Beyin Dalgalarıyla Çalışan Tuhaf Kedi Kulakları

Japon şirketi Neurowear siz tek kelime bile etmeden ruh halinizi açığa vuran tuhaf kedi kulakları icat etti. Bu kulakların adı Necomimi ve bu yaratıcı ürün dünyanın en havalı aksesuarı olma yolunda.

Bir sürü garip ve komik icattan sonra (Botaoshi, Sürüngen Kafe, Yokai Canavar Treni gibi) Japonların başka ne gibi saçma bir şeyle karşımıza çıkacağını merak edenler için söyleyelim. Necomimi beyin dalgalarınızı okumak için sensörleri olan devrim niteliğinde bir kulaklıktır. Aslında çok da mantıksız bir şey değil tam tersine çığır açan bir buluş, sıradışı şeyleri seven Japonlar bu örnek inovasyon kedi kulağı şekli verdiler. Yani üstün teknolojiyi kullanarak farklı ve şirin bir ürün ortaya çıkardılar.

Necomimi’nin ana fonksiyonu biyosensör teknolojisinden yararlanarak beyin dalgalarını okuyup konsantrasyon veya rahatlama durumlarını tespit etmek ve buna göre tüylü kulakları hareket ettirmek. Bir konu üzerine odaklanmış yani derin düşüncelere dalmışsanız kulaklar dikiliyor rahatlamış bir haldeyseniz hiçbir şey düşünmüyorsanız kulaklar düşüyor. Neurowear resmi web sitesinde “Eğer düşünme ve düşünmeme durumları arka arkaya gelişirse kulaklar da buna uygun olarak bir inip bir kalkıyor.” diyor. Neurowear’dan Kana Nakano “Yeni iletişim yolları arıyoruz ve beyin dalgalarını kullanmanın da ilginç olacağını düşündük,” dedi. ARGE departmanından başka bir üye de tıpta kullanılan beyin dalgası sensörlerinin çok pahalı olduğunu fakat maliyetlerin aşağı çekilmesiyle ilginç icatları için bunlardan yararlanma imkanı bulduklarını söyledi. Beyin dalgası sensörlü kedi kulağı şeklindeki bu inovasyon örneği hakkında sadece ilginç demek yetersiz kalır.

Neurowear web sitesinde Necomimi’yi şöyle tanımladı: “Başlangıçta insanlar bu cihazı biraz garipseyeblilir fakat kullandıkça duygularını kontrol etme yoluna giderek yeni kulaklarını istedikleri gibi kullanıyorlar. Böylece Necomimi vücudunuzun bir parçası halinde geliyor.” Japon şirket ilk tanıtım videolarını Mayıs ayında çıkardı ve ürünlerinin büyük ihtimalle yıl sonunda piyasaya çıkacağı müjdesini verdiler. Ürünün fiyatı henüz halka açıklanmadı fakat para dokuz canlı Otakus bile olsa bu Japon icadının önünde duramaz. Eğlenceli Necomimi videosunu izleyin daha fazla video için Neurowear’ın resmi web sitesine girebilirsiniz.

Bu kulaklıklar ilginç olduğu kadar da yaratıcı bir iş fikri. En yaratıcı iş fikirlerini sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir