Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Bir Günü Nasıl Geçiyor?

Aşırı derecede erken uyanan ve  “erken kalkan yol alır” atasözünün adeta canlı örneği olacak şekilde tam 102 milyon dolarlık bir kazanca imza atmayı başaran Apple şirketinin CEO’su Tim Cook’un günlük rutinine şöyle bir bakmak istemez misiniz?

  • Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, bu yıl 12.825.066 dolarlık bir gelir elde etti. Üstelik buna ek olarak kazandığı 89 milyon dolarlık bir hisse ödülü de var.
  • Cook erkenden uyanıp egzersiz yapmak için zaman ayıran şahsına münhasır bir bireydir.
  • Aynı zamanda günde 800 e-posta ile uğraşan, bu sayede işkolik”liğini yedi cihana ilan etmeyi başarmış başarılı bir iş adamıdır.

Tim Cook’un yıllık geliri, yalnızca kendisinin Ceo’luk başarısını değil aynı zamanda teknoloji devi Apple’ın sektörde ne denli güçlü bir performans gösterdiğini de kanıtlar nitelikte.

Bu yüzden Cook’un yıllık net gelirinin büyüklüğünden yola çıkarak, geçtiğimiz yılın Apple için iyi bir yıl olduğunu söylemek mümkün. Ünlü finans sitesi Business Insider, Cook’un 2017 yılında toplamda 12.825.066 dolarlık bir kazanç sağladığını belirtti. Bu tutarın 3 milyon dolarlık kısmını net maaşı oluşturuyor – geri kalanın ise “üst düzey yöneticilere olağan dışı başarı durumunda verilen nakit ikramiyesi” olduğu belirtiliyor. Cook’un 89 milyon dolarlık hisse ödülünü de şirketine kazandırdığı, bu sayede toplam gelirinin 102 milyon dolara ulaştığı bildiriliyor.

Cook 2011 yılında teknoloji devi unvanını aldığından beri kendisi için özel bir alan yaratmayı başarmış olan bir iş adamıdır.Sürdürdüğü bu gözlerden uzak yaşam tarzı,özel hayatından çok Apple şirketinin değerlendirilmesine yönelik dillendirilmemiş bir taleptir adeta. Yine de bizler merak edenleriniz için Cook’un günlük programından biraz bahsedelim.

İşte Apple şirketi CEO’sunun bir günü:

 

Cook genellikle gün ağarmadan uyanıyor. Saat kaç gibi dersiniz? Sabah 3: 45’te!

 

Kalkar kalkmaz işe gitmek üzere yola koyuluyor, yolda geçen zamanı sayıları 700 ila 800 arasında değişen günlük e-postalarını okuyarak geçiren Cook bir keresinde televizyon kanallarından birine verdiği röportajda “bu tür mesajların çoğunu okuyan bir işkolik” olduğunu dahi söylemiştir.

 

Cook daha sonrasında yani sabah saat 5 civarında spor salonuna gidiyor. Tabi CEO’muz Apple şirket kampüsunun içerisinde bulunan spor salonunu kullanmıyor. Dışarıdaki bir spor salonunun mahremiyetini tercih ediyor.

 

Apple şirketi CEO’su Cook, hobileri hakkında sessizliğini bozmamayı tercih etse de, ciddi anlamda spor yaptığı söyleniyor. Formunu korumaya hatta ve hatta kilo vermeye yardımcı olması için de Apple Watch’una güveniyor.  

 

Cook’un kahvaltı yapmayı sevip sevmediği bilinmiyor, ama New York Times gazetesi muhabiri Andrew Ross Sorkin ile oturduğu bir sabah vakti; çırpılmış yumurta akı, şekersiz mısır gevreği ve şekersiz badem sütü yediği görülmüş. O sabah yedikleri arasında pastırma da var, ama görünüşe göre hindi pastırmayı daha çok seviyor.

 

Konu iş hayatına geldiğindeyse, Cook’un işbirlikçi bir yaklaşım sergilediği, aynı zamanda son derece iyi bir dinleyici olduğu belirtiliyor.

 

Cook da çok fazla iş beklediği söylenen, zorlu patronlardan biri olarak ün salmış iş adamlarından. Ayrıca, maraton toplantılarına ev sahipliği yapmayı, her şeyi sorgulamayı ve çalışanlarına günün “her saatinde” e-posta gönderebilmeyi de içeren “merhametsiz” tarzıyla tanınıyor.

 

Bu disiplinli iş yaklaşımı dahi, Cook’un bazı zamanlarda şirketin kafeteryasında Apple çalışanları ile birlikte öğle yemeği yemesini engellemiyor.

 

İşe erken gelmesi yetmiyormuş gibi ofisten en son ayrılan insanlar arasında da yer alıyor.

 

Ofis dışında ne yaptığına gelince, özel hayatını saklı tutmaya adeta and içmiş Cook her ne yapıyor ise bunu gözlerden uzak gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

 

Açık havada vakit geçirmekten hoşlandığı söyleniyor, hatta boş zamanlarının çoğunu yürüyüş yaparak ya da bisiklete binerek geçiriyor.

 

Cook’un günlük yedi saatini uykuya ayırdığı belirtiliyor, bu da sabahları erken ve zinde kalkabilmek adına akşamları saat 8.45 civarında uyuduğu anlamına geliyor.

İlginizi çekebilir

Milyarder Girişimcilerin Sabah Alışkanlıkları
Dünyanın En Başarılı ve Varlıklı İnsanlarının Günlük Rutinleri
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir