Bayilik Almak İsteyen Girimciler İçin İpuçları

Günümüzde satın alabileceğiniz farklı pek çok bayilik türü vardır. Ancak unutmayın ki her iş her alıcı için uygun değildir.

Araştırmaya başlarken bu işten tam olarak ne istediğinizle ilgili enine boyuna düşünmelisiniz. Seçim sürecini doğru şekilde yönetmeniz oldukça önemlidir.

İşte sizin için hazırladığımız ve bu süreçte size yardımcı olabilecek 5 ipucu:

 

Çıkarlarınızı Belirleyin

İş sahibi olmak demek zamanınızın büyük kısmını işinize ayıracağınız anlamına gelir. Bu nedenle var olmak istediğiniz sektörü seçerken ilginizi çeken ve yaşam tarzına uygun olan bir seçim yaptığınızdan emin olmalısınız. Ne tür bir bayilik almak istediğinizden tam olarak emin değilseniz bayilik alanlarla görüşerek fikirlerini alın. Bu sayede seçtiğiniz işin ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bir işe sıfırdan başlayan girişimciler sıkılıkla kişisel hobileri veya ilgi alanları doğrultusunda hareket ederler. Ancak alıcı olduğunuz zaman böyle bir lüksünüz olmayacaktır. Bu, istediğiniz bir sektörde iş sahibi olamazsınız anlamına gelmez. Size tavsiyemiz keyif aldığınız bir işi yapın çünkü uzun yıllar başarılı olmanın yolu budur.

 

Beceri, Yetenek ve Deneyim

Keyif aldığınız bir şeyi yapmak harikadır ancak bu tek başına başarıyı garantilemez. Amaçlarınızı belirlerken dikkatli düşünmeli, becerilerinizi ve geçmiş deneyimlerinizi değerlendirmelisiniz. Deneyim sahibi olmadan başarılı olamazsınız diye bir şey yoktur. Ancak sahiplik pozisyonuna atlamadan önce az da olsa bilgi sahibi olduğunuz ve iş geçmişinizin olduğu bir sektöre yoğunlaşmanız sizin için daha doğru olacaktır.

 

Mali Durumunuz Nasıl?

Bir bayilik satın almadan önce kullanabileceğiniz sermaye kaynaklarınızı hesaba katmalısınız. Unutmayın bazı sektörler diğerlerine göre daha fazla sermaye yatırımı gerektirir.

İşte bu nedenle arzu ettiğiniz sektörde bayilik alabilmek için yeterli sermayeniz olduğundan emin olmalısınız. Mali durumunuzu değerlendirmeniz sizin için uygun olan iş fırsatlarını belirlemenize yardımcı olur.

 

Pazar Araştırması Yapın

Sektörü belirlemeden önce uzun ve kısa dönemli sektör tahminlerini detaylı bir şekilde değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Sektörde büyüme mi olacak yoksa daralma mı olacak? Bunu saptamanız oldukça önemlidir. Akıllı bir alıcı olarak yatırımızın değerini artıracak büyüme potansiyeli olan bir sektörü seçmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Pazar araştırması yaparak başka bir işletmenin piyasada büyüme ve rekabet etme şansı var mı, yoksa pazar çoktan doymuş mu öğrenebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz yerel pazarın durumunu değerlendirmesi ve aynı zamanda işletmenizin başarısını etkileyecek yerel trendlerle ilgili size bilgi vermesi için yerel bir aracıyla görüşün.

 

İş Çevrenizi Kullanın

Yeni alıcılar araştırma yaparken sıklıkla var olan iş çevrelerinin öneminin farkına varmazlar. Var olan iş çevrenizin dışında bir sektörde yer almanız daha fazla çalışmanızı ve en baştan yeni ilişkiler kurmanızı gerektirir. Bu süreç de zaman alır ve işletmenizin hızlı bir şekilde büyümesini geciktirir. Diğer taraftan kendi iş çevrenizle çalışırsanız hali hazırdaki bağlantılarınız devam eder. Ayrıca yerel müşterilere daha kolay ulaşmanıza ve stratejik ortaklıklara girmenize yardımcı olur.

Sizin için doğru olan bayiliği bulmak o kadar da zor değildir ancak istediğiniz bir sektörde yer almak size zaman, sermaye ve kazanç konularında avantaj sağlar. İşte bu nedenle gelecek sefere yeni bir ticari girişimi araştırırken kişisel çıkarlarınızın ve ihtiyaçlarınızın araştırma sürecine öncülük etmesine izin verin.

Yeni bir iş kurmak isteyenlere, sitemizin “yeni iş kurmak” kategorisindeki yüzlerce iş fikrini incelemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Sevgi ve para ile kalın.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir