Büyük veriyi işe dönüştürmenin yolları

1 – Büyük veri müşteri zekası geliştiriyor

Müşteri açısından bakıldığında cevaplanması gereken basit bir soru vardır: “Beni hatırlamadınız mı?” Milyonlarca müşterisi olan herhangi bir girişim için müşteriyi tanıma olayı her zaman gerçekleşmez. Ancak bu değişiyor. Örneğin Avis Budget en değerli müşterilerini belirlemek için büyük veriyi kullanmaya başladı.

Nasıl? Büyük veri, sadece tek bir veri kaynağını göz önünde bulunduran ve küçük cevaplardan kazanç sağlayan dar uygulamalardan farklıdır. Büyük veri satın alma geçmişleri, müşteri ilişkileri yönetimi ( CRM ) verisi ve sektör ortaklarından gelen istihbaratlar gibi yapılandırılmış bilgi ve aynı zamanda sosyal medya gibi yapılandırılmamış bilgi de dahil olmak üzere geniş bir kaynak yelpazesini inceler.

Büyük veri analizleri yapılandırılmamış veriyi ve sosyal medya beslemelerinden, bloglardan, videolardan ve diğer kaynaklardan derlenen bilgiyi ele geçirir. Bu bilgi şirketlerin yıllardır cevaplamakta zorlandığı soruyu yanıtlayacak: Bütün müşterilerimize rock yıldızıymış gibi nasıl davranabiliriz?

Müşteri zekası geliştirmek trendlerden sadece bir tanesidir. Teknoloji evrim geçirdikçe, büyük verinin kullanımı da ivme kazanacak.

 

2 – Büyük veri operasyonel verimliliği arttırıyor

Büyük veri değer zincirinin son bağlantılarına biçim vererek şirketlerin mevcut yatırımlardan daha fazla operasyonel verim almasını yardımcı olacak.

Büyük veri, veri bilimcilerin yetki alanından çıkarak günlük ticari işlemlere taşınacak. Çağrı merkezlerindeki, analitik aşılanmış müşteri hizmetleri yönetim sistemleri temsilciye müşteriye sunulabilecek tekliflerle ilgili önerilerde bulunmak için çoklu veri kaynaklarını gerçek zamanlı olarak inceleyebilecek. Doktor ofislerinde, sağlık hizmeti uygulamalarına entegre edilen analizler doktora bilinçli öneriler sunarak sonuçları geliştirebilecek.

Veri güdümlü sigorta şirketleri büyük veri uygulamalarından önemli ölçüde faydalanabilecek. Sektörel analizler bir taraftan işlemlerin hızlanmasına yardımcı olurken bir taraftan da maliyetlerin düşmesini ve otomatik olarak işlenen veya uzman tarafından incelendiğine dair işaretlenen istekleri belirleyecek analizlere dayalı çözümleri kullanarak potansiyel sahtekarlıkların fark edilmesini sağlayacak.

 

3 – Büyük veri + mobil, yeni iş süreçleri anlamına geliyor

Mobilite, her şeyi en kısa sürede işlemeye uygun hale getirerek büyük verinin hem müşteri zekası hem de operasyonel verim üzerindeki etkisini arttıracak. Hızlı karar verme kabiliyeti ve zekası ile donatılan mobil telefonlarla işlerin yapılış şeklini değiştirecek yeni işlemler yapabileceksiniz.

Büyük veriye hareketliliği eklemek çalışanların ihtiyaç duydukları anda ve yerde gerçek zamanlı olarak bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Mobilite, gerçek zamanlı veri toplamayı sağlıyor, sistemin diğer bölümlerine iç görü kazandıran veri havuzu ekliyor.

Örneğin, kamyonları olan bir nakliye şirketi günün belli bir saatinde belli güzergahlardaki trafik koşullarını önceden tahmin edebilen veya yeni olmuş bir trafik kazası bilgisine karşılık yeni güzergah belirleyen akıllı araçları kullanarak birinci kuşak, verimli güzergah araçları geliştirebilir.

 

4 – Kaybedecek zaman yok – büyük veri ve analizler hizmet olarak sunulacak

Petabyte’lık deposu olan, blade sunucuların sıralandığı ve veri bilimcilerden oluşan bir ekibin yer aldığı dahili büyük bir veri departmanı kurmak her şirketin erişebileceği veya ana yetkinliğinin olduğu bir şey değildir. Daha erken zamanlarda, elektronik tablo programları fiili araçtı ve kampanyalarla ilgili bilgi toplayan ve bu bilgileri pürüzlü ancak değerli iç görülere ayıran pazarlama müdürlerinin en yakın arkadaşıydı.

Büyük verinin özelliği olan sosyal medya ve diğer yapılandırılmamış bilgilerden gelen girdi havuzu elektronik tablo programları modeline artık uymayacak. Verinin hacmi, çeşidi ve hızı geleneksel araçlar kullanılarak analiz edilemeyecek kadar karmaşık olacak ve herkeste veri bilimcisi olmak istemeyecek.

İşte bu noktada veri ve analizler hizmet olarak sunulacak. Farklı büyüklüklerdeki şirketler bilim adamları ve kaynaklar havuzunu paylaşarak büyük veriyi kullanabilecekler, temel yetkinliklerini riske atmadan veya büyük sabit giderlerle uğraşmadan uzmanlık alabilecekler.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir