Bayilik Nasıl Seçilir?

Bayilik almanın sizin için doğru bir seçenek olduğuna karar verdikten sonra yatırım yapacağınız hizmet veya ürünün ne olacağına karar vermeniz gerekir.

Bayilik işiniz yıllarca süreceği için uzun mesafede keyif alacağınız ve heyecan duyacağınız bir bayiliği seçtiğinizden emin olmalısınız.

Aşağıdaki adımlar seçeneklerinizi daraltarak belli bir bayilik sektörüne odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bayilik seçiminde sizlere rehberlik edecek adımlar şöyle:

 

Doğru bayiliği seçmek için adımlar

1 – Belli ürünlerin veya hizmetlerin talebini araştırın. Bulunduğunuz bölgede düşündüğünüz franchise işine karşı yeterli talep olduğundan emin olun. Talep az veya yoksa ilk andan itibaren sıkıntıya düşersiniz.

2 – Rekabeti değerlendirin. Biraz rekabet iyidir ancak fazlası zarardır. Örneğin çiğ köfte bayiliği almayı düşünüyorsanız ve şehrin her köşesinde bir çiğ köfte dükkanı varsa yönünüzü başka fırsatlara çevirmeniz gerekir.

3 – Bayiliğin marka bilinirliğini değerlendirin. Tüketicilerin çoğu rekabet üstünlüğü sağlayacak ve en kısa sürede kara geçmelerini sağlayacak bildikleri bir markanın bayiliğini almak ister.

4 – Bu tür bir işi yönetecek kabiliyete ve becerilere sahip misiniz? Ne yazık ki bazı girişimciler bu unsuru görmemezlikten gelir ve kendi yetenekleri ve hünerleriyle uyuşmayan bir franchise alırlar. Kısa zamanda hevesleri kaçar, hüsrana uğrarlar veya birkaç sene içinde dükkanlarını kapatmak zorunda kalırlar.

5 – Franchisor ( bayilik veren )  tarafından sunulan eğitim ve desteği değerlendirin. Başarılı olmak için franchisor desteğine ve özellikle kendinizi ve personelinizi eğitmek için eğitime ihtiyacınız olacaktır. Bu destek belirsizse veya tam anlamıyla sunulmuyorsa bu fırsatları sunan diğer franchise sistemlerini araştırmanızı tavsiye ederiz.

6 – Büyüme potansiyelini değerlendirin. Zamanla büyüyecek ve gelişecek bir bayilik mi yoksa sizi yüzüstü bırakacak bir bayilik mi almak istersiniz?

7 – Bu işi yapan birileriyle konuşun. Bu yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Almayı düşündüğünüz franchise sistemine sahip olan birini bulun ve bu işi nasıl yürüttüğünü, franchisor’ın sevdiği ve sevmediği yönlerini ve kendisine bir fırsat daha verilse bu sistemi yeniden almak isteyip istemeyeceğini öğrenin.

8 – Üçüncü taraf geçerliliğini araştırın. Bayilik yatırımı yapmayı düşünenlerin dikkate alması gereken en önemli faktörlerden biri franchisee tatmininin seviyesidir. Sadece birkaç franchisee ile konuşmayın. Franchisor’a daha önceden tarafsız bir grup tarafından değerlendirilip değerlendirilmediğini sorun.

 

İpuçları

  • Sitemizde her yıl en iyi 100 bayilik raporu yayınlanıyor.
  • Bayilik veren yerel firmalarla temas kurun.

Bayilik almak istiyorum diyen girişimcilere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın!

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir