Başarılı Girişimcilerin İnandığı 7 Şey

Neye inandığınız hayatınızı önemli ölçüde etkiler. Kararlarınızı nasıl verdiğinizi, karşılaştığınız farklı durumlara nasıl tepki verdiğinizi inançlarınız belirler. Hatta bu çevrenizdeki insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzu bile etkileyebilir.

Bu her tür inancınız için geçerli tabii: ister politik olsun isterse de felsefi… hiç fark etmez. İnandığınız şeylerin hayatınıza, kararlarınıza ve tutumunuza olan etkisinin farkında olmalısınız ki onları şekillendirebilin.

İnançlarınız her şeyi etkilediği gibi ne kadar başarılı olabileceğinizi de etkiliyor haliyle, dolayısıyla daha başarılı olmak için edinebileceğiniz çeşitli tutumlar var. Motivasyonunuzu kazanmak, daha çok çalışabilmek ve daha iyi kararlar verebilmek için bu tutumları edinebilir, belirli şeylere inanarak karşınıza çıkan engellere direnirken aynı zamanda kendinizi başarılı olmaya hazırlayabilirsiniz.

Bu yazımızda size güç verebilecek düşüncelerden söz edeceğiz. İşte sizlere başarılı girişimcilerin inandığı 7 şey:

 

1) Her şey mümkündür

Eğer milyar dolarlık bir şirket kurabileceğinize inanmazsanız asla gereken eforu sarf etmeyecek ve kendinizi zorlamayacaksınız. Eğer kurduğunuz şirketin sektördeki ana rakiplerinizle yarışabileceğine inanmazsanız bir süre sonra hevesinizi kaybedecek ve strese yenilip eninde sonunda pes edeceksiniz.

Bir şeylerin mümkün olmadığına inanmak aslında kendi kendini gerçekleştiren bir düşünce: buradan kastım şu, eğer mümkün olmadığına inanırsanız gerçekten de olmaz. Başarılı girişimciler bunun yerine her şeyin mümkün olduğuna inanan bir mentaliteyle hareket ederler. Eğer konuya yeterince hakimseniz, elinizden geleni yapıyorsanız ve gerçekten azimliyseniz imkansız olan hiçbir şey yoktur. İlerleyebilmek için ihtiyacınız olan özgüvene sahip olmak yolun yarısıdır, bu özgüven anlamsız bir egoya dönüşmediği takdirde sizi ileri taşıyacak ve size ihtiyacınız olan ivmeyi verecektir. Bu yüzden kendinize güvenmeli ve hedeflerinizi yüksek tutmalısınız, ilerledikçe hedeflerinizi yükseltmeli ve kendinizi zorlamaya devam etmelisiniz.

 

2) Çok çalışmak her zaman sonuç verir, uzun zaman alsa bile

Başarılı girişimcilerin bir diğer ortak noktası hepsinin kalbinin derinliklerinde çok çalışmanın mutlaka sonuç verdiğine inanmalarıdır. Saatler boyunca çalışmaktan, haftalarını hatta aylarını işlerini geliştirmek için didinerek harcamaktan şikayetçi olmazlar. Çünkü mutlaka bir sonuca ulaşacaklarına inanırlar. Bazen o sonuca ulaşmak aylar hatta yıllar bile alabilir ama inandığınız sürece gerçek olacaktır.

Buradaki asıl farklılıksa başarılı girişimcilerin uzun dönemde gerçekleşecek başarı için sabır edebiliyor olmalarıdır. Hazzı erteleyerek bugünün keyfi için değil yarının başarısı için çabalamak başarının anahtarıdır. Bizi hayvanlardan ayıran da budur aslında.

Mutlaka okuyun: Başarının gizli anahtarını bulan deney: Marşmelov Deneyi

 

3) Mükemmel olmak zorunda değilsiniz

İşinin uzmanı insanlar bile hata yapar, hem de her zaman. Eğer bir mükemmeliyetçiyseniz bu yolculukta karşınıza çıkacak birçok şey sizi zora sokacaktır: kendinize anlamsızca yüksek hedefler koyacak, bu hedeflere ulaşamadığınızda kendinizi yenilmiş ve başarısız olmuş hissedecek ve her hata yaptığınızda cesaretiniz kırılacak…

Eğer bir işe başlamadan önce mükemmel zamanın gelmesini, doğru yeri bulmayı, muhteşem insanlarla karşılaşmayı bekliyorsanız size kötü haberlerim var: O gün asla gelmeyecek. Bu yüzden o günü beklemek yerine harekete geçebilecek kadar kaynağı topladığınız anda işe başlayın ve buradan sonra gelişmeye odaklanın. Hatalarınızı benimseyin, kabullenin ve onların cesaretinizi kırmasına izin vermek yerine hatalarınızdan ders çıkarın ki bir daha tekrarlamayasınız. Sonraki adımsa tahmin edeceğiniz üzere yolunuza devam etmek.

Mutlaka okuyun: Başarıyı Yakalayabilmek İçin Mükemmelliyetçilikten Kurtulma Yolları

 

4) Her şeyi tek başınız yapamazasınız

Her ne kadar muhteşem bir şeyi tek başınıza inşa- etmeyi başarmış olsanız da sadece sizin emeklerinizle gelebileceğiniz yer belirlidir. Üstelik aslında bu noktaya da gerçekten tek başınıza gelmediğinizi bilmelisiniz. Bu noktaya gelene kadar ailenizin ve arkadaşlarınızın desteği sayesinde yüksek kalan moraliniz sürecin ilerleyişinde düşündüğünüzden çok daha büyük bir etkiye sahip. Sıfırdan bir şeyler yaratma sürecinde dışarıdan tanımadığınız insanlara güvenmek çok kolay değil biliyorum ama eninde sonunda bir noktada onlara güvenmeniz gerekecek: Öyleyse neden şimdi olmasın ki?

İşin hilesi elinizden geldiği kadarını kendiniz yapıp kalan kısmını çevrenizdeki en yetenekli, zeki ve güvenilir insanlara bırakmak. Emin olun ki yardım aldığınızda bir şeyler daha hızlı ilerleyecek.

Mutlaka okuyun: Harika Elemanları İşe Alma ve Elde Tutma Yolları

 

5) Risk almadan bir yere gelemezsiniz

Evet her risk elbette eşit değil. Ve tabii ki bütün riskler almaya değer değil ama insanları, risk almaya yatkın olanlar ve riskten kaçanlar olarak iki gruba ayırırsanız fark edeceksiniz ki aslında risk almaya yatkın insanlar daha başarılı ve hayatta diğerlerinden daha çok ilerliyorlar. Başarılı girişimciler karşılarına çıkan her riske sıcak bakmıyorlar tabii ama sonuçlarını hesapladıkları kimi riskleri almaktan da kaçınmıyorlar, zaten bu sayede büyük ve başarılı işler inşa edecek imkanları yakalıyorlar.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

6) Perspektif ve deneyim bir şeyleri değiştirir

Başarılı girişimciler sektördeki en zeki ve en deneyimli insanların kendileri olmadığının farkındadırlar. Bunun aksine diğer iş sahiplerinin de  farklı deneyimlere sahip olduklarını ve onların perspektifinden de olaylara bakmak isterler. Bunun için de onlardan yardım talep ederler.

Başarılı girişimciler aslında alçak gönüllü insanlardır, yardıma ihtiyaçları olduğunda yardım istemekten utanmazlar ve başkalarının ne düşündüğünü de önemserler. Attıkları her adımda öğrenebilecekleri kadar çok şey öğrenmeyi amaçlarlar ve bunun için birden çok kaynaktan yararlanırlar.

 

7) Her zaman öğrenecek bir şeyler vardır

ANe kadar uzun bir süre boyunca okula gittiğiniz, kaç ders aldığınız veya kaç yıldır iş tecrübeniz olduğunuz da hiç önemli değil. Kariyeriniz için, işinize ve endüstrinize dahil öğrenebileceğiniz yeni bir şeyler her zaman vardır. Her zaman yeni bir şeyler öğrenmek için hevesinizi koruyabilmek ve ilhamınızı taze tutabilmek sizi geçen yıllar boyunca rakiplerinizin önünde tutacaktır.

Evet farkındayım, düşünce sisteminizi sıfırdan inşa etmek ve yeniden tanımlamaya çalışmak oldukça zor bir süreç. Hele hele eğer düşünceleri çok zor değişen biriyseniz. Ama eğer bu düşünceleri kendi felsefi süreçlerinize dahil etmeyi başarabilirseniz girişiminizde ilerlemek ve diğerlerinin önüne geçmek konusunda çok büyük bir avantaja sahip olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir