Bu restoranda yemek yerken konuşmak yasak!

Gençken hepimize yemek masasındayken sessiz olmamız söylenirdi ancak bunun nedenini bir türlü anlayamazdık. Artık hepimiz büyüdük, çocuklarımız oldu ve muhtemelen siz de yemek masasında sessiz olunmasını istiyorsunuz. Aradığınız sessizlikse şanslısınız çünkü Greenpoint, Brooklyn’deki Eat isimli restoranda başlangıç, ana yemek ve tatlınızı tamamen sessiz bir ortamda yiyebilirsiniz.

İlginç restoranın baş aşçısı Nicholas Naumanbu Hindistan seyahati esnasında Budist rahiplerin sabah kahvaltılarını tek bir kelime bile etmeden yaptıklarını gördükten sonra bu fikri uygulamaya karar verdi. Rekabetçi pazarda restoran sahipleri müşterileri etkilemek için alışılmamış konseptler bulurlar. Nicholas Naumanbu’nun amacı müşterileri tabaklarına odaklanmaya zorlayarak yemek ve mekan arasındaki ilişkiyi yeniden şekillendirmektir.

Bu ilginç restoran şimdiye kadar bu tarz iki etkinlik düzenledi ve oldukça başarılı oldu. Nauman, ilk deneyiminden şu şekilde bahsetmiştir: “Ortaya çıkan huzur oldukça aşikardı. İnsanlar sonrasında bunun oldukça tuhaf bir uygulama olduğunu söyleseydi, memnun kalmasalardı veya parayı ödemeyi reddetselerdi ne yapardım bilemiyorum.” Nauman’ın bu test uygulamasından ne beklediğini hiç birimiz bilemeyiz ancak Nauman için her şey yolunda gitti. Müşteriler sessizliği bozmadı. Hatta bir adam hapşıracağını düşününce restoranın dışına çıktı çünkü müşterilere konuşmama kuralına saygı göstermezlerse yemeklerini dışarıda yemek zorunda kalacakları söylenmişti. Dahası bazı müşteriler yüz ifadeleri kullanmak gibi iletişim kurmanın farklı yollarını buldu. Eat’in sahibi Jordon Colon bunun bir tür meditasyon olduğunu söylemiştir.

Sessizlik deneyimini test eden Epicurious.com’un genel yayın müdürü iki çocuk annesi olarak bu tarz bir deneyimin tam bir fantezi olduğunu söylemiştir. Sonuçta bir sürü insan bu deneyimden oldukça keyif almıştır ve Eat ekibi daha fazla etkinlik düzenlemeyi düşünüyor.

Restoran sektörünü yakından takip eden girişimcilere özel ilginç restoranları ve restoran konseptlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir