Alışveriş Merkezinde Mağaza Açmak

İş kurmak istiyorum diyen ancak ne iş kuracağına karar veremeyen girişimciler için iş fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam ediyoruz.

Alışveriş merkezi kültürü arttığı ve alışveriş merkezleri daha fazla müşteri çektiği için mağaza açmak isteyen perakendeciler ilk olarak alışveriş merkezlerini tercih ediyorlar. Ancak unutmayın ki bir alışveriş merkezinde bir mağaza açmak istiyorsanız öncelikle detaylı bir planlama yapmanız gerekir.

 

Alışveriş merkezinde mağaza nasıl açılır?

1 – Bayilik alın. İyi bilinen bir satış firmasının bayiliğini almaya çalışın çünkü alışveriş merkezlerinin çoğu sadık müşteri tabanı olan ve pazarda itibarı olan markalara yer vermeyi tercih eder. Uzun bir başarı geçmişi olduğu taktirde ister yerel ister uluslararası bir markanın bayiliğini alabilirsiniz.

2 – Zorunlulukları anlayın. Her alışveriş merkezinin kendi demografikleri vardır. Örneğin alışveriş merkezinde ne tür işletmeler mağaza açıyor, hangi yaş gurubundaki iş adamları mağaza yeri bakıyor vb. Açmayı planladığınız satış mağazanızın alışveriş merkezinin gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını anlamak için demografik özellikleri analiz edin.

3 – Kanunları ve yönetmelikleri öğrenin. Bir alışveriş merkezinde satış mağazası açabilmek için ne tür kanunlara ve yönetmeliklere uymanız gerektiğini öğrenin. Yüklü para cezaları ödememek için bu kanun ve yönetmeliklere uyduğunuzdan emin olmalısınız.

4 – Satış mağazanız için en iyi yeri bulun. Alışveriş merkezleri farklı bölümlere ayrılır ve bu nedenle sizin de satış mağazanız için en iyi yeri bulmanız gerekir. Satış mağazalarının başarılı olabilmesi için doğru yeri bulmaları bir zorunluluktur. İyi bir yer tek başına en önemli başarı göstergelerinden biridir. Satış mağazanız için yer ararken etrafınızın rakiplerle çevrili olmadığından emin olun. Ancak şunu da unutmayın ki müşterileri etkilemek için başka işletmelerin de olması gerekir. Özellikle bol müşteri çeken işletmelerin.

5 – Bütün maliyetleri hesaplayı. Bir alışveriş merkezinde mağaza kiralamak için ciddi bir ödeme yapmanız gerekir. Ön ödeme haricinde aylık olarak ödemeniz gereken kira bedelini de hesaba katmalısınız. Ayrıca ışıklandırma, yer döşeme ve duvar dekoru da dahil olmak üzere mağaza tasarımından da sorumlu olacaksınız. Yani ekstra masrafları da düşünmeniz gerekecektir.

6 – Son pazarlığı yapın. Gerekli analizleri tamamladıktan sonra alışveriş merkezi yönetimiyle pazarlığı sonlandırmalısınız. Her şeyi yazılı olarak alın ve herhangi bir anlaşma imzalamadan önce bir avukata gösterin. Bu işlerinizin aksamasını önleyecektir.

 

İpuçları

Alışveriş merkezinde pazarda itibarı olan bir satış mağazası açın.

Nihai kararınızı vermeden önce bütün belgeleri okuyun.

Bir alışveriş merkezinde mağaza açabilmek için yeterli miktarda paranız olmalıdır.

Satış mağazanızın tasarımı ve düzeni alışveriş merkezinin ambiyansıyla uyumlu olmalıdır.

 

İhtiyacınız olanlar

Satış mağazası bayiliği

Yatırım yapmak için sermaye

Avukat

Satış becerisi ve bilgisi

Sermaye sıkıntısı olmayanlar için büyük sermayeli işler ve kazançlı iş kurma fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir