Bayilik Almak Güvenli midir?

Bayilik almak ve küçük ölçekli işletme sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu tarz bir yatırımın ne kadar güvenli olacağı ile ilgili endişeleriniz olabilir. Bayilik almak iş kurmanın en güvenli yollarından biridir. Sonuçta bayilikler kurulu sistemlerdir. Peki, seçtiğiniz bayiliğin güvenli olduğundan nasıl emin olacaksınız?

 

Uluslararası Franchise Birliği’nin İstatistikleri

1960 yılında kurulan Uluslararası Franchise Birliği (IFA) ana firmaların, bayilerin ve tedarikçilerin üye olduğu bir kuruluştur.  Uluslararası Franchise Birliği yıllardan beri bayilerin başarısıyla ilgili istatistikler tutar. Bu çalışmalar bayilik alanların bağımsız işletmelere göre %95 daha başarılı olduğunu göstermiştir. Ancak Uluslararası Franchise Birliği bayilik veren bütün şirketlere bu istatistikleri kullanmamalarını söylemiştir çünkü sonuçlar her bayilik veren firma için gerçeği yansıtmamaktadır.

Uluslararası Franchise Birliği bayi başarı oranlarını yayınlamayı durdurmuştur ancak bu bayilik sistemlerinin güvenilir olmadığı anlamına gelmez. Sadece bayilik almanın riskli olabileceğini gösterir.

 

Bayilik almak mantıklı mı?

Kendi işletmelerini yönetebilecek kabiliyeti olan ancak yeterli kaynağı olmayan bir sürü insan vardır. Girişimciler bazen kendi şirketlerini kuracak doğru finansman kaynağını bulamazlar veya kira sözleşmesi pazarlığı yapmak için yeterli deneyimleri yoktur. Bayilik veren şirketler işin kurulması sürecinde ve devamında size hep destek olur.

Araştırma ve markalama çalışmaları yapmak zaman alır. Ancak bayilik alırsanız bu konularla ilgilenmenize gerek kalmaz ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Oturmuş bir bayilik sistemi aldığınızda kurum imajı ve marka farkındalığını da almış olursunuz. Çoğu zaman müşteri tabanı oluşturmanıza gerek kalmaz çünkü bayiniz sizin yerinize bunu yapar.

Tüm bunları ve daha bir çok avantajını göz önünde bulundurursak bayilik almak son derece mantıklıdır.

 

Eğitim

Bayilik veren şirketlerin birçoğu bayilerine kapsamlı eğitim ve destek verir. Kendi şirketinizi açarsanız işlerin nasıl yürüyeceği konusunda size eğitim verecek deneyimli profesyoneller olmayacaktır. Başarılı veya başarısız olacak sistemleri kendiniz yaratmanız gerekir.

 

Özet

Özetleyecek olursak hayatınız boyunca yaptığınız her yatırımın avantaj ve dezavantajları olacaktır. Bayilik veren her şirket farklıdır ve yatırımın güvenli olup olmadığına karar vermek için değerlendirmeler yapmanız gerekir. Nihai kararınızı vermeden önce bir avukat ve muhasebeci ile görüşmenizde fayda vardır.

Bayilik almak istiyorum diyen girişimcilere özel bilgilendirici yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir