Büyük Şehirde İş Kurmanın Avantajları

İster yerleşik, ister olgunlaşmış ister yeni kurulmuş bir firmanız olsun İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük bir şehirde olmanın bir sürü faydası vardır. Büyük şehirlerin hareketliliği işletmelere de yansır.

 

Kaliteli işgücü

Büyük şehirlerde küçük şehirlere veya ilçelere göre daha fazla çalışan vardır. Şehirlerdeki işgücünün becerileri daha çeşitlidir. Buna ek olarak uygun maliyetlilerden aşırı pahalılara kadar çeşitli seviyelerde mesken seçenekleri vardır.

 

Altyapı

Toplu taşıma hizmetleri işe giden birçok çalışan için daha ucuz ve kolaydır. Büyük şehirlerde en az bir tane havaalanı vardır bu nedenle iş takviminizde bir iş seyahati varsa birçok şehre doğrudan uçabilirsiniz. Altyapıya iş ağları, profesyonel kuruluşlar ve küçük işletmeleri geliştirme merkezleri gibi soyut varlıklar da dahildir.

 

Farklı müşteri tabanı

Şehirlerde farklı kültürlerden insanlar vardır. Belli bir segmenti hedef alan işletmeler daha geniş bir nüfus segmenti olduğu için büyük şehirlerde daha iyi iş yapalar. Dar bir nişe ürün veya hizmet satan işletmeler büyük şehirlerde daha fazla müşteri bulabilir.

 

Eğlence, tiyatro ve sanat

7/24 çalışsanız bile geceleri ve hafta sonları boş olabilirsiniz. Küçük şehirlerde bir veya iki tane tiyatro grubu olurken büyük şehirlerde ana akım tiyatrolar ve ücra yerlerde bile tiyatro grupları vardır. Opera, bale, diğer dans performansları ve senfoniler genellikle daha büyük şehirlerde olur. Buna ek olarak spor etkinlikleri, profesyonel spor karşılaşmaları ve amatör spor faaliyetleri de büyük şehirlerde oldukça yaygındır. Bu avantajlardan sadece çalışanlar yararlanmaz aynı zamanda bir geceliğine şehre gelen önemli müşterilerde yararlanır.

 

Profesyonel ağlar

Muhasebeciler, avukatlar ve danışmanlar işlerinizde size yardımcı olur. Büyük şehirlerde birçok hizmet vardır. Örneğin küçük şehirlerdeki avukatlar sözleşme hukukunda uzman olabilir ancak fikri mülkiyet kanununda uzman olmayabilirler. Yayıneviniz varsa yayıncılık ve fikri mülkiyet hakkında bilgi birikimi olan bir avukata ihtiyacınız olacaktır.

 

Finansman seçenekleri

Borç, risk sermayesi ve özel yatırımcılar finansmana dahildir. Büyük şehirlerde bu üç seçenek içinde bir sürü fırsat vardır. Yatırımcıların çoğu aynı coğrafik bölgede olduğu firmalara yatırım yapmayı tercih eder. Ayrıca ortak bulmak da oldukça kolaylaşacaktır.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük bir şehirlerde iş kurmak istiyorsanız bir adım öndesiniz demektir. Bu şehirler girişimciler için daha saymadığımız bir sürü fırsat ve avantaj barındırır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir