Başarılı İnsanların Sabah Okuma Alışkanlıkları

Eğer siz de başarılıysanız ne okuduğunuzu biliyorsunuzdur.

Başarılı insanlar ne okuduklarını bilirler.

Örneğin, milyarder yatırımcı Warren Buffet günün %80’ini okuyarak geçiriyor.

Öyleyse son derece nüfuz sahibi ve sözü geçen insanların sabah uyandıklarında kontrol ettikleri ilk kaynak nedir?

İşte sektör liderlerinin sabah okuma alışkanlıklarını sürdürdükleri kaynaklar:

 

Warren Buffet, güne ulusal ve yerel gazetelerden oluşan bir okuma yelpazesi ile başlıyor.

Milyarder yatırımcı, CNBC’ye verdiği bir röportajında, her sabah Wall Street Journal, Financial Times, New York Times, USA Today, Omaha Worl-Herald ve American Banker okuduğunu söylüyor.

Bu gerçekten de okumak için uzun bir liste.

 

Mark Zuckerberg, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, güne Facebook ile başlıyor.

Facebook’un kurucu ve CEO’su Zuckerberg, sabah ilk yaptığı şeyin banyoya gitmeden, kontakt lenslerini takmadan hatta yataktan bile kalkmadan önce telefonundan Facebook’a bakmak olduğunu söylüyor.

Zuckerberg, “Facebook’a bakarak dünyada neler olup bittiğini görmek hoşuma gidiyor,” diye anlatıyor, hemen ardından da Messenger ve WhatsApp mesajlarını kontrol ettiğini söylüyor.

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg Bir Gününü Nasıl Geçiriyor?

 

Jeffrey Immelt, gazetelerini çok özel bir biçimde okuyor.

General Electric’in eski CEO’su, “Genelde Wall Street Journal’ı okumaya ortasından başlarım,” diye anlatıyor. “sonra Financial Times’a geçip FTIndex’i ve ikinci bölümü gözden geçiririm. New York Times’ın iş hayatı ile ilgili sayfalarını okur, gerisini çöpe atarım. USA Today’in önce spor sayfalarına sonra iş hayatı ve yaşam sayfalarına bakarım. New York Post’un 6. sayfasına bakıp yine iş yaşamıyla ilgili bölümleri okurum.” diye ekliyor.

 

Bill Gates, ulusal makaleleri okuyor ve yardımcılarının hazırladığı günlük bir haber özeti alıyor.

Microsoft’un kurucusu, çok çeşitli başlıklardan oluşan bir haber özeti ve yönetim kurulunda bulunduğu Berkshire Hathaway ile ilgili makaleler alıyor. Gates, Fox Business ile yaptığı bir röportajda Wall Street Journal, New York Times ve Economist’in manşetlerine de göz attığını belirtiyor.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in Bir Günü Nasıl Geçiyor?

 

Jonah Peretti, New York Times’ın iş ve spor sayfalarını okumayı bir ritüeli haline getirmiş.

Buzzfeed’in kurucusuı ve CEO’su, sabah 08:30’da uyandığını, New York Times’ın iş ve spor sayfalarını yanına alıp ofisine gittiğini anlatıyor. İkiz çocukları olduktan sonra New Yorker ve Economist dergilerine aboneliklerini bir kenara bırakmış.

Yine de birçok genç lider gibi o da gündemi temel olarak Facebook ve Twitter aracılığıyla takip ediyor.

 

Kara Goldin e-postalarını kontrol etmek için sabah erkenden uyanıyor.

Hint Water’ın kurucusu ve CEO’su, sabahları günün en önemli zamanı olarak görüyor. Sabahın erken saatlerini e-postalarını kontrol etmeye ayırıyor.

Sabah 05:30’da e-postalarını kontrol etmek için uyanıyor. Goldin, “Bunu yapmak, gelecek 12 saatin neler getireceği hakkında fikir veriyor ve ofise gittiğimde önceliklerimin ne olacağını net bir şekilde belirlememi sağlıyor.” diye anlatıyor.

 

Howard Schultz, sabah okuma rutinini 25 yıl yıldır kararlı bir şekilde sürdürüyor.

Starbucks yönetim kurulu başkanı, 2006 yılında CNNMoney’e verdiği röportajda sabah 05:00-05:30 arasında uyandığını, kendine bir kahve yaptığını ve ardından üç gazete okuduğunu anlatıyor: Seattle Times, Wall Street Journal ve New York Times. Bu alışkanlık işe yaramış olmalı ki bu rutinini yirmi yıldan uzun bir süredir devam ettiriyor.

Mutlaka okuyun: Howard Schultz Kimdir?

 

Richard Branson, okumaya başlamak için sabah 05:00’te uyanıyor.

Virgin Group’un kurucusu, virgin.com’daki bir yazıda, “Dünyanın çoğu bilgisayarını açmadan önceki saatler, haberleri okumak ve e-postaları cevaplamak için harika bir zaman dilimi,” diye anlatıyor. “Bu erken saatler, bana her güne taze ve organize bir şekilde başlama fırsatı sunuyor.”

Mutlaka okuyun: Richard Branson’un Haftada 3 Gün Çalışma Sistemi İşe Yarıyor Mu?

 

Kat Cole ilk önce sosyal medyaya bakıyor.

Auntie Anne’s, Carvel ve Cinnabon gibi markaların ana şirketi olan FOCUS Brands’ın grup başkanı Cole, her sabah saat 05:00’te uyanıyor ve takvimini, tüm sosyal medya platformlarını, haber sitelerini, bloglarını, e-postalarını kontrol ediyor. Ve tabii bir de gece gelen diğer mesajlarını.

“Firmalarla ilgili haberleri, işin ve ekibimin acil ihtiyaçlarını, yatırım yaptığım yeni işlerdeki güncellemeleri ya da beynimi çalıştırmak ve dünyada neler olup bittiğini bilmek için önemli konuları takip ediyorum” diye anlatıyor.

 

Kevin O’Leary sabah egzersizleri sırasında iş haberlerine göz atıyor.

Shark Tank yatırımcısı her sabah 05:45’te uyandığını, Asya ve Avrupa tahvil piyasalarını kontrol ettiğini ve egzersiz yaptığı sırada 45 dakika boyunca iş gündemiyle ilgili televizyon kanallarını izlediğini anlatıyor. Daha sonra akşam 20:00-21:00 arası en son iş haberlerini okumak için bir saat daha zaman ayırıyor.

O’Leary, “Bilgi güçtür” diyor ve “tüm dünyada finansal iklimle ilgili 360 derecelik bir görüşüne sahip olmak önemlidir.” diye ekliyor.

 

Disney CEO’su Bob Iger okumak için sabahları inanılmaz derecede erken kalkıyor.

Disney’in CEO’su Bob Iger okumak ve egzersiz yapmak için tam anlamıyla sabahın köründe kalkıyor.

New York Times gazetesine 2009 yılında verdiği röportajda, sabah 04:30’da kalkıp gazeteleri okuduğunu, e-postalarını kontrol ettiğini ve internette biraz gezindiğini anlatıyor.

 

ABD Başkanı Trump, çevrimiçi (online) medya haberlerini kağıda bastırıp okumayı tercih ediyor.

Başkan Trump, hiçbir zaman pek bir kitapsever olmamıştır.

Düzenli olarak kitap okumamasına karşın, haberleri eski moda bir şekilde ele alıyor: yazılı olarak. Politico’nun haberine göre Başkan’ın çalışanları New York Post’tan New York Times’a kadar birçok gazeteden makaleleri topluyor ve hatta okuması için kağıtlara basıyor. Başkan Trump, okuduğu şeylerin altını çizmeyi, kenarına yıldız koymayı ve daire içine almayı seviyor.

Trump’a okuyacağı bir makale göndermek için Başkan’ın yardımcılarının yazıları öncelikle özel kaleminin onayından geçirmesi gerekiyor. Eğer makale onaylanırsa diğer makalelerin yer aldığı ortalama beş santim kalınlığındaki dosyaya ekleniyor.

Buna rağmen, Başkan’ın yardımcıları, haberlerin ulaştırılmasında Beyaz Saray Özel Kalemi John Kelly’nin gayri resmi kanalları engelleme çabasını aşıp onaylanmayan makaleleri de gizlice Başkan’a ulaştırmayı başarabiliyor.

Trump ne okursa okusun, okudukları genellikle kendisiyle ilgili oluyor. Reuters haber ajansına göre, konu içerikle ilgili bilgilendirmeye gelince yardımcıları yazıların olabildiğince Başkan’ın ismini içermesine dikkat ediyor, “çünkü içerikte kendisinden bahsediliyorsa okumaya devam ediyor” diye belirtiyor.

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilerin Günlük Alışkanlıkları
Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!
Girişimcilerin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir