Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

“Çok başarılı insanların genelde tek bir ortak noktası vardır:  Okumak.”

Çok başarılı insanlar başarılarının bir etkeni olarak okuma alışkanlıklarını gösterirler. Elon Musk Tesla’nın CEO’su olmadan önce, günde 10 saate kadar kitap okuyordu. Microsoft’un eski CEO’su olan Bill Gates ise her hafta yeni bir kitap okuyor.

Gelin birlikte bu başarılı girişimcilerin okuma alışkanlıklarını hayatlarına nasıl dahil ettiklerine bir bakalım:

 

Warren Buffett

Dünyanın en büyük ikinci holdingi olan Berkshire Hathaway’in patronu Warren Buffett günde beş farklı gazete okuyor ve buna beş ile altı saatini harcıyor.

Aynı zamanda 500 sayfalık mali dökümanları derinlemesine okuyor ve ileriye yönelik hedefleri olan yatırımcılara da aynılarını yapmalarını tavsiye ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Kolombiya Üniversitesinde katıldığı bir yatırımcılık dersinde Buffett okuma alışkanlığını destekleyecek şu cümleyi kurdu. “Bilgi birikimi tıpkı bileşik faiz gibi artar. Her gün 500 sayfa okumaya çalışın. Hepiniz bunu başarabilirsiniz ama çoğunuzun üşenip yapmayacağından eminim.”

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’in Okumanızı Tavsiye Ettiği 19 Kitap

 

Bill Gates

Microsoft’un eski CEO’su Bill Gates yılda 50 kitap, yani ortalama olarak haftada bir kitap okuyor. Okuduğu kitapların çoğu toplum sağlığı, hastalıklar, mühendislik, iş ve bilim gibi alanlarla ilgili.

Gates bazen bir kitabı bir akşam başlayıp gece boyunca tek bir oturuşta kolayca bitirebiliyor. Bill Gates’in dediğine göre kitaplar Gates’e ona içinde yaşadığı dünyadan daha çok şey öğretiyor.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’ten 35 Kitap Önerisi

 

Mark Zuckerberg

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 2015 yılında yazdığı bir Facebook gönderisinde farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler öğrenmek amacıyla her hafta bir kitap okuyacağına dair kendisine söz verdiğini yazdı.

Başarılı girişimci Zuckerberg: “Kitaplar, günümüzde kullandığımız çoğu medya aracına kıyasla size bir konuyu daha derinlemesine keşfedebilmeniz ve konuya daha çok adapte olabilmeniz için olanak sağlıyor. Sosyal medyada harcayacağım zamanı kitap okumaya ayırmak için sabırsızlanıyorum.”

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg’den Bir Kitap Tavsiyesi: Ulusların Düşüşü

 

Oprah Winfrey

Eski talk-show sunucusu Oprah Winfrey 1996 yılından beri Oprah’ın Kitap Kulübü adıyla kurduğu kulüpte izleyicilerine okuma alışkanlığı ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Oprah Winfrey kitap okumayı, özgürlüğe giden bir yol olarak gördüğünü söylüyor.

2004 yılında Birleşmiş Milletler İnsani Ödül Töreninde yaptığı bir konuşmada: “Kitaplar benim dünyaya daha ileriden, daha farklı bir açıdan bakmamı sağladı.” diyerek kitapların ona ihtimallerin daha ötesini görebilmesini sağladığını söyledi.

 

Mark Cuban

Milyar dolarlık serveti bulunan iş adamı Mark Cuban işe spor gibi yaklaşmayı destekleyen, yani her ortamda rekabet üstünlüğü sağlamak için fırsat kollayan başarılı bir isim.

Ki bu da Mark Cuban için içinde bulunduğu endüstri hakkında daha fazla şey öğrenmek için günde üç saat kitap okumak anlamına geliyor. Mark Cuban bu okuma alışkanlığının ona özellikle kariyerinin başlarında çok fazla yardımı dokunduğunu belirtiyor.

Success and Motivation (Başarı ve Motivasyon) isimli blogunda Mark Cuban okuduğu her kitabın ve derginin herkes tarafından kolayca ulaşılabilecek kitap ve dergiler olduğunu yazıyor.

“Herkes benim okuduğum kitap ve dergilerin aynılarını satın alabilir. Aynı bilgi, o bilgiyi edinmek isteyenler için hep orada duruyor. Ama görünüşe göre çoğu insan o bilgileri edinmek istemiyor.”

 

David Rubenstein

Özel sermaye konusunda uzmanlaşmış Carlyle Group’un kurucularından biri olan milyoner David Rubenstein günde sekiz adet gazete, haftada ise altı adet kitap okuyor.

Hayırseverliği ile de bilinen David Rubenstein odaklanma konusundaki becerisinin kitap okuma alışkanlığı sayesinde geliştiğinin altını çiziyor.

Rubenstein 2010 yılında Baltimore Sun’a verdiği bir röportajda, “Çok eskiden beri azimle okumaya devam ediyorum.” diyerek okuma alışkanlığının ne denli olduğunu bir kez daha belirtiyor.

 

Phil Knight

New York Times gazetesinin yazdığına göre Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın kütüphanesi ofisinin hemen arka kısmında yer alıyor. Kütüphane Knight için o kadar kutsal bir yer ki içeriye girmek isteyen biri girmeden önce ayakkabılarını ve şapkasını çıkartmak zorunda.

2007 yılında New York Times röportajında Knight’a üç yıl sonra bulunduğu konumda olmadığında kütüphanesini hala muhafaza edip etmeyeceği sorulduğunda Phil Knight şaşkınlıkla: “Tabiiki de kütüphaneyi muhafaza edeceğim. Her daim öğrenmeye devam ediyorum.” diyerek cevap verdi.

 

Elon Musk

Tesla’nın CEO’su olmadan çok uzun süre önce, hatta PayPal’ı bile kurmadan önce genç Elon Musk günde on saate kadar bilim kurgu kitapları okuyordu. Dahası Musk daha dokuz yaşındayken Britannica Ansiklopedisini baştan sona kadar okumuş. Ünlü girişimci, roketlere dair geniş bilgi dağarcığını okuduğu kitaplara borçlu olduğunu söylüyor. Hatta yaptığı bir röportajda roket bilimi hakkında nasıl bu kadar çok şey bildiği sorulduğunda: “Çok fazla kitap okuyorum.” diyerek cevap vermiştir. Bir başka röportajında ise çok kitap okumasıyla ilgili şu sözleri sarf etmiştir:

Önce kitaplar, sonra ailem tarafından yetiştirildim.

Mutlaka okuyun: Elon Musk’tan Kitap Tavsiyeleri

 

İlginizi çekebilir

Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar
Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!
Yılda 100 Kitap Okumanın Sırrı
Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir