Büyük sermayeli iş fikirleri: Petrol arama şirketi kurmak

Yer altında bulunan petrol ürünleri rezervlerine ulaşmak, rafine edilmiş petrol ürünlerini tüketicelere ulaştırmanın ilk adımıdır. Petrol arama sanayisi 19 yy başlarından itibaren çok gelişti. Denizde petrol aramak, sadece büyük şirketlerin karşılayabileceği çok pahalı bir işlemdir. Ancak daha küçük ölçekli bağımsız petrol arama şirketleri kara petrol rezervlerine ulaşma şansına sahiptir.

 

Basamak 1

Finansal, teknik ve iş tecrübesi açısından bağımsiz petrol arama şirketi kurmaya uygun bir grup organize edin. Şirketi kurmaktaki amacınız; yer altında bulunan petrol rezervlerine ulaşmaktır. Bunun için öncelikli olarak kuyu açacağınız bölgenin kiralamaya uygun olması ve bölgeye yakın yerlerde çıkartacağınız petrolu satın alıp rafine edebilecek petrol şirketlerinin bulunması gerekir.

 

Basamak 2

Detaylı olarak bir iş planı hazırlayın. Takım arkadaşlarınızın, operasyona başlamadan önce önemli noktaları bilmesi ve hiçbir detayın atlanmaması gerekir. Zaman, bütçe ve coğrafi kısıtlamalar iş planında olmalıdır. Jeofizikçiler, kazı şirketleri ve ihtiyacınız olması halinde kullanacağınız personelin listesini çıkartın. İş planı, birçok potansiyel petrol kuyusu hakkında bilgiler içermelidir. Tarihsel kayıtları inceleyerek stratejinizi belirleyin.

 

Basamak 3

Yasal gereklilikleri yerine getirin. Takımınızın üyeleri kendilerini yasal olarak koruma altına almak isteyecektir. Şirketinizi limited ya da anonim şeklinde yapılandırabilirsiniz. Limited şirketi anonim şirketine göre daha esnek bir yapıya sahiptir. Şirketinizin yasal altyapısını oluşturun ve gerekli yetkileri alın.

 

Basamak 4

Arama yapacağınız alanı belirleyin. Kazı ve arazi kullanma izinlerinizi alın. Bu izinleri alırken çevrenin korunması ile ilgili yerel kurallara uyduğunuzdan emin olun. Arazi ile ilgili yasal izinleri almanız sizi ileride oluşabilecek tazminat davalarına karşı koruyacaktır. Petrol arama konusunda tecrübeli bir avukatla çalışmanız, sözleşme yaparken haklarınızı koruyacaktır. Teknik operatörlerinizle de sözleşmeler yaparak anlaşmazlıkların önüne geçmelisiniz. Örnek olarak; bir jeofizik firması sismik araştımalar yaparak toprak altının özelliklerini çıkartacaktır. Modern 3 boyutlu sismik teknolojisi size çok gerçekçi bilgiler verecektir.

 

Basamak 5

Sismik araştırmaların desteklediği ve yer altında yeterli miktarda ve kalitede petrol bulunduğu konusunda güçlü veriler aldığınız noktalarda birçok keşif kuyusu kazın. Eğer rezerv yeterli ise hemen bir kazı şirketiyle anlaşın ve kuyunun açılması için gereken tüm desteği sağlayın. Petrol çıkartıldıktan sonra yeterli depolama tanklarınızın olduğundan emin olun. Ayrıca, petrolun yanında doğalgaz da çıkabilir. Bu durum için de bir planınız olmalıdır. Şirketiniz arazinin içinde yollar yapmak zorunda kalabilir. Çalışanlarınız ve uzman personeliniz için yaşama alanları yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca şantiyeniz yeterli haberleşme yeteneğine de sahip olmalıdır.

 

Petrol arama izni nasıl alınır?

Petrol aramaya başlamadan önce devletten petrol arama ruhsatı almanız gerekiyor. Petrol arama ruhsatı nasıl alınır öğrenmek için tıklayınız.

 

Uyulması gereken prosedürler

Yasal olarak uymanız gereken tüm prosedürleri incelemek için tıklayınız.

 

İpucu

Prosedürler, dokumantasyon ve petrol sanayisindeki yasal konular ile ilgili tecrübeli bir avukatı işe alın.

 

Uyarı

Takım arkadaşlarınızın petrol sanayisi alanında tecrübeli ve doğru yeteneklere sahip olduğundan emin olun. Petrol aramak, işi yaparken öğrenilecek bir aktivite değildir.

 

İlginizi çekebilir

Büyük sermayeli işler
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir