirleyin. Ne tür hizmetlerin verileceğine karar verin. Devler bankalarının yaklaşımını benimseyecekseniz:

 • Denetleme
 • Puantaj
 • Tasarruflar
 • Mortgage kredileri
 • Küçük işletme kredileri
 • Yatırım ve planlama
 • Kısa ve uzun vadeli tasarruf yöntemleri

7 – Daha büyük sanayi bankalarının yaklaşımlarını benimseyecekseniz aşağıdakileri eklemeniz gerekecektir:

 • Özel servet ve yatırım yönetimi
 • Ticari krediler ( küçük: 1 milyon dolardan az, orta: 1 milyon dolar ve 5 milyon dolar arası ve büyük ölçekli: 5 milyon doların üzerinde )
 • Ticari hesaplar
 • Uluslar arası bankacılık
 • Özel piyasa bankacılığı

8 – Nakit akışını gözlemleyin. Artık yeni müşterileriniz sayesinde sabit akış olacak. Tasarruf hesabı veya vadesiz hesaplar fark yaratabileceğiniz en önemli adımdır. Kötü olaylara karşı bütün paranızın %10-%20’sini ihtiyat olarak saklayın.

9 – Riskleri gözlemleyin. Riskleri hesaplayabilecek, politika ve prosedürlere uyum sağlayabilecek konusunda uzman olan en iyi kişileri işe alın.

10 – Topluma yatırım yapın. Parayı büyütmek parayı harcamak anlamına gelir. Risk her zaman olacaktır ancak risk oyunun bir parçasıdır.

11 – Az toplantı yapın. Başarılı bir yönetici olarak her şeye parmağınızı sokmak her zaman iyi bir fikir değildir. Toplantıları minimumda tutun ancak denetim ve denge olsun. Toplantılarınızı banka açılmadan önce yapın ve müşterilerinizin bütün ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun.

12 – Önceliğiniz her zaman müşterileriniz olsun. Online bankacılık hizmetleri müşterilerin çoğu için iyi bir çözüm yoludur. Online bankacılığı şu anda düşünmüyorsanız başarılı olma şansınızı azaltmış olursunuz. Buna ek olarak bütün banka memurlarınızı ve aynı zamanda müşteri hizmetleri görevlilerinizi ve müşterilerle yüz yüze gelen bütün personelinizi kibar olmaları ve öncelikli olarak müşterileri düşünmeleri gerektiği konusunda eğitmelisiniz. Çalışanlarınıza müşterilere gülümsemelerini ve onlara en yakın arkadaşlarıyla konuşuyorlarmış gibi hissettirmelerini söyleyin. Sıcak bir karşılama müşteri sadakatini güvence altına alır. Hızlı olun ancak bankacılık sürecini asla hızlandırmayın.

 

İpuçları

Bir kurul oluşturun. Kurulun olması omuzlarınızdaki yükü hafifletir. Büyük kararları tek başına vermek yerine çoğunluğun kararına uymanız başarınıza katkı sağlar.

Bütün grupların çalışmalarını gözlemleyen bölgesel bir denetçi grubu kurmaya çalışın. Bu denetçi gurubu size bağlı olmalıdır ve size rapor vermelidir. Denetim ve denge oldukça önemlidir. Ayrıca bankanız ve size yatırım yapan halk arasında güven ilişkisi kurmanız da oldukça önemlidir.

İşlerinizi global düzeyde yönetin. Firmanızı ne kadar çok insana tanıtmanız demek daha fazla para stoklamanız anlamına gelir.

Bankanızda üniversiteye giden öğrencileri stajyer olarak çalıştırın. Bu sayede hem ucuz iş gücünden yararlanmış hem de gelecekteki çalışanlarınızı donatmış olursunuz.

 

Uyarılar

Bankanızda meydana gelebilecek krizlerin her zaman farkında olun.

Sahtekârlar ve dolandırıcılar her an karşınıza çıkabilir. Telefonla kişisel bilgilerin ele geçirilmesi, sahte e-posta veya internet siteleriyle kullanıcıların kredi kartı bilgileri ele geçirilmesi gibi.

Büyük iş kurmak isteyenlere özel büyük sermayeli iş ve yatırım fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir