Büyük Sermayeli İş: Ticari Helikopter

Büyük sermayeli ancak yüksek kar marjına sahip bir iş kurmak isteyenler için ticari helikopter sahibi olmak harika bir iş fikridir. Özellikle son yıllarda ülkemizdeki hava ulaşımının oldukça popülerleşmesi bu işi daha cazip hale getirmektedir.

Bir taraftan karayolu trafiğinden kurtulmanızı sağlarken bir taraftan da uzak mesafelere hızlı ulaşmanızı sağlayan helikopterler paha biçilemez bir ulaşım imkanı sunarlar. Helikopterler karışık araştırmalarda, arama kurtarma görevlerinde ve acil nakil işlemlerinde kullanılır. Ayrıca daha kapsamlı şehir turları yapılır. Bununla birlikte bu işe başlamak yakıt, sigorta ve parkta dahil olmak üzere oldukça pahalıdır. 

 

Şehir turları

Turistlerin birçoğu kara da yapılan etkinlikleri tercih etse de helikopter turu eşsiz ve eğlenceli bir deneyim yaşamalarına yardımcı olabilir. Günümüzde firmaların birçoğu önemli turizm merkezlerine helikopter turları düzenlemektedir. Helikopter turları ziyaretçilerine kalkış anından iniş anına kadar heyecan verici bir deneyim yaşatır. Tur pilotları ülkenin en ünlü noktalarını ziyaretçilere farklı bir açıdan göstermek için yerel turist büroları ile çalışırlar.

 

Acil nakil

Helikopter temelli acil nakil hizmetleri için en yeni çıkan hava taşıtları kullanılır ve deneyimli pilotlarla çalışılır. Helikopterler ciddi yaraları veya hastalıkları olan hastaların hayatını kurtarmaları tıp profesyonellerini erişimi zor noktalara taşırlar. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı bir araştırmaya göre birinci seviye veya ikinci seviye travma merkezindeki majör yaralanmaları olan hastalar kara ambulansları yerine helikopter ambulansları ile taşınırsa hayatta kalma oranları daha yüksek olur.

 

Özel kiralamalar

Büyük firmalar üst düzey yöneticilerinin binaların tepesindeki helikopter pistlerinden alınarak havaalanları veya test sahası gibi şehrin belli noktalarına gitmeleri için helikopter kiralarlar. “Göklerin limuzini” olarak tanımlanan bu araçların donanımları farklılaşır. Ancak sonuçta amaç yolcuları hızlı, rahat ve güvenilir bir biçimde ulaşmak istedikleri noktaya götürmektir. Lüks kiralama pilotları büyük firmaların ulaştırma ofisleri ile temas kurarak hizmetlerini sunarlar.

 

Özel görevler

Helikopterler gibi eşsiz fonksiyonları olan araçlar farklı pek çok sektöre hizmet verir. Film ve televizyon ekipleri keşif ve hava kamerası ile yapılan çalışmalar için sık sık helikopter pilotları kiralarlar. Açık deniz sondaj platformu olan petrol şirketleri çalışanların taşınması için helikopterleri kullanırlar. Pilotlar bu deneyimi uçmak isteyen hevesli amatörlerle de paylaşırlar. Verdiğimiz bu örnekler helikopter işletmeleri için harika fırsatlar yaratır ancak işletme sahibinin müşterilerle temas kurarken proaktif olması gerekir.

 

Başlangıç

Pilot lisansı almak ve ticari nitelikli bir helikopter almak için bir sürü para harcadıktan sonra bile para harcamaya devam etmeniz gerekir çünkü bu iş oldukça maliyetlidir. Yıllık bakım ve benzin ikmali masrafları 15,000 TL’yi aşacaktır ve sigorta bedeli 10,000 TL ve 35,000 TL arasında olacaktır. Pilotlar yıllık testlerden mutlaka geçmelidir ve resmi kurumlardan onay almalıdır. Helikopter işletmelerinin sahipleri daha sonra reklamlar, networklar ve pazarlama çabaları aracılığı ile olası müşterilerini bulmalıdır.

Büyük sermayeli iş arıyorum diyenlere özel iş kurma fikirlerini ve yenilikçi iş alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir