Bill Gates’ten 5 Hayat Dersi

Bill Gates, çocukluk arkadaşı Paul Allen ile Microsoft’u kurmdan önce de birçok büyük iş yaptı.

1955 doğumlu olan Gates, 20’li yaşlarında yazılım telifi alanında büyük fırsatlar olduğunu gördü. IBM ona gelip işletim sistemine sahip olup olmadığını sorduğunda hiç düşünmeden evet yanıtını verdi. Seattle’daki küçük bir yazılım şirketinden işletim sistemi alıp onu modifiye etti ve bu işletim sistemine MS-DOS adını verdi. Bu sistemi 50.000 dolar karşılığında IBM’e sattı ve işletim sisteminin telif haklarını satın aldı.

Kişisel bilgisayarlar yaygınlaştıkça MS-DOS da popüler oldu. Daha sonra Windows 1985’i çıkardı. Bu sistem zamanının en çok kullanılan işletim sistemi oldu. 1987’ye geldiğimizde Microsoft halka arz edildi ve 31 yaşındaki Gates dünyanın en genç milyarderi oldu.

1989’da Corbis adında görsel sanat ve fotoğraf arşivin kurdu ve 1995’te internet henüz emekleme dönemindeyken Internet Explorer’i kurdu. Artık Gates dünyanın en zengin insanıydı.

Ancak Gates, 1994’te annesi Mary Maxwell öldükten sonra Microsoft dışında da aktif olmaya başladı. Mary Gates özel bir kadındı. Bankacılık sektöründe önemli bir kişiydi.

Bill Gates annesiyle yakın olmalarına karşın sık sık kavga ediyorlardı. Genç Bill annesinin kurallarına ve beklentilerine sürekli meydan okuyordu, bu nedenle ikili sürekli tartışıyordu. Annesi sonunda onu terapiste götürdü. Gates terapiste şöyle diyecekti: “Anne ve babamla kontrolü ele geçirmek için savaşıyorum.”

Terapist, Bill’in anne babasına onu biraz kendi haline bırakmalarını söyledi. Gates 13 yaşında özel okula başladı ve burada kendi ilgi alanlarını keşfetme fırsatı buldu: Gates bilgisayarları sevdiğini fark etti.

Ancak annesi Bill’i sürekli kontrol etmeye çalışıyordu. Yıllar sonra -Gates milyarder olduktan sonra yani- Microsoft çalışanlarından biri annesinin Bill’e servetini hayır işlerinde kullanması konusunda baskı yaptığı için ikilinin kavga ettiklerini anlattı.

Bill Gates şöyle cevap vermiş annesine bağırarak: “Şirketimi yönetmeye çalışıyorum!”

Ancak milyarder Gates sonunda ikna olup annesinin belirlediği bir hayır vakfına yardım yapmak için şirket içinde bir fon kurdu ve vakfın yönetim kuruluna geçti. Mary’nin müstakbel gelinine yazdığı mektup ise bu hayır işine gerçek bir amaç kazandırdı. Mary mektupta şöyle yazıyordu: “Çok kazanan kişiler çok vermek zorundadır.”

Bu mektubu yazdıktan 6 ay sonra Mary vefat etti. Ancak bu sözler Bill Gates’in zihnine işledi. Bill Gates babasına 100 milyon dolar vererek William H. Gates Vakfını kurdurdu. 2000 yılında bu vakıf Bill & Melinda Gates Vakfına dahil edildi.

2011 yılında Gates, eşi ve yakın arkadaşları Warren Buffett, ölmeden önce servetlerini bağışlama kampanyası başlattılar. Çocuk aşısından eğitime birçok alanda hayır işleri yapan Gates, 87 milyar dolarlık servetiyle çağımızın en radikal ve en vizyonlu insanlardan biri olmayı sürdürüyor. Eşiyle birlikte şu ana kadar 29 milyar dolar bağış yapmış durumdalar.

Bill Gates’in girişimcilere verdiği hayat dersi niteliğindeki 5 tavsiye ise şöyle:

 

1. Okuyun, okuyun ve okuyun.

bill-gates-tavsiyeleri3

Merak ve öğrenme arzusu Gates’in DNA’sında var. Gates sürekli blogunda kitap önerilerinde bulunuyor. Kitap incelemelerine yönelik özel bir bölüm bile var bu blogda. Hafif kitaplardan teorik kitaplara kadar birçok tür bulunuyor Gates’in okuma listesinde.

Wall Street Journal’in haberine göre Gates çocukken Dünya Kitap Ansiklopedisini hatim etmiş. Ayrıca ailesi onun okuma şevkini artırmak için istediği kitapları satın almış.

Gates, büyük düşünme becerisini, okumayla ilişkilendiriyor ayrıca.

“Çocukken çok hayal kurardım. Sanırım bunun okumakla yakından ilgisi var.”

Gates, ayrıca The Road Ahead ve Business@The Speed of Thought adlı iki kitabın da yazarı.

Mutlaka okuyun: Yılda 100 Kitap Okumanın Sırrı

 

2. Sizi zorlayacak güçlü bir kişiyle evlenin.

bill-gates-tavsiyeleri4

Gates 1994’te annesini kaybetti. Aynı yıl içinde de Microsoft’un önemli çalışanlarından biri olan Melinda French ile evlendi.

Melinda özellikle ikilinin kurduğu vakıftaki aktif faaliyetleriyle öne çıkıyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerdeki çocuk ve kadınlara odaklanan Melinda Gates, Afrika’daki gelişmekte olan ülkelerde doğum kontrol uygulamalarını finanse ettiği için sıklıkla tartışma konusu oluyor.

TED Talks konuşması esnasında dini çekincelerine rağmen doğum kontrolünü desteklediğini, Afrika’da doğum kontrolün hayattaki çocuklar için daha iyi beslenme ve eğitim imkanı sağladığını ifade etti.

Mutlaka okuyun: Evli Girişimcilerin Bekarlardan Daha Başarılı Olmalarının 8 Sebebi

 

3. Çocuklarınızı hazıra alıştırmayın.

bill-gates-tavsiyeleri5

Gates 2011 yılında başlattığı kampanya aracılığı ile şahsi servetinden 29 milyar doları Bill & Melinda Gates Vakfına bağışladı.

Üç çocuk sahibi olan çift, elbette çocuklarına bir servet bırakacak. Ancak verdği bir röportajda Bill Gates, çocuklarının inanılmaz kaliteli bir eğitim aldıklarını ve sonunda herkes gibi bir meslek sahibi olup çalışacaklarını belirtti.

Mutlaka okuyun: Çocuklarınıza girişimcilikle ilgili öğretmeniz gereken beceriler

 

4. Risk almayı öğrenin.

bill-gates-tavsiyeleri6

Harvard’da öğrenciyken bir dergide MITS Altair 8800 adlı yeni bir bilgisayarla ilgili haber okuyan Gates, şirketi arayarak bilgisayar için yeni bir programlama dili yazdığını söyledi. Aslında böyle bir şey yoktu ortada.

Ancak daha sonra Harvard’daki arkadaşı Allen ile birlikte okulu dondurup birlikte BASIC adlı programlama dilini yazdılar. Sonunda bu dili telif haklarını da alarak 3000 dolara MITS’e sattılar.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

5. Başarıya giden kısa bir yol yoktur.

bill-gates-tavsiyeleri7

Gates zor bir patron olarak bilinir, ancak o kendisine karşı da zor biri. Microsoft’un ilk 5 yılında o hem şirketi yönetiyor hem de bilfiil oturup kod yazıyordu.

Gençken bile sürekli gece geç saatlere kadar çalışan Gates ile ilgili yayınlanan şöyle bir haber var: Bir gün Microsoft çalışanlarından biri sabah işe geldiğinde ofiste uyuyan birini görmüş. Polise haber vermek üzereyken uyuyan bu kişinin Bill Gates olduğunu fark etmiş.

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi
Milyarderleri Farklı Kılan Özellikleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir