Başarılı Genç Girişimciler

Dünya genelinde kuşaklar farklı şekillerde adlandırılmaktadır. 1946-1964 arasında doğan nüfus planladıkları kadar erken emekli olamazken X kuşağına dahil olanlar yani 1965-1979 arası doğanlar basamakları hızlı tırmanmaktadırlar. X kuşağını takip eden Y kuşağı yani 1980-1999 arası doğanlar da kendi gelirlerini inovatif yollarla sağlamaktadırlar. Y kuşağının birçoğu girişimci olma yolunda ilerlemektedir. Bu makalede sizlere genç girişimcilerden bahsedeceğiz. Umarız ki bu makale size de ilham verir. Hadi bu hırslı gençlere bir göz atalım.

 

Hart Main

14 yaşındaki Hart Main okulun bağış etkinliğinde kadınsı kokan mumlar satanlar kız kardeşiyle dalga geçiyordu ve aklına erkeksi kokan mumlar geldi. Kız kardeşi erkeksi kokan mum fikrine pek inanmasa da bu iş fikri ülke genelinde büyük bir başarı yakaladı. Başlangıç yatırımı için Main 100 dolar koydu, ailesi 200 dolar koydu ve hep birlikte çalışarak mum grupları oluşturdular. Kamp ateşi, domuz pastırması, talaş, yeni biçilmiş çim ve büyükbaba tütünü kokulu mumlar ürettiler. Bugün ManCans mumları Amerika çapındaki 60 mağazada bulunuyor ve 9,000 birim satıldı. Main okullar açılana kadar ManCans mumlarını satmaya devam edecek. Sonuçta o daha 14 yaşında bir çocuk.

 

Caine Monroy

Caine Monroy daha dokuz yaşında ve şimdiden işletme sahibi. Aslında onun bir oyun salonu var. Babasının Los Angeles’daki oto parça dükkanına mukavva kutuları kullanarak bir oyun salonu inşa ettikten sonra televizyon kanalları bu işten ve bu hevesli çocuktan bahsetmeye başladı. Caine oyun biletlerini 1 dolar ve 2 dolara satıyor. Ayrıca 15 dolara üzerlerinde “Caine’s Arcade” yazan tişörtler de satıyor. Oyun salonunun ne kadar kazandığı belirsiz olsa da sadece bağışlar sayesinde gelirini 212,000 dolara çıkardı. Aslına bakacak olursanız başarısının büyük kısmını Caine’s Arcade adlı 11 dakikalık kısa filmin Vimeo ve YouTube da viral olarak yayılmasıyla elde etti.

 

Jack Kim

Jack Kim, bağışlar toplayan arama motoru Benelab’ı kuran Seattle’lı bir gençtir. Kim geçmişte bazı arama motorları yapmıştı. Arama motorlarının az bir trafikle bile nasıl gelir elde ettiğini kısa sürede öğrenmişti. Kim’in belirttiğine göre arama motorlarının görevi yardımlaşmaları daha kolay ve daha ulaşılabilir yapmaktır. “Yetişkin yok” kuralını koyduktan sonra sınıf arkadaşlarını kar amacı gütmeyen kuruluşunun bir parçası olarak işe aldı. Kim mezun olduğunda Benelab’a ne olacağını tam olarak kestiremese de amacı liseyi bitirmeden firmanın 100,000 dolar kazanması.

 

Willow Tufano

Florida’da yaşayan 14 yaşındaki Willow Tufano’nun annesi gayrimenkul sektöründe çalışmaktadır.  Florida ekonomik durgunluktan ciddi anlamda etkilenmişti ve 100,000 dolara satılan evler durgunluk nedeniyle açık arttırmayla 12,000 dolara satılıyordu. Tufano evleri temizleyerek ve internette mallar satarak para kazanmaya başladı. Daha sonra kendine bir ev almaya karar verdi ve annesi de ona bu konuda destek verdi. Bir ev aldılar ve bir seneden az bir süre de evi 700 dolara kiraya verdiler. Başlangıç yatırımlarından kısa sürede geri dönüş aldılar. Tufano gelecek yıllarda annesinin desteği olmadan bir ev almak istiyor. 14 yaşındaki bir çocuk için hiç de fena değil.

 

Cameron Johnson

Cameron Johnson daha henüz dokuz yaşındayken ailesinin partileri için davetiyeler hazırlıyordu. İki sene sonra Cheers and Tears adını verdiği firmasını açtı ve sattığı kartlar sayesinde binlerce dolar kazandı. 12 yaşındayken kız kardeşinin 30 Beanie Babies oyuncağını 100 dolara satın aldı ve kardeşinden aldığı oyuncakları Ebay’de ödediğinin 10 katına sattı. Daha sonra bebekleri doğrudan üreticiden almaya başladı ve bir seneden az bir sürede 50,000 dolar kar etti. Bu parayla reklam geliri aylık 3,000 dolar olan bir internet işi kurdu. 15 yaşına geldiğinde kurduğu diğer işlerle birlikte aylık gelirini 300,000-400,000 dolar arasına çıkardı.

 

Catherine Cook

15 yaşındaki Catherine Cook ve erkek kardeşi bir gün öğrenci yıllıklarını karıştırırken bir fikir buldular. Yıllıkların online versiyonlarının bir araya geldiği bir sosyal paylaşım sitesi kurmaya karar verdiler. Ve MyYearbook.com adlı internet sitesini açtılar. 2006 yılında internet sitesinin dünya genelinden 3 milyon üyesi oldu ve girişim sermayesi fonları 4,1 milyon dolara yükseldi. İnternet sitesi Disney ve ABC gibi büyük firmaların dikkatini çekti. Cook’un belirttiğine göre yıllık satışları şu anda yedi haneli.

 

Ashley Qualls

Qualls’ın sekiz dolarla başlayan serüveni aylık 70,000 dolarlık kazanca dönüştü. MySpace popüler olduğunda insanlar onun MySpace için hazırladığı şablonlara hayranlık duyuyordu. Qualls hazırladığı tasarımlarını online olarak satışa çıkarıyordu. Aylık olarak 7 milyon ziyaretçi alan siteden her ay 70,000 dolar kazanıyordu. Bütün zamanını işe verdiği için okuldan ayrıldı. Qualls’e işine karşılık 1,5 milyon dolar teklif edildi ancak bu teklifi kabul etmedi.

 

Fraser Doherty

Doherty henüz 14 yaşındayken büyükannesinin tariflerini kullanarak reçeller yapmaya başladı. Reçelleriyle ilgili haberler yayıldıkça yapabileceğinden fazla sipariş almaya başladı. Okuldan kaydını sildirdi ve her ay birkaç günlüğüne 200 personelin çalışabileceği bir fabrika kiralamaya başladı. 2007 yılında İngiltere’nin en iyi süpermarketlerinden biri 184 mağaza da reçellerinin satılması için Doherty’e teklif götürdü. 2007 yılında firması 750,000 dolarlık satış yaptı. O zamandan beri firma Avrupa dışında da büyümeye devam ediyor.

 

Sonuç

Girişimcilikle ilgili hayallerinizin peşinden koşmanızı hiç bir şey engelleyemez. İlham veren bu genç girişimcileri okuduktan sonra eminiz ki sizde yaşlı veya genç olmanın, küçük veya büyük bir fikre sahip olmanın bir öneminin olmadığını anlamışsınızdır. Girişimcilik farklı birçok şekilde gerçekleştirilebilir. Yapmanız gereken tek şey hayata geçireceğiniz fikir için biraz destek bulmak ve çok çalışmaktır. Umarız ki bu makale kendinize ve iş fikrinize inanmanız için size ilham verebilmiştir.

Siz değerli okuyucularımız için en başarılı girişimcileri ve başarı hikayelerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir