Bu Fransız Restoranında Müşteriler Çıplak Yemek Yiyor!

Paris’te daha yeni açılan O’naturel restoranında misafirler girişte paltolarından daha fazlasını bırakıyor. Ülkenin ilk ‘çıplaklar restoranı’ olan O’naturel müşterilerini çıplak bir şekilde yemek yiyip ortamın tadını çıkarmasına olanak tanıyor.

O’naturel Avrupa’daki ilk nudist restoran değil. 2016 yazında ilk nudist restoren Londra’da açılmıştı, bunu daha sonra Tenerife’deki başka bir restoran takip etti. Başarıları ikiz kardeş olan girişimciler Mike ve Stephane Saada’ya ilham vermiş olacak ki aynı konsepti Paris’te denemeye karar vermişler. Kendileri nudist olmasa da dünyanın en gözde nudist duraklarından biri olan Fransa’da böyle bir restoranın eksikliği fark etmişler. “İnsanlar sadece yazları nudist olabiliyor” diyen Stephane, O’naturel’de müşterilerin tüm yıl boyunca nudizmin keyfine varabileceğini söylüyor.

O’naturel minimaslit bir dekora ve klasik Fransızca bistro menüsüne sahip. Menüsünde Istakozdan foie gras’ya ve salyangozlara kadar vegan yemekler dahil birçok farklı seçenek bulunuyor. Üç çeşitli yemek menüsü 57.50 dolar. Müşteriler girişte kıyafetlerini ve mobil cihazlarını (diğer müşterilerin fotoğraflarının çekilmemesi için) bırakıyor ve müşterilere terlikler veriliyor. Sonra garson müşterileri 20 masalık küçük restoranda uygun bir masaya oturtuyor. Sandalyelerdeki siyah kumaşlar her gelen yeni müşteride değiştiriliyor. Ayrıca pencerelerde de beyaz perdeler var. Bu sayede müşterileri meraklı gözlerden uzak tutmuş oluyorlar.

“Bizim görevimiz müşterilerin rahat hissetmesini sağlamak. Restorana girer girmez müşterilere masalarına kadar eşlik ediyoruz ve kimsenin onlara bakmadığına dair güven veriyoruz.”

İkizler aynı zamanda garson olarak da çalışıyorlar ama Fransa iş yeri yasalarına göre giyinmek zorundalar.

Restoran sadece akşam yemeklerinde açık alıyor ve yanlış müşterilerin gelmemesi için rezervasyon zorunlu tutuluyor. “Eğer yanlış müşteri gelirse onları reddediyoruz ya da eğer kendilerine ilişki yaşamak için bir partner arıyorlarsa burasının doğru yer olmadığını açıklıyoruz.” diyor Stephane. İkizi Mike ise “Çıplaklık her zaman cinselliği çağrıştırmak zorunda değil” diyor.

Nudistlere uygun 460’dan fazla yeri bulunan Fransa’da nudizm oldukça popüler. Ancak yeni açılan O’naturel restoranı eleştirenler de yok değil. Restoran civarında oturanlar restoranın tam bir kreşin yanına açılmış olmasından şikayetçi. Ancak restoranın sadece akşamları hizmet verdiği düşünülürse bu eleştiri de biraz gereksiz kaçıyor.

Fransız Nudist Federasyonu başkanı Yves Leclerc O’naturel’de yemek yiyebilecek olmaktan oldukça heyecan duyuyor. “Paris’in göbeğinde çıplak bir şekilde yemek yiyoruz. Kulağa biraz sürreal geliyor. Sanki tatilde gibiyiz ama bu tatilden bile daha iyi.”

 

İlginizi çekebilir

İlginç Restoran Konseptleri
İlginç İş Fikirleri
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir