Bayilik almadan önce değerlendirmeniz gereken 5 faktör

Şüphesiz ki bayilik almak müthiş bir ekonomik güçtür. Örneğin Uluslararası Franchise Birliğine göre Türkiye’de 10 binlerce bayilik verilmiş işletme vardır.

Bayilik almak herkes için uygun bir girişim değildir ve her bayilik fırsatı da birbirine denk değildir. Sonuçta bayilik almadan önce birtakım faktörlere dikkat etmeniz gerekir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken 5 nokta:

 

1 – Bayi olarak mutlu olacak mıyım?

Bir an durun ve bayilik almanın kendiniz için doğru olup olmadığını düşünün. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

Başka birinin sistemini kabullenebilecek miyim?

Başka birinin izinden gidebilecek miyim ve tavsiyelerine uyabilecek miyim?

Bayilik ağının parçası olmak istiyor muyum?

Yukarıdaki sorulara dürüstçe “evet” cevabını verebiliyorsanız bayilik fırsatlarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Ancak girişimcilik ruhuna sahipseniz, bir takım şeyleri kendinize göre yapmak istiyorsanız veya daha iyi bir gizli formülünüzün olduğunu düşünüyorsanız bağımsız hareket etmek sizi daha çok mutlu edecektir.

Bu sorunun ikinci bölümü de ailenizle alakalıdır. Aileniz bayi olmanızdan memnun olacak mı? Ne tür bir işe başlarsanız başlayın uzun saatler ve yoğun çalışmanız gerekir. Ve her şey her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Ailenizin desteği olmadan zor görevlerin altından kalkmanız zor olacaktır.

 

2 – Çıkış stratejiniz ne?

Bayilik almayı düşünen insanların birçoğu öncelikle nasıl bayi olabileceklerini ve hangi bayiliği almaları gerektiğini düşünürler. Ancak asıl sorun bayilikten nasıl çıkabilecekleri ve ne zaman sonlandırabilecekleridir. Bu nedenle bayilik anlaşmasını imzalamadan önce bayilikten çıkış şartlarını dikkatli biçimde incelemeniz gerekir.

 

3 – Bayiliğin almak istediğiniz markanın pazarı var mı?

Keyif aldığınız işi yapmak eğlencelidir ancak sahip olduğunuz işin pazar alanındaki müşteri taleplerini de karşılaması gerekir. Sadece hobilerinize uygun olduğu için veya sırf bir konseptin popüler olduğunu bir yerde okuduğunuz için bayilik seçimi yapmamalısınız.

İşletmenizi konumlandırmak istediğiniz bölgeyi objektif bir şekilde değerlendirin. Bulunduğunuz bölgedeki tüketicilerin konsepte ilgi duyacağından emin olun. Dahası kar zarar tablonuzu dolduracak sadık müşterilerinizin olacağından emin olmalısınız. Dersinize çalışın ve anın aldatıcı etkisine kapılmayın.

 

4 – Bayilik alacağınız şirket ne kadar güçlü?

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki hem doğru bir iş hem de doğru bir şirket seçmeniz gerekir. Bunu istiyorum veya bunu alamazsam bu fırsatı kaçırırım gibi duygusal düşünceleri bir kenara koyun. Bir adım geriye gidin ve bayilik veren şirketin güçlü yönlerini dikkatli bir biçimde değerlendirin.

Bayilik sistemine aşina olan bir avukat ve muhasebeciden imzalamayı düşündüğünüz sözleşmeyle ilgili tavsiyeler almanız oldukça önemlidir. Bu kişiler aklınıza takılan soruları yanıtlayacaktır. Ayrıca sözleşmede genel uygulamalardan farklı noktalar varsa bunların da altını çizeceklerdir.

Sistemdeki diğer bayilerle ve sistemi bırakan bayilerle konuşabilirsiniz. Bu sayede bayilik veren şirketin sözünü tutup tutmadığını, beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığını ve bayilik sistemin bir parçası olmaktan mutluluk duyup duymadıklarını öğrenebilirsiniz.

 

5 – Ne kadar para kazanacaksınız?

Para kazanmak birçok insan için en öncelikli motivasyondur. Bayilik almadan önce başlangıç maliyetlerini, daimi giderleri ve potansiyel geliri hesaplamanız gerekir.

Bayilik veren şirketler olası bayilere finansal bilgilerin bir kısmını sunar. Size sunulan kısıtlı bilgileri doğru okuduğunuzdan ve anladığınızdan emin olun. Bu bilgileri iş planınızı hazırlarken ve finansal tahminlerinizi hesaplarken kullanın.

 

Özet

Bayiliğin uzun soluklu bir anlaşma olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bütün araştırma sonuçlarını ve finansal öngörüleri bir kenara koyun. Önemli olan bayilik yapmak isteyip istemediğiniz ve bayilik veren şirketten ve ekibinden emin olup olmadığınızdır. İhtiyaç duyacağınız liderlik ve destek hizmetlerini size verecekler mi? Cevabınız hayırsa farklı fırsatlar araştırmanızda fayda vardır.

“Bayilik almak istiyorum” diyen girişimcilere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir