Yemeklerini bitirmeyen müşterilerini cezalandıran restoran

Yiyecek israfı çoğu zaman anlayamadığımız bir konudur çünkü yiyeceklerin tek seferlik olduğunu düşünme eğilimindeyizdir. Aslına bakacak olursanız suçlu bizizdir çünkü yemeği bitirip bitiremeyeceğimizden emin olmadan sırf lezzetli göründükleri için menüden bir sürü şey isteriz.

Ancak bir restoran bu sorunu ortadan kaldırmak için bir çözüm buldu. Suudi Arabistan’da bir restoran yiyeceğinden fazlasını söyleyen müşterilerinden ekstra para almaya başladı. Dammam şehrindeki Marmar restoranın sahibi Fahad Al Anezi, amacının yemek israfını durdurmak ve savurganlığı azaltmak olduğunu belirtti. Al Anezi’ye göre müşterilerin birçoğu diğerlerini etkilemek için büyük miktarlarda yemek siparişi veriyor. Saudis de yemekleri israf ettikleri için insanları cezalandırmaya karar vermiş. Uygulamaya hayata yeni geçirilse de birkaç müşteri ders aldığını ifade etmiş ve artık bitirebilecekleri kadar yemek siparişi verdiklerini söylemiş.

Saudis insanların açlıktan öldüğü Somali’deki kıtlık haberlerini izledikten sonra bu kararı almış. Cezalar sonucunda toplanan paralar kıtlık yaşayan ülkelere bağışlanacak. Sosyal girişimcilik fikri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Belki dünyadaki kıtlığa çözüm değil ancak çöpe giden yemeklerin açlıktan ölmek üzere olan birilerinin karnına girmesi sizce de daha insaflı değil mi?

Tüm dünyaki sosyal girişimcilik örneklerini ve projelerini sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir