Restoran Konseptleri Nelerdir?

Restoran açma hayali olan insanlar sıklıkla ne tür bir restoran açacaklarına karar veremezler. Farklı restoran konseptleri insanların kafasını karıştırır. Bunun nedeni açabileceğiniz farklı pek çok restoran türünün olmasıdır. Unutmayın ki restoran fikrinizin bir parça özgün olması gerekir. İlk başta basit bir fikir seçebilirsiniz ve sonradan restoranınıza konseptler ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte menümüzdeki öğeler restoranınızın temelde dekorunun ve stilinin nasıl olması gerektiğini tanımlayacaktır.

Restoranları üç gruba ayırabiliriz:

 

1-Hızlı yemek yenen ve hızlı servis yapılan restoranlar

Fast food restoranları bu grubun içinde yer alır. Bu restoranların sunduğu menüler genellikle hızlıca hazırlanan kısıtlı gıda ürünlerinden oluşur. Ve bu tür restoranlarda genellikle yiyeceklerinizi gidip kendiniz alırsınız. Ancak eğer bu türde bir restoran açmak istiyorsanız bu konsepti özel dekorlarla ve üniformalarla zenginleştirebilirsiniz.

2-Orta Ölçekli

Bu tür restoranlar müşterilerine makul fiyatlarlarla sıradan yemekler sunarlar. Ve bu durum müşteriler açısından çok kıymetlidir. Bu tür restoranlar açık büfe, tam hizmet veya sınırlı hizmet şeklinde olabilir. Müşteriler siparişlerini verirler ve istedikleri yiyecekler masalarına gelir. Bu tarzda bir restoranınız olursa kendi dekorunuzu seçebilir ve çalışanlarınızın ne şekilde giyinmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Bununla birlikte bu tür restoranların çoğu çalışanlarına üniforma vermezler ama onlardan beyaz tişört ve siyah kumaş pantolon veya etek giymelerini isterler.

3-Lüks

Bu tür restoranlar müşterilerine büyüleyici bir tam hizmet ve muhteşem bir ambiyans sunarlar. Tabi ki sunulan yemekler son derece kaliteli ve fiyatlarda son derece yüksek olur. Bu nedenle restoranınızı bu türde bir konseptle açabilirsiniz. Dahası bu tarz bir restoran açarken farklı temalar uygulayabilirsiniz. Örneğin çalışanların 1930 veya 1940’ların kıyafetlerini giydikleri, bu döneme uygun dekorasyonu olan veya eski benzin istasyonlarını hatırlatan eşyaların olduğu ve çalışanların elit iş kıyafetleri giydikleri bir restoran açabilirsiniz.

 

Açabileceğiniz bazı restoran fikirleri:

Asya Mutfağı: Bu tür restoranlar Asya mutfağına özgü yemek hizmetleri sunarlar.

Kahvaltı Restoranları: Bu tür restoranlar makul fiyatlarla kahvaltı hizmeti sunarlar.

Alkolsüz Restoranlar: Bu tür restoranlar alkollü içki hizmeti vermezler.

Sıradan Restoranlar: Bu tür restoranlar orta seviyedeki fiyatlarıyla sakin ve sıcak bir atmosfer sunarlar.

Kahve Dükkanları: Bu tür restoranlarda müşterilere farklı kahveler, çaylar ve hafif yiyecekler sunulur.

Stantlar: Bu tür işletmeler sahillerde, fuarlarda, festivallerde ve spor etkinliklerinde hizmet verirler. Genellikle yazın işletilir ve hazırlanması kolay yiyeceklerin ve atıştırmalıkların yer aldığı sınırlı bir menüleri olur.

Hazır yemek ve salata dükkanları: Bu tür işletmeler satın alındıktan kısa bir süre sonra tüketilmesi gereken ürünleri satarlar. Müşterilere sandviçler, salatalar, çorbalar ve diğer hafif yiyecekler sunulur. Yemekler kısa sürede ve kolayca hazırlanır.

Etnik restoranlar: Bu restoranlar en başta anlatılan üç gruba da uyar. Ve menüleri etnik yiyeceklerden oluştur.

Avrupa Restoranları: Bu tür restoranlar genellikle Fransız, İtalyan, İspanyol vb. gibi mutfaklarda uzmanlaşırlar ve fiyatları da orta seviyede veya üst seviyede olur.

Aile Restoranları: Bu tür restoranlar aile dostu yiyecekler ve genellikle günün yemeği hizmeti sunarlar. Menülerinde farklı yemekler vardır ve çocuk menülerini de yer verirler. Fiyatları makuldür ve dekorasyonları sıradandır.

Fast Food: Bu tür restoranlar genellikle bir veya iki ana yemekte uzmanlaşırlar. Salata veya basit tatlılarda sunabilirler. Menülerinde hazırlanması kolay yiyecekler yer alır.

Gördüğünüz gibi açabileceğiniz farklı pek çok restoran türü vardır. Bu nedenle iyice düşünüp taşının. Hangisini açmak isteyeceğinize karar verin ve hangisinde başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız onu seçin.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir