Şili metrosu güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışacak!

Şili’nin Santiago Metro ağı için gerekli olan enerjinin yüzde 60’ı, rüzgar ve güneş enerjisinden sağlanacak.

Bisikletçilere öncelik tanıyan trafik ışıkları veya rüzgar enerjisiyle çalışan dünyanın ilk eğlence parkı gibi kamu tüketimi için tasarlanan sürdürülebilir enerji girişimleri gün geçtikçe artıyor. Californiya’da faaliyet gösteren SunPower adlı sürdürülebilir enerji firması, yakın zamanda Brezilya’da kurulan Latin America Power adlı şirketle işbirliği yaptığını duyurdu. Bu iki firma birlikte, Şili’nin Santiago metro ağına gerekli olan enerjinin yüzde 60’ını yenilenebilir enerji ile karşılayacak.

Metronun enerji ihtiyacının yüzde 42’sini SunPower güneş enerjisinden, yüzde 18’ini ise Latin America Power rüzgar enerjisinden karşılayacak. Enerji istasyonlarının inşaatı şu an yapım aşamasında ve 2017’de bitmesi bekleniyor. 2018’de yenilenebilir enerji metroda kullanılabilir hale gelecek. Santiago metrosu ilk sözleşme ile 15 yıl boyunca yenilenebilir enerji kullanacak. Santiago metrosu, günde 2 milyon yolcusu ile Güney Amerika’nın en uzun metro ağıdır ve bu ölçekte böyle bir projenin test edilmesi dünyada bir ilk olacaktır..

Bir şehirde toplu taşımacılığının tamamen yeşil enerji ile sağlanması mümkün olabilir mi sizce?

 

İlginizi çekebilir

Çevre Dostu İş Fikirleri
Enerji Sektöründeki Başarılı İş Fikirleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir