Başarılı Girişimcilerin Günlük Alışkanlıkları

Her gün düzenli olarak basit görevleri yerine getirme disiplinine sahip değilseniz iş hayatında ilerleme kaydetmek ciddi bir mücadeleye dönüşebilir.

Başarılı olup diğerlerinin arasından sıyrılmanın neden bu denli yoğun bir mücadele gerektirdiğini merak ettiniz mi hiç? Gerçek şu ki, eğer başarılı olmak istiyorsanız, son derece disiplinli olmanız şart. Bu zamana kadar, pek çok yönetici ve girişimci ile kendilerini başarıya götüren günlük rutinleri araştırmaya yönelik sayısız anket yapıldı. Bu anketlerden çıkan ortak sonuç ise her birinin başarıyı aynı günlük rutinleri izleyerek yakalamış olmalarıydı.

Peki, hangi rutinler sizi başarıya götürebilir, bilmek istemez miydiniz?

İş hayatında olduğu kadar özel hayatınızda da gelişme kaydetmenize yardımcı olacağını düşündüğümüzden, iş dünyasının büyük başarılara imza atmış 32 girişimcinin konuşmalarından derlediğimiz başarıyı beraberinde getiren alışkanlıklara bir göz atın deriz:

 

1.Sektörünüzü ve ötesini okuyun.

“Genellikle akşam yemeğinden sonra içinde bulunduğum sektöre, bu sektörle bağlantılı diğer sektörlere, güncel olaylara ve popüler kültüre ilişkin okumalar yapmak üzere bir saat vakit ayırıyorum. Sevdiğim ve daha sonra atıfta bulunabileceğim yazıları belirleyip yeri geldiğinde bunları kısa bir notla beraber ekibimle veya arkadaşlarımla paylaşıyorum. Bu tarz bir paylaşım yazıların en çarpıcı bölümünü hatırlayabilmemi sağlıyor, hiç değilse orada yazanların kafamdaki büyük resme ne derece uyum sağladığını keşfetmek için zaman kazanmış oluyorum. Dünya görüşümüzü beynimizin içinde yer alan bir dosya dolabına benzetiyorum, yeni bir bilgi ile karşılaştığımızda bu bilgileri kategorilere ayırıp dosyalıyoruz ve saklı kalan minicik bir bilgi tanesi dahi( üzerinden uzun zaman geçmiş olsa da)dünya görüşümüzü geliştirmeye devam ediyor. Anlayacağınız, işinizle alakasız görünen eğilimlerin ve olayların aslında yaptığınız işi ne derece etkileyebileceğini anlamaya çalışmanın size sunacağı muazzam bir güç ve fırsat var. ”

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!

 

2.Doğru tekniklerle günlük tutun.

“Çoğu insan günlüğünü olayları kaydetmek veya yaşananları gözler önüne sermek için kullanıyor. Ancak günlüğünüzle yapabileceğiniz çok daha fazla şey var ve bunu gerçekleştirdiğinizde hayatınızdaki anlık sonuçlarını siz de göreceksiniz. Günlüğünüzü nasıl bir hayat istediğinizi yazmak için kullanın. Yıllardan beri, yaşadıklarımı an be an paylaşmak, hayallerimi planlamak ve hedeflerim için uygun stratejiyi oluşturmak için günlük tutuyorum. Beni başarıya götürdüğüne inandığım en önemli günlük rutinim budur. Günlük tutmak bana fikirlerimi gerçeğe dönüştürme gücü veriyor. Çünkü yazıya dökülen her şey gerçektir. Kelimeler veya görüntüler kağıtla kavuştuğu an, bir düşünceyi ya da fikri somutlaştırdınız demektir. İstediğiniz şey ne olursa olsun, sizi hedefinize götürecek stratejiyi bulmak için kalemin ve kağıdın gücünden yararlanın. Bir şeyleri kayıt altına almak, en iyi içe bakış yöntemlerinden biridir. Düzenli olarak ve doğru tekniklerle tutacağınız bir günlük, hayatınıza, bir sonraki hedefinizin ne olacağına ya da işinize ilişkin doğru soruları sormanız konusunda sizi teşvik edecektir.”

Mutlaka okuyun: Günlük Tutmak Girişimciler İçin Neden Önemlidir?

 

3.Güçlü bir zihin için bedeninizi de güçlendirin.

“Başarılı girişimcilik için hem zihin hem de beden olarak zinde olmanız şart. 2019da başladığım ve işimle paralel olarak ilerleyen bir günlük antrenman sistemim var. Ufak aralıklar verdiğim yoğun tempolu bir spor süreci ile işe başladım ve tempomu her geçen gün daha da arttırdım. Güne zorlu bir antrenmanla başlayarak kendinizi fiziksel olarak zorlamak hem zihninizi temizliyor, hem de zorlu bir iş gününe hazır olmanızı sağlıyor. Anlayacağınız sağlam kafa sağlam vücutta bulunuyor ”

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmanın İşimden Daha Önemli Olmasının Nedeni

 

4.Korkularınızdan sıyrılın.

“Birlikte çalıştığım insanları gözlemlediğimde başarının önündeki gerçek engelin başarısız olma, suçlanma veya olacakların mesuliyetini alma korkusu ile ilgili olduğunu fark ettim. Bu korkunun kaynağını ise kişinin önceki deneyimleri oluşturuyor. Başka bir patron, başka bir meslektaş, hatta başka bir aile üyesi ile yaşanan tatsız deneyimler… Bu korkunun ötesine geçmeyi nasıl başardın derseniz, öğrendiklerimi şöyle özetleyebilirim: İş arkadaşlarınıza ‘Bu gemide beraberiz ve eğer batarsak bundan ben de en az sizler kadar sorumluyum” derseniz tüm bu korkulardan sıyrılabilir ve çok daha verimli olabilirsiniz.”

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

5.Kendinize teknolojiden uzak bir ortam yaratın.

“Dijital dünyadan uzak, yalnızca kendimle baş başa kalabileceğim bir zaman dilimi; akıl sağlığım, üretkenliğim ve genel sağlığım için son derece önemli. Geceleri yanımda telefonum olmadan yaptığım sahil yürüyüşleri sakin bir egzersiz yöntemi oluyor, böylelikle yaşanan günü sindiriyor, ertesi günü planlıyor ve doğanın tadını çıkarıyorum.”

Mutlaka okuyun: Ofis Dışı Saatlerde İşinizden Uzaklaşmak

 

6. Gururunuzu kapıda bırakın.

“Büyük liderler her konuda mükemmel olmadıklarını bilir, en büyük varlıklarının değerli bilgileri deşifre edebilme yetenekleri olduğunun ve bu işlemi en hızlı nasıl yapabileceklerinin de farkındadırlar. İşletme sahipleri gerektiğinde zor kararlar alabilmelidir, ancak bunun için güvenilir gerçeklere ihtiyaçları vardır. Ekiplerini dinlemeyi bilen liderler her daim karlı çıkar ve yalnızca kendi izledikleri yolun doğru olduğuna inanan liderlerin aksine çok daha iyi bir yönetim sistemi kurarlar.”

Mutlaka okuyun: İyi Liderliğin Düşmanı: Ego

 

7. Asla pes etmeyin.

Kulağa pek tuhaf geldiğinin farkındayım ama ‘Hayır’ı kabul etmiş olsaydım bir arpa boyu yol dahi gidemezdim. İstediğiniz cevabı işin başında almanız yani başka bir deyişle hedefe bir anda ulaşmanız oldukça zor, hatta çoğu zaman yaklaşımınızı değiştirmeniz gerekecektir ancak unutmayın, nihai hedef her daim aynıdır.”

Mutlaka okuyun: Asla Pes Etmemeniz İçin 20 Neden

 

8. Negatif insanları hayatınızdan çıkarın.

“Sosyal medya, kin ve nefret dolu insanların kol gezdiği bir çöplük haline geldi. Negatif insanların size geri adım attırmasına izin vermeyin. Olumsuz düşüncelerin genellikle mutsuz insanlardan veya sizi kıskananlardan geleceğini unutmayın. Başarılı ve mutlu insanlar, başkalarını yıpratmaya uğraşmazlar. Etrafınızı hırslı, iddialı ve olumlu insanlarla doldurun. Negatife odaklanmak son derece kolay ve bu durumun size herhangi bir avantaj sağlamayacağı da ortada. ”

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

9. Dinlediklerinizden öğrenin.

“Akranlarınıza, çalışanlarınıza ve müşterilerinize kulak verin. Başkalarını dinleyerek her daim yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca dinlemek, hem insanlarla daha rahat ilişkiler kurmanızı hem de onları gerçekten umursadığınızı göstermenizi sağlar. Sorunları anında çözmese de, gerilimleri azaltmaya yardımcı olur;  bazen mutsuz bir müşteriyi, bazen de stresli bir çalışan ya da iş arkadaşını dinlemek, onların kendilerini ifade etmelerine izin vermek, olumsuz duyguları dağıtabilir.”

Mutlaka okuyun: İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

 

10. Planlı olmak için ekstra çaba harcayın.

“Liste oluşturmak ve günlük hedefler belirlemek, odaklanmamıza yardımcı olur. İş yerinde her gün halletmeniz gereken pek çok sorun olabilir, ancak planlı ve görev odaklı olmanız hedeflerinizden şaşmayıp yola devam etmenizi sağlar. Bu nedenle, şirketimizin yıllık vizyonunu ve hedeflerini belirlemek için  düzenli aralıklarla planlama toplantıları düzenliyoruz. Bu, yeni bir işletmenin büyümesine ilişkin büyük resme odaklanmamıza ve yıl boyunca süregelen başarı ve başarısızlıklarımızı ölçmemize yardımcı oluyor. ”

Mutlaka okuyun: Yapılacak İşlerin Ağır Yükü Altında Ezilmek İstemeyenlere

 

11.Detaylara dikkat edin.

“Malzemelerinize ya da üretim sürecinin herhangi bir yönüne ilişkin kararlar alırken işin kolayına kaçmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. Birçok kişi bana bu denli detaylı oluşumun ters etki yaratabileceğini söylese de ben bu durumun satışların artması ve buna bağlı olarak da müşteri güveninin kazanılmasında etkili olduğunu hissediyorum. Ben bu zamana kadar son trendlere ya da doğruluğuna inanmadığım iyi niyetli tavsiyelere kulak asmadan yalnızca iç sesime bağlı kalmayı tercih ettim. İçgüdülerinize kulak verin ve markanızın misyonundan sapmayın. ”

 

12. Dengeli bir hayat tarzı benimseyin.

“Eğer işinizin sizi yormasına izin verirseniz, günün birinde tükenmeniz kaçınılmazdır. Her gün küçük bir mola verip dizüstü bilgisayarınızdan ve cep telefonundan uzaklaşmak son derece önemlidir. Son teslim tarihine uymak zorunda olduğunuz işler yapıyorsanız bunu gerçekleştirmek hiç de kolay olmuyor, ancak ufak tefek kaçamaklar dahi inanılmaz derecede canlandırıcı bir etki yaratabiliyor. Dengeli bir hayat tarzınız olsun. Ailenizle birlikte yiyeceğiniz bir akşam yemeği, bir saatlik egzersiz, çocuğunuzun ders dışı etkinliklerinden birine katılmak veya kitap veya gazete okuyarak geçireceğiniz bir yarım saat gibi günlük denge rutinleri edinmelisiniz.

Mutlaka okuyun: İşten Biraz Olsun Uzaklaşmak İsteyen Girişimciler İçin 3 İpucu

 

13. Minnettarlığınızı yazıya dökün.

“Uyandığımda yaptığım ilk şey, minnettar olduğum üç şey, yani o günü harika kılacak üç şey yazmak oluyor. Buna bir de günlük olumlama cümlemi ekliyorum. Uyumadan hemen önce de yaşadığım üç harika şeyi yazıp şu soruya cevap veriyorum: “Bugünü nasıl daha iyi yapabilirdim?” Benim için minnettar olduğum şeyleri yazmak ve kim olmak istediğim hakkında kafa yormak beynimi yeniden canlandırmanın ve mutluluğumu katlamanın en etkili yolu. ”

Mutlaka okuyun: Her Gün Daha Fazla Şükretmenizi Sağlayacak 8 Yöntem

 

14. Hedeflerinize uymayan fırsatları yok saymayı öğrenin.

“Şirketimi açtıktan sonra, gelen kutum türlü fırsatlarla doldu. Şirketim için önemli iki hedefi yazdığım bir not kağıdını bilgisayar ekranımın üzerine yapıştırdım. Bu hedeflere uymadığını düşündüğüm yeni bir teklif geldiğinde kendimi bu fırsatları ertelemeye hatta gerektiğinde “ hayır” diyebilmeye zorluyorum. Hedefinize odaklanın ve daha üretken olabileceğiniz işleri seçin. Her şeyi aynı anda gerçekleştiremezsiniz. Bunu denemeye kalktığınızda da hiçbir işi layıkıyla yerine getirememe ihtimalinizin yüksek  olacağını unutmayın.”

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı(Pareto Prensibi) Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

15. Günün getirdiklerini kabullenin.

“İşte Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı” kitabından kendime sık sık tekrar ettiğim bir alıntı: ‘Kaosun ortasında dahi her daim iyi bir fırsat vardır.’Bu gerçek, en karmaşık zamanlarda bile odaklanabilmemi sağlıyor. Şirketimi ileriye taşımaya yılmadan devam ediyor, sunacağı sonsuz olanaklar ile şirketim için yeni kapılar açabileceğim çözümler arayışında olduğumu biliyorum. Bu da bana esnek olmam gerektiği gerçeğini ve bugünün getirdiklerine uyum sağlamayı öğretiyor.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

16. Her gün düzenli olarak yapacağınız 3 şey seçin.

“Bir şirketi idare etmek omuzlarınıza binmiş en ağır yük olabilir, çünkü yapılacak işler hiç bitmez. Benim felsefem, işiniz başınızdan aşkın olduğu zamanlarda her gün düzenli olarak yapmak için 3 şey belirlemektir. Sabahları ilk iş olarak seçtiğiniz bu üç şeyi yerine getirin, sonra günün geri kalanı sizi nereye götürürse götürsün, ilerleme kaydettiğinizi ve ihtiyacınız olan şeyi başardığınızı biliyor olursunuz. ”

Mutlaka okuyun: Zamanı Etkili Kullanabilmek İçin “Ye O Kurbağayı!”

   

 17. Güne küçük, anlamlı bir kazanç ile başlayın.

” Hemen hemen her güne müşterilerimizden biriyle konuşarak başlıyorum. Pazar gecesi hafta boyunca yapacağım iş dışı aramaları planlıyor,bunun için yaklaşık 30 dakikamı harcıyorum ve söz konusu konuşmaları yapmak için işe gittiğim 20 dakikalık araba yolculuğumu kullanıyorum. Yaptığımız işe ilişkin birinci ağızdan duyduğum yorumlar, müşteri memnuniyeti ve ürün başarısını sağlamak için gerek duyduğum motivasyonu sağlıyor. Aldıkları hizmet ne derece işe yarıyor, canlarını sıkan bir şey var mı, en çok hangi konuda zorlanıyorlar? Tutkularını günümün geri kalanına taşımaya çalışıyorum. Güne küçük ve anlamlı bir kazançla başladığınızda, devamı geliyor.”

Mutlaka okuyun: Müşteri Geri Bildirimleri İşiniz İçin Neden Bu Kadar Önemli?

 

18. Gelecek haftanızı önceden planlayın.

“Günümüzün etkin iletişim ortamı ve kesintisiz haber döngüsü arasında odaklanmaya devam etmek son derece zor, bu yüzden hafta başlamadan önce her şeyi planlıyorum. Pazar günlerini, gelecek hafta başarmayı planladığım şeyleri güdümlü bir biçimde düşünerek geçiriyorum. Bu hedeflerin haftalık, aylık, çeyrek dönemlik ve yıllık hedeflerle uyumlu olduğundan emin olmaya çalışıyorum. Tabii ki acil durumlar oluşabiliyor ve buna bağlı olarak da yapılacaklar listesi değişebiliyor, ancak bu planlama yaklaşımı, farklı işlere odaklanmamı ve her günümü olabildiğince strateji odaklı geçirmemi sağlıyor.

 

19. Haftanın bir gününü kendinize saklayın.

Mutfağımda ” Cumartesi günü bir iş günü değil, bu yüzden hafta içini düşünüp ileriyi görmeye çalışmaktan kaçın!” yazıp dolabıma yapıştırdığım minik bir not var. ” Kendim için bilinçli olarak bu boş zamanı yaratmak, bu iyileşme ve dinlenme sürecini yaşamaya zorlamak zorundayım. Küçük bir görsel hatırlatıcıya sahip olmak, işe başlamak için pazartesi sabahını beklemem gerektiğine dair kendime izin vermemi sağlıyor. Bu sayede bilinçaltımı da buna ikna edebiliyorum. Hem ailemle ruhuma iyi gelecek bir zaman geçirmiş oluyor, hem de yeni fikirlerin yolunu açacak zihin zindeliğine kavuşuyorum.”

Mutlaka okuyun: Başarının Gizli Anahtarı: Dinlenmek ve Rahatlamak

 

20. Büyüyüp gelişmek için hedeflerinizin bir listesini yapın.

“Not defterimin arkasında daha iyi olup ilerlemek için belirlediğim hedeflerin yazılı bir listesini tutuyorum. Bu liste hangi alanlarda eksiklerimin olduğunu ve daha iyisini yapmam gerektiğini bilinçli bir şekilde anlamamı sağlıyor. Önemli toplantılar ve sunumlardan önce, ilgili noktaları içselleştirdiğimden emin olmak için listemin üzerinden son bir kez daha geçiyorum. Sonrasında, kurucu ortağımla beraber geri bildirimleri değerlendiriyor veya mevcutsa listeye yeni hedefler eklemek için sunumun ya da toplantının bir kaydını izliyorum. ”

 

21. Telefonla konuşurken aktif olun.

“En önemli telefon görüşmeleri sırasında dahi etrafta dolaşıyor olmak, bana enerji veren ve problemleri yaratıcı bir biçimde çözebilmemi sağlayan en önemli unsur. Eminim ki bu durumun perde arkasında yatan bilimsel gerçekler de vardır(yürüyen masalar da bu fikirden yola çıkmış olsa gerek). Durum gerçekten böyle midir bilinmez, ama benim için gün boyunca akıl sağlığımı korumanın tek yolu yürüyüş yapmak ve bu esnada konuşmak. Tabi bol bol yeşil alana ve parka sahip bir yerde yaşıyor olmanın avantajını da es geçemem.”

 

22. Her gün en az bir mucizevi olay yaşayabileceğinize inanın.

“Sabah uyandığımda kendime, ne kadar imkansız görünürse olsun, o gün en az bir tane beni gerçekten şaşırtacak mucizevi bir olay yaşayacağımı hatırlatıyorum. Böylece güne harika başlıyorum, üstelik bu durum yüzde 99 ihtimalle gerçeğe dönüşüyor.”

 

23. Güne meditasyon ile başlayın.

“Birkaç yıldır meditasyon yapıyorum, her sabah uyandıktan sonra yaptığım ilk şey bu. Hayatımda hem benim hem de etrafımdaki insanların fark ettiği gözle görülür bir fark yaratıyor. Nefesinize odaklanmak, sabah 10 ila 15 dakika sürüyor. Düşüncelerinizi bulandırıp sekteye uğratacak fikir ve duygulardan uzak durabildiğiniz bir zihne sahip olabilecek; kazandığınız bu farkındalık sayesinde, hem profesyonel hem de kişisel yaşamınızda önem arz eden her şeye çok daha iyi odaklanabilecek ve zamanınızı buna göre önceliklendirmek konusunda daha net davranabileceksiniz.”

Mutlaka okuyun: Meditasyon Nasıl Yapılır?

 

24. Vücudunuzu hareket ettirin.

“Zihinsel berraklığa erişebilmek için, her gün evimin yakınındaki parkta 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmaya çalışıyorum. Bu sürenin kendimle baş başa kalmak, zihnimi dinlendirmek, düşüncelerimi organize etmek ve farklı durumlara daha objektif olarak yaklaşabilmekte bana fayda sağladığını görüyorum. Hem profesyonel hem de kişisel yaşamımda alacağım kararlarla ilişkin büyük resmi görebiliyor ve sonuç olarak doğru hareket tarzını belirleyebiliyorum. ”

İster egzersiz yapmak için zaman ayırın isterseniz de öğle yemeğinden sonra ofis binasının etrafında hızlı bir yürüyüş yapın, ama ne olursa olsun vücudunuzu tam anlamıyla hareket ettirin. Az da olsa egzersiz yapmanız size ekstra enerji ve daha olumlu bir bakış açısı sağlayacak ve ayrıca, yürüyüş yaparak beyninize var olan sorunları gözden geçirip çözebilme konusunda zaman kazandırmış olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmak Sizi Paradan Daha Çok Mutlu Ediyor!

 

25. Müşterileriniz gibi düşünün.

“Günlük beyin fırtınası oturumlarımızı, müşterilerimizin bakış açılarıyla değerlendirmeye çalışıyorum. Ekibimi de yanlarında son müşteri yorumları ve geri bildirimler listesiyle birlikte bu toplantılara gelme konusunda teşvik ediyorum, çünkü bu durum, yeni müşteriler edinirken, var olan müşterilerimizi her şeyin önünde tutmamıza ve alışveriş deneyimini her geçen gün daha iyiye taşımamıza yardımcı oluyor. Böylece, ekip üyeleri odak noktasından sapmamış ve egolarının rüzgarına kapılmamış oluyorlar. ”

Mutlaka okuyun: Rakiplerinize Değil, Müşterilerinize Odaklanın!

 

26. Geleneksel çalışma hiyerarşisini yerle bir edin.

“Her gün bana rapor veren ekiple etkileşime girdiğimde, geleneksel organizasyon yapısını aktif ve sürekli olarak yerle bir ediyorum. Benim için ne yapabileceklerini sormak yerine, onlar için ne yapabileceğimi soruyorum. Bir CEO olarak, genel müdürlerimi başarılı kılmanın görevim olduğu inancındayım. Bu zamana kadar hep engelleri ortadan kaldırmak, uyuşmazlığı azaltmak, onlara daha iyi araçlar sunmak ve rehberlik etmek için uğraştım. Çünkü onları özgür kılan her türlü şey daha büyük ve daha iyi sonuçları beraberinde getiriyor. Uzun bir süredir egonun şirketlerin bir numaralı felaketi olduğuna inanıyorum ve bunun yaşanmış pek çok örneğini gördüm. Çok uzun zaman önce, egomu kapıda bırakıp, bunun yerine liderlik rolümü şirket genelindeki tüm liderleri olabildiğince başarılı hale getirmeye odaklanmada kullanmaya karar verdim  ve şu anda yarattığım gözle görülür farkı hissedebiliyorum. ”

Mutlaka okuyun: Nasıl Lider Olunur?

 

27. Müziğin ruh halinizi etkilemesine izin verin.

“Her gün müzik dinlerim. Bütün gün değil elbet, kendime en az iki şarkılık hak tanırım- biri tanıdık ve diğeri ise rastgele bir şarkı olur. Sabah yataktan kalktığımda yaptığım ilk şeylerden biri budur ve beni olumlu etkileyeceğini bilirim. Bu sayede hem güne iyi başlamış olurum hem de günün geri kalanına çalışmaya motive olmuş bir zihinle devam ederim. Ev ve iş arasındaki yolda gelip giderken rastgele bir şarkı açarım, bu bazen sevdiğim veya yıllardır duymadığım bir şarkı olur, bazen de ne denk gelirse razı olurum. Sıradaki şarkı bana gelsin modundaki bu değişken ödül beni kendime getirmekle kalmaz, aynı zamanda heyecan vericidir. Müziğin benim beynimde fark edilir ve son derece güçlü etkileri vardır. Ruh halimi değiştirir, beni motive eder ve konsantrasyonumu arttırır. ”

Mutlaka okuyun: Çalışırken Dinleyebileceğiniz Üretkenliğinizi Artıracak Müzikler

 

28. Kendinize rahatlamak için zaman verin.

Her günün sonunda bir saatinizi gevşemek ve dinlenmeye harcayın. Sadece günün stresini hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda gün boyunca öğrendiğiniz her şeyi sindirip bir sonraki adımlarınızı değerlendirmek için kendinize şans tanımış olacaksınız. Girişimcilerin- kendim de dahil – işkolik olma eğilimi var, ama onca yoğunluğun arasında dahi işte güçten başınızı bir saniye de olsa kaldırıp nefes almak son derece önemli. Unutmayın, işlerinizin iyi gitmesi ancak sizin de iyi olmanız durumunda mümkün olur.

“Her gün düzenli olarak yarattığım sakin ortam, hedef ve önceliklerimi belirlemede ve yapacaklarım hakkında düşünmemde bana yardımcı oluyor. Bunun anlamı evle iş arasında geçen onca koşuşturmanın arasında bir yoga dersi için erkenden uyanmak, nefes egzersizleri ya da meditasyon yapmak olsa da, bu işe ayırdığım beş dakikanın bile fark yaratabileceğini anladım. Bu alışkanlık, hem çalışma hayatımda hem de kişisel yaşamımda daha ilgili, düşünceli ve nihayetinde daha sağlıklı kararlar alabilen biri olmamı sağladı. ”

 

29.İlham verici bir şeyler okuyarak ilham alın.

“Bazen ruh halinizi ve genel performansınızı etkileyebilecek monoton işler ya da yaşam kalıpları arasında sıkışıp kalırsınız. Böyle bir şey olduğunda, sizi yeniden canlandıracak bir şeyler okuyun. Eğer ciddi anlamda bitap ya da huzursuz hissediyorsam, bir kitap okuyarak bu ruh halinden bir an önce kurtulmaya çalışırım. Hayatımın monoton döngüsünü kırabilecek ya da bana gaz verecek bir kitap okumayı her daim ilham verici bulmuşumdur. ”

Mutlaka okuyun: Okumanız Gereken Kitaplar

 

Bonus:

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Girişimcilerin 25 Özelliği
Başarılı Girişimcilerin Hafta Sonu Alışkanlıkları
Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları
Milyarder Girişimcilerin Sabah Alışkanlıkları
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir