Büyük fikirler nasıl bulunur?

Zorlukları aşmak ve başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız büyük bir iş fikrine sahip olmaktan daha iyi ne olabilir ki?

Peki, büyük iş fikirleri nasıl bulunur?

 

Doğru soruyu sorun

Sorulması gereken doğru soru şudur: Hangi problem veya ihtiyaç için risk alırsınız ve çözmek için uzun vadeli taahhütte bulunursunuz?

Bakın, iş kurarken kişisel motivasyonunuzun veya bencilce nedenlerinizin olması iyidir. Kendi işinizin patronu olmak ve kendi kaderinizi tayin etmek istiyor olabilirsiniz. Ancak, başarılı olmak için önemli müşterilerin problemlerini diğerlerine göre daha iyi çözen ürünler veya hizmetler bulmanız gerekir. Bu ihtiyacı karşılayabileceğinizi hissetmiyorsanız, uzun vadede başarılı olamazsınız.

Gerçek şu ki sıfırdan başarılı bir iş kurmak ciddi anlamda fedakarlık gerektirir. Bunun yanı sıra,  girişimin başarısız olmasına neden olabilecek bir sürü engel olacaktır. Ciddi anlamda kararlı olmazsanız başarılı olamazsınız.

 

Büyük fikirler nasıl ortaya çıkar?

Bir iş üzerinde çalışmanız gerektiği zaman genellikle araştırma yapmanız ve düşünmeniz gerekir. Ancak büyük fikirler her zaman böyle çıkmaz. Büyük fikirler içinizin derinliklerinden çıkar. Benzer şekilde zorlu problemleri tanımlamak ve çözmek için de derin düşünmek gerekir.

Beyninizin duygusal, yaratıcı, ilham verici veya derin düşünce bölümlerine rahatken, yorgunken veya anlamsız bir işle uğraşırken ulaşmanız daha kolay olur.

 

Beklenmedik bir anda lamba yanabilir

basarili-is-fikirleri

Daha önceden popüler olmuş bir iş kurmak istediğimizde araştırma ve analiz yapmamız yeterlidir. Ancak çığır açan konseptler ve fikirler için günlerce, haftalarca ve hatta aylarca düşünmemiz gerekebilir. Çünkü bu fikirler beynin tamamen farklı bir bölgesinden çıkar.

Bazen duş alırken bazen otobüs yolculuğu yaparken bazen yarı uyur yarı uyanıkken aklımıza bir fikir gelir. Bazen de bir iş arkadaşımızla koridorda konuşurken bir problemin cevabı aniden aklımızda beliriverir. Böyle şeyler zaman zaman olur. Ve bana da oldu.

Daha önceleri bir şirketin satış ve pazarlama başkanlığını yapıyordum.  Zorlu bir yönetim kurulu toplantısının ardından CEO, CFO ve ben konferans salonunda öğle yemeği yiyorduk. CEO bir anda bana döndü ve “Stratejimizi ne zaman bulacaksın?” diye sordu. O anda ayağa kalktım ve “Stratejimizin ne olduğunu bilmek mi istiyorsun? Al bakalım” dedim, yazı tahtasına doğru yürüdüm ve iki yönlü stratejimizi yazdım. Üçümüz de uzun süreden beri cevap vermekten kaçtığımız ikilemin cevabına baktık. Ve bu strateji sonraki dört yıl boyunca çok başarılı oldu.

Sorunun cevabını aylardır düşünüyordum ancak o ana kadar sonuca ulaştığımın farkında değildim. Başarılı işletmeler için büyük fikirler böyle doğar. Sık sık gelmezler ancak geldikleri zaman bunu bilirsiniz ve harekete geçmek için asla beklemezsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir