Bijuteri Dükkanı Açmak

Bijuteri dükkanı açmak karlı bir iştir. Sadece her yaştaki kadın müşteriler tarafından alınmazlar aynı zamanda erkeklerde bayanlara hediye etmek üzere bu takılardan satın alırlar. Bijuteri işi esnektir, işletmenizi farklı pek çok şekilde açabilir ve büyütebilirsiniz. Ayrıca tam veya yarım zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Eğer fazla sermayeniz yoksa ve ne iş yapsam diye düşünenlerdenseniz bijuteri dükkanı açmak aradığınız iş olabilir.

 

Bijuteri dükkanı nasıl açılır?

Niş bir pazar belirleyin veya belli bir ürün grubunda uzmanlaşın. Bunu yaparak işletmenizi rakiplerinizden farklı bir şekilde konumlandırabilirsiniz ve sadece belli türdeki ürünleri almaya odaklanabilirsiniz. Örneğin kostüm takıları, ergenler ve genç kadınlar için uygun fiyatlı moda takılar, zanaatkârlar tarafından yapılan ve el yapımı olan takılar veya tasarımcıların ürünlerini satabilirsiniz.

İlgili resmi kurumlardan gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. Kurumların internet sitelerine bakarak ve KOBİ sayfalarını inceleyerek konuyla ilgili yapmanız gerekenlerini öğrenebilirsiniz.

Ürünlerinizi kendiniz yapmayacaksanız satacağınız takıları toptancılardan satın alın. Herhangi bir takıya para harcamadan önce en az %30 kar edecek şekilde ürünleri toptancıdan aldığınızdan emin olun. ( iş gücü maliyetlerini hesapladıktan sonra ) Belirlediğiniz pazara göre envanterinizi farklı şekillerde tedarik edebilirsiniz. Eğer uzmanlaştığınız pazar vintage kıyafetler için uygun olan takılarsa, açık arttırmayla satış yapan internet sitelerine veya ikinci el satış yapan yerlere bakın. Takılarınızı konsinye olarak satın, yazılı ve online ilanlar verin. Yeni parçalar satacaksanız imalatçılarla ve distribütörlerle toptancı hesabı açmanız gerekebilir. Veya diğer satıcılar tarafından tasfiye edilen ürünleri ( son derece ucuz ) satın alabilirsiniz.

Takılarınızı satabileceğiniz bir yer bulun. Fiziki bir satış dükkânı kiralayabilir veya satın alabilir,  alışveriş merkezlerinde stantlar veya kiosklar kiralayabilir,  bitpazarı veya antika pazarlarında yer alabilir, online mağaza açabilir veya internetteki açık arttırma siteleri aracılığıyla ürünlerinizi satabilirsiniz. Eğer takıları kendiniz yapmayı planlıyorsanız antika pazarları hariç daha önce bahsettiğimiz bütün seçenekleri bir arada düşünün. Takılarınızı yerel pazarlarda veya el işi ürünlerin satıldığı online ticaret sitelerinde satışa çıkarabilirsiniz.

Fiziki bir satış mağazası açmayı düşünmüyorsanız takılarınızı depolamak için bir alan bulmalısınız. Temiz boş bir oda veya hava geçirmez saklama konteynırları sizin için uygun olacaktır. Karanlık, kokusuz ve hayvanların girmediği bir alan olmalıdır.

Seçtiğiniz satış bölgesine uygun olarak bijuteri dükkânınızın tanıtımını yapın. Tanıtıcı bir blog açabilir, sosyal paylaşım sitelerinde üyelikler açabilir, online bannerlar kullanabilir ve internet sitelerine reklamlar verebilirsiniz. Yerel, bölgesel ve ulusal gazetelere basın bültenleri gönderebilirsiniz. Tanıtım amacıyla defilelerde kullanılması için ürünlerinizi bağışlayabilir veya ödünç verebilirsiniz.  Ayrıca giyim mağazaları, saç ve güzellik salonları ve ayakkabı mağazaları gibi işinizi tamamlayan işletmelere kuponlar, broşürler ve el ilanları bırakabilirsiniz.

 

Bijuteri açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Bijuteri açma maliyeti

Bijutieri açma maliyeti 10 bin TL’den başlayıp 30 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bijuteri dükkanı açmak için dilerseniz bayilik veren firmalardan bayilik de alabilirsiniz. Bu sayede küçük işlerle uğraşmanız gerekmez ve hazır olarak bijuteri sahibi olabilirsiniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir