Başarılı bir işletmenin 3 bileşeni: Tutku, özgürlük ve etki

Bundan 10 yıl önce kendi “küçük” ölçekli kendi işimi kurdum. Bugün, 600’dan fazla çalışanım ve dünya genelinde on binlerce müşterim var. Küçük ölçekli işletme sahipleriyle her gün konuşuyorum. Farklı endüstrilerden ve yerlerden olsalar bile başarılarını veya başarısızlıklarını, ilerlemelerini veya gerilemeleri 3 ana unsur belirliyor: Tutku, özgürlük ve etki. Hadi bunlara yakından bakalım:

 

Tutku

dogru-bayilik

Tutku güçtür, hırstır ve yaptığınız şeyi sevmektir. Tutku, dünyayı diğerlerinin göremediği şekilde görmenizi sağlar. Örneğin Steve Jobs’ın önünde düğmesi olan bir telefon hayali vardı. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un her şeyi satabileceği bir mağaza hayali vardı.

Bu kişiler dünyaya diğerlerinden farklı şekilde bakıyorlardı. Herkes aynı vizyona sahip olmasa da her başarılı işletme sahibinin ve girişimcinin kendilerini ileriye taşıyacak tutkularının olması gerekiyor.

Benim en büyük tutkum girişimcilere ve işletme sahiplerine hizmet etmek. Başlangıç aşamasında, herkes deli olduğumu düşündü ancak bugün 25,000’den fazla küçük ölçekli işletmeye hizmet veriyoruz.

Durun ve kendinize şunu sorun: Gerçek tutkunuz ne?  Ne sizi heyecanlandırır?

İlginizi çekebilir: Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu

 

Özgürlük

ozguveni-arttirma-teknikleri

Özgürlük zamanınızı ve paranızı harcama kabiliyetidir. Finansal özgürlük sadece işinizi büyütmenizi ve çalışanlarınızın maaşlarını ödemenizi sağlamaz, aynı zamanda ailenize kaliteli bir hayat sunmanızı da sağlar. Özgürlük sayesinde ailenize, arkadaşlarınıza veya hobilerinize istediğiniz kadar zaman ayırabilirsiniz.

Babam öğretmendi. Bizi yetiştirmek ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için öğretmenliğin yanı sıra ek işler de yapardı. Yaşınız ilerledikçe sizin de hem ailenizin temel ihtiyaçlarını karşılayacak hem de paranın sorun olmadığı bir hayat sürmenizi sağlayacak bir kariyerinizin olmasını isteyeceğinizden eminim.

İlginizi çekebilir: Meşguliyetleri En Aza İndirmenin Yolları

 

Etki

basarili-girisimci

Etki işinizin merkezinde olmalıdır. İşiniz belli bir aşamaya geldiğinde veya daha büyük bir bütçeniz olduğunda etki bırakabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunu beklemeyin! En baştan etki bırakmaya başlayın.Etki bırakmak işinizin bir parçasıysa, birinin hayatında her gün etki bırakabilirsiniz.

Şirketinizin vizyonu ne? Bu vizyon yeterince büyük mü?

Tutku, özgürlük ve etki izole edilemez. Birlikte çalışırlar ve birlikte başarılı olurlar. Tutku olmazsa etki yaratmak için gerekli olan güce veya arzuladığınız özgürlüğe sahip olamazsınız. Özgürlük olmadan, asla etki yaratamazsınız ve tutkunuz boşa gider. Etki yaratamazsanız girişimciliğin sağladığı özgürlüğü deneyimleyemezsiniz ve tutkunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Geri çekilin, tutkunuzun ve özgürlüğünüzün sizin için ne anlama geldiğini belirleyin. Ne tür bir etki bırakmak istediğinizi sorgulayın ve daha sonra cevaplarınızı örneklendirin.

Bu üç başarı bileşenini hesaba katarken, işinizin başarı düzeyini de göz önünde bulundurun. Profesyonel anlamda büyüdükçe ve işlerinizi büyüttükçe, bu bileşenleri periyodik olarak değerlendirin ve hepsinin harmoni içinde olduğundan emin olun.

 

İlginizi çekebilir

Hayalinizdeki İşi Kurmanın 6 Yolu
Girişimci Olarak Başarıya Aç Olun!
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir