Bir Robot ve Dronedan Oluşan Güvenlik Ekibi

O-R3, teknolojik bir güvenlik ekibi oluşturmak için özerk bir güvenlik aracıyla gözetim droneunu bir araya getiriyor.

Singapur merkezli Otsaw Digital, robotik oldukları için bitmek bilmeyen sorgulara ihtiyacı ortadan kaldıran yeni bir güvenlik ekibi geliştirdi. O-R3, dört tekerlekli küçük, robotik bir “arabadan” ve gözetim droneundan meydana geliyor. İleri makine öğrenme algoritması ve 3D SLAM teknolojisi kullanılarak tasarlanmış O-R3, sezgisel tepkilerle etrafını tarıyor. Normal olmayan durumları tespit eden ve engelleri aşabilen O-R3, pil seviyesi düştüğünde de kendini şarj edebiliyor.

Robotun termal görüntüleme, yüz ve araba plakası tanımlama, üç boyutlu fotoğraflama gibi farklı amaçlara hizmet eden kameraları bulunuyor. Robotta bulunan 2 ve 3 boyutlu lazer tarayıcılar, IMU ve ultrasonik sensörler, GPS ve uzun menzilli veri ileticileri bilgi toplanmasına yardımcı oluyor.

Arabanın ortağı gözetim droneu ise karada hareket eden robotun erişemediği verileri toplayarak kontrol merkezine gönderiyor. İnsanlardan oluşan bir güvenlik ekibi de, O-R3’ten gelen bütün sinyallerin toplandığı merkezî iletişim sisteminde verileri inceliyor. O-R3 tarafından olay anında canlı yansıtılan görüntüler sayesinde insan güvenlik ekipleri harekete geçerek suçları durdurabiliyor. O-R3’ün, yıl sonuna kadar Dubai sokaklarında kullanılmaya başlanması ön görülüyor.

Başarılı bir inovasyon örneği olan O-R3 hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Geçtiğimiz yıl, dronelar eğlence dışında birçok farklı amaç için de kullanılmaya başladı. Bunlara örnek olarak vahşi hayvanları gözlemleyen ve avlanmalarına karşı koruyan droneları ve şehir içi duvarlara resim çizen droneları verebiliriz. Peki sizce dronelar başka ne gibi amaçlara hizmet için kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Drone Sektörü İş Fikirleri
Drone İle Para Kazanmanın Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.