Bill Gates’in Mutluluk Sırları

Gates’e son zamanlarda sorulan düşündürücü bir soru var: Her şey bir tarafa, sizi asıl mutlu eden şey nedir?

Bill Gates’in her sene gerçekleşen BSS(Bana Soru Sor) oturumu Reddit üzerindeki en popüler soru-cevap etkinliklerinden biri haline geldi. Katılımcılar, en sevdiği kitaplarla ilgili sorulardan tutun da hala kod yazıp yazmadığına kadar her türlü soruyu sorabiliyorlar. Ancak geçen yılki oturumda sorulan düşündürücü bir soru dikkat çekiyordu: Her şey bir tarafa, sizi asıl mutlu eden şey nedir?

Gates’in cevabı kısa olsa da (sonuçta soru yağmuruna maruz kalıyordu), ona mutluluk veren ve önündeki 20 yılı dört gözle beklemesine sebep olan dört ana maddeye dikkat çekti.

 

1. Sözünüze sadık kalın.

Bill Gates gençken, Microsoft’un amacı olan ‘her masaya ve her eve bilgisayar’ koyma fikrine kendini adamıştı. Bu bağlılık, yazılıma karşı meraklı bir yaklaşım ve saatler süren çalışmayı gerektiriyordu. Ancak zamanla, uğraşılan bu hayal gerçek oldu.

İlk tutkusunun yavaşça hayata geçmesiyle, Gates kendine yeni bir taahhüt bulması gerekiyordu. Bu arayış, sıtma ve çocuk felci gibi bulaşıcı hastalıkları ortadan kaldırmaya ve dünyanın en fakir insanlarının yaşam koşullarını iyileştirmeye kendini adamış Bill ve Melinda Gates Vakfı olarak şekillendi. Bu da bizi ikinci içeriğe maddeye götürüyor.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

2. Maddi durumunuz nasıl olursa olsun cömertçe paylaşın.

Dünyanın yaşayan en zengin ikinci kişisi olarak Bill Gates istediği her şeyi yapabilir ve ya elde edebilir. Onu en çok harekete geçiren şeyin yardımsever paylaşımların olması ise onun hakkında birçok şey anlatmaktadır. Bill ve Melinda Gates Vakfı, yıllar boyunca gelişen hayırsever bir hareket haline geldi ve hala büyümeye devam ediyor.

2006 yılında Bill Gates, yakın arkadaşı Warren Buffett’ı, servetinin 31 milyar dolarlık bir kısmını vakfa bağışlaması konusunda ikna etti ve bundan birkaç yıl sonra diğer milyarderleri de bağış yapmaya davet eden “Söz Ver” akımı ortaya çıktı. O günden beri, dünyanın en zenginlerinin 200’ünden fazlası “Söz Ver” e katılarak; zenginliklerinin çoğunu dünya çapındaki yardımsever çabalara adamış oldu.

Hayırseverliğe ayıracak milyarlarınız olmasa bile, insanlığa yardım etmek için herkesin yapabileceği bir şeyler vardır. Çoğunlukla insanlar, daha çok paraları oldukları zaman cömertçe yardım edebileceklerini düşünürler; ancak bu yaklaşımla devam ederseniz, hayatınızın sonuna kadar önemli bir davaya gerçekten katkıda bulunamama riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şu anda ayırabileceğiniz şey ne ise onunla başlayın, bu zamanınız veya paranız olabilir. Böylece ileride dönüp baktığınızda, dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek bir cömertlik mirasına sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Mirasını Çocuklarına Bırakmayı Düşünmeyen 9 Zengin

 

3. Bedeninize hak ettiği değeri verin.

Hırslı bir tenisçi olarak Bill Gates, egzersiz ve mutluluk arasındaki bağlantının farkında ve kendi deneyimlerinden çıkardığı bu anekdotu bilimsel araştırmalarda desteklemektedir. Kilo kontrolünden, kalp hastalığı risklerinin azalmasına ve zihinsel sağlıktan, genel ruh haline kadar her konuda; egzersiz yapmanın sağlığımız üzerindeki önemini azımsamak zordur.

Sadece bir bedene sahibiz, bu yüzden ona en iyi şekilde davranmak ve el üstünde tutmak gelecek yaşantımız için kritik öneme sahiptir Hücrelerimizin nasıl yaşlanacağını etkileyen hücre kapağı telomerleri hakkındaki bir çalışmaya göre, fiziksel olarak aktif olan yetişkinlerin telomerleri aynı yaşta daha az aktif olan akranlarına oranla dokuz yıl daha genç olduğunu öne sürüyor. Aradaki bu şaşırtıcı fark, yerleşik bir yaşam tarzının yüksek bir maliyete sahip olduğu gerçeğini vurguluyor.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmanın 4 Bilimsel Faydası

 

4. Ailenize daha çok zaman ayırın.

Bugünkü kültürümüz, girişimcilerin haftalık 60 ya da 80 saatlik çalışma sürelerinin; özveri ve başarının bir işareti olduğunu düşündüğümüz bir noktaya getirdi. Ancak yapılan bu fedakarlık sağlıksız ve sürdürülemez. Öyle ki dünyada diyabetten bile önce gelen ve şu an 5. sırada olan ölüm sebebi; iş stresidir.

Bu koşulların sağlığımızı tehdit etmesinin yanı sıra, ofiste harcayacağımız fazladan her saat, başka bir yerde geçirebileceğimiz daha az zaman anlamına gelmektedir. Sonuçta hepimizin her gün sadece 24 saati var. Birçok işkolik için, çalışma saatleri artmaya başladığında ilk feragat ettiği şeylerden biri ne yazık ki aile ile geçirdiği zaman oluyor. Bu karar daha fazla çatışma ve daha fazla strese yol açıyor; kaçınılmaz olarak da sağlık risklerini daha kötü hale getiriyor.

Tartışmaya kapalı birkaç sınır belirleyerek, ailenizle geçirdiğiniz zamanı koruyabilirsiniz. Her gün zamanında işten çıkabilir ve çocuklarınızı uyutana kadar e-postalarınızı kontrol etmeyebilir ya da işle ilgili başka bir şey yapmayabilirsiniz. Belirli bir zamanda yapmanız gereken her şeyi tamamlamanıza yardımcı olmak için, işteyken de benzer sınırlar koyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Aileyle Vakit Geçirmeye Zaman Ayırmanın Yolları

Mutlaka okuyun: Ofis Dışı Saatlerde İşinizden Uzaklaşmak

 

Hayata geçirmek

Bill Gates’in mutluluk hakkındaki görüşleri inanılmaz derecede aydınlatıcıdır, çünkü hepsinin ortak bir yanı vardır: Erişilebilirlik. Tüm bu zenginliğinin içinde, ona mutluluk verdiğini söylediği şeyler şaşırtıcı bir şekilde herkes tarafından erişilebilirdir.

Herkes kendini bir fikre adayıp o yolda ilerleyebilir, önemli amaçlara yönelik zaman veya para harcayabilir, kişisel sağlığını geliştirmek için adımlar atabilir ve ailesiyle ya da sevdikleriyle daha fazla zaman geçirebilir.

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates’ten Girişimcilere Tavsiyeler
Mutlu Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yolu
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir