Çığır açan buluş: Görünmez şemsiye

Çin’deki bir grup mühendis, insanları yağmurdan korumak için hava patlamalarını kullanan  ‘Air Umbrella’  isimli devrimci yeni bir alet geliştirdi. Plastik mikrofon şeklindeki bu yüksek teknolojili şemsiye yağmur damlalarını püskürtme kapasitesine sahip. Ayrıca kullanıcının kafasının etrafında kuru ve bir metre genişliğinde bir çember oluşmasını sağlıyor.

Tabi ki küçük bir sorun var, cihaz sadece kısa bir süreliğine çalışıyor. Sindrella’da olduğu gibi büyü 30 dakika içinde sona eriyor. Şemsiye hava üretmeyi bırakıyor ve bir anda ıslanıyorsunuz. Yani bu şemsiyeyi kullanmayı düşünüyorsanız, yağmurdan yarım saatlik bir süre korunabileceksiniz.

Eminiz ki sizde Air Umbrella’nın becerikli bir buluş olduğunu düşünüyorsunuzdur. Hava patlamaları ile yağmurun yönünü değiştirmesi, görünmez şemsiye illüzyonu yaratması kulağa çok havalı geliyor. Bu parlak fikir Nanjing Havacılık ve Uzay Üniversitesinden mezun olan bir grup mühendis tarafından bulundu. Finansman bulmak için kitle fonlaması sitesi Kickstarter’da kampanya başlattılar ve daha yedi gün geçmesine rağmen 10,000 dolarlık hedeflerini aşarak 60,0000 dolar toplamayı başardılar.

devrimci-gorunmez-semsiye-1

Mühendisler,  Kickstarter sayfasında şunları söylemiştir: “Hava dünyanın her yerinde vardır. Akan hava objenin hareket yönünü değiştirebilir. Hava ne kadar hızlı hareket ederse, enerji de o kadar büyük olur. Jet hava akışı bazı objeleri izole edebilir. Yani hava akımından faydalandığımız zaman, kendimizi yağmur damlalarından koruyabiliriz. O zaman hava akımı görünür bir kılıf olmadan şemsiye şeklini alır.”

devrimci-gorunmez-semsiye-2

Air Umbrella üç bölümden oluşuyor: baş kısmının yanındaki motor, merkezdeki lityum batarya ve alttaki düğmeli kumanda. Demo videolarına göre, ürünün üç çeşidi var – ( 88 dolar ), b ( 98 dolar ) ve c ( 108 dolar ). Bunlar ön sipariş fiyatlarıdır. Ancak ürün pazara girdikten sonra ortalama fiyatının yaklaşık olarak 200 dolar olması bekleniyor.

devrimci-gorunmez-semsiye-3

Bu becerikli aleti şiddetli yağmur altında iki kişi kolaylıkla kullanabiliyor. Ancak, yağmur damlaları havayla 50 ila 70 santimetreye savrulduğu için yakından geçen insanlar yönü değişen yağmur damlaları yüzünden sırılsıklam olabilirler. Geliştiriciler bu durumdan dolayı rahatsız değil. İnsanların birçoğunun öyle ya da böyle şemsiye taşıdıklarını ve taşımasalar bile yağmurdan dolayı ıslanacaklarını söylüyorlar.

Air Umbrella birleşik motoru yüzünden biraz ses yapıyor ancak bu ses yağmurun sesiyle çok fazla duyulmuyor. Mühendisler ürünün görüntüsünü, becerikliliğini ve batarya ömrünü iyileştirmek için çalışmalarına devam ediyorlar.

Aşağıdaki videoyu izleyerek Air Umbrella hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

 

İlginizi çekebilir

Son yılların ilgi çeken icatları
Başarılı inovasyon örnekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir