Mark Zuckerberg Bir Gününü Nasıl Geçiriyor?

Her gün aynı şeyi giyen ve her gece kızını yatağına yatıran Mark Zuckerberg’in bir günü nasıl geçiyor diye hiç merak ettiniz mi?

Mark Zuckerberg’in günlük programının oldukça yoğun olmasına şaşmamak gerek. Ne de olsa, 33 yaşındaki girişimci, piyasa değeri 433.25 milyar dolar olan sosyal medya devi Facebook’u yönetiyor.

Bununla beraber Zuckerberg, spor yapmaya, seyahat etmeye ve ailesiyle zaman geçirmeye yine de vakit ayırabiliyor.

Yaratıcı ve dengeli kalabilmesinin sırrı gerekli olmayan seçenekleri hayatından çıkarması ve kendisine büyük hedefler koymasında yatıyor.

Gelin birlikte ünlü girişimci Mark Zuckerberg’in ortalama bir gününe göz atalım:

 

Facebook’ta Jerry Seinfeld ile yaptığı canlı bir soru&cevap yayınında, sabah 8’de uyandığını ve uyanır uyanmaz telefonundan Facebook, Facebook Messenger ve Whatsapp’ı kontrol ettiğini söylüyor.

 

Sabah haberlerini aldıktan sonra sıra spor yapmaya geliyor. Zuckerberg haftada üç gün spor yapıyor.

 

Bazen köpeği Beast’i de yanında götürüyor. Teknoloji CEO’su köpeğiyle koşmanın spora eğlenceli bir taraf kattığını çünkü köpeğinin koşan bir paspasa benzediğini söylüyor. Beast bir Macar çoban köpeği ve sıradışı tüylere sahip.

 

Spordan sonra kahvaltısını yapıyor. Kahvaltı konusunda pek seçici olmayan Zuckerberg canı o gün ne isterse onu yiyor. Böyle küçük konulara vaktini harcamayı sevmiyor. Tam da bu yüzden her gün aynı kıyafetleri giyiyor. Zuckerberg’in ofis görünümü kot pantolon, spor ayakkabı ve gri t-shirtten oluşuyor. 2014 yılında gardrobuyla ilgili soru sorulduğunda seyircilere “Hayatımı olabildiğince gereksiz ayrıntılardan temizlemek istiyorum. Bunun içinse topluma nasıl daha faydalı olabileceğim konusu dışında mümkün olduğu kadar az karar vermem gerekiyor. ”

 

CNBC’ye göre Palo Alto’daki evi “özel yapım bir yapay zeka asistanı”na sahip.

 

Zuckerberg Faceook’a haftada 50-60 saatini ayırıyor, ama sosyal medya platformunu sürekli düşündüğünü söylüyor. “Zamanımın çoğunu dünyayı birbirine bağlamayı ve toplumumuza daha iyi hizmet vermeyi düşünerek geçiriyorum. Bunun büyük bir kısmı ofiste ya da toplantılarda gerçekleşmiyor.”

 

Bu yılın başında The Verge Zuckerberg’in kendi sosyal medya kanallarını yönetmek için yardım aldığını yazmıştı. 12 kişilik bir ekip Zuckerberg’in Facebook sayfasındaki uygunsuz yorum ve gönderileri kaldırmakla meşgul.

 

Çalışmadığı zamanlarda Zuckerberg zihnini geliştirecek işlerle uğraşıyor. Çince öğreniyor ve elinden geldiğince kitap okumaya çalışıyor. 2015 yılında kendine her iki haftada bir kitap bitirme sözü vermiş.

 

Dünya liderleri dahil birçok büyük isimle tanışma fırsatı buldu… Papa Francis’le tanıştı.

 

… ABD Başkanı Barack Obama’yla da…

 

… ya da yakın arkadaşı da olan Vin Diesel gibi yıldızlarla da…

 

Yakın zamanda Zuckerberg ABD’yi dolaştığı bir kaç seyahete çıktı. Bu da poltikaya atılacağına dair dedikoduların çıkmasına sebep oldu.

 

İster seyahet ediyor ister çalışıyor olsun Zuckerberg eşi Dr. Priscilla Chan ve kızı Max ile de zaman geçiriyor. Aralık 2015’te kızı doğduğunda Facebook’tan iki aylık ebeveyn izni almıştı. Mart 2017’de çift bir kız bebek daha beklediklerini duyurdu. Ünlü girişimci her gece kızı Max’ı yatağına yatırıyor ve ona geleneksel bir Yahudi duası olan “Mi Shebeirach”ı okuyor.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Düzenli Olarak Yapmanız Gereken 50 Şey
Dünyanın En Başarılı ve Varlıklı İnsanlarının Günlük Rutinleri
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir