Başarılı bir gelecek planı nasıl yapılır?

“Gerçekten hayatta başarılı olmak istiyorum ama nasıl yapacağını bilmiyorum!” diyenlerden misiniz? Hayatta sürekli ilerlemeyi ve kendimiz için daha iyi bir gelecek ortaya koymayı hepimiz isteriz. Fakat böyle bir şeyi nasıl planlayabiliriz?

 

1-Kendiniz için bir gelecek düşünmek

basari-hikayeleri

1) Düşünebileceğiniz sessiz bir yere gidin. Sessiz bir yerde olmak, kendi başınıza düşünmenize yardım edecektir.

Kendi başınıza zaman geçirmekten korkmayın. Başarılı bir gelecek için harekete geçmeden önce tam olarak ne istediğiniz konusunda netliğe ulaşmak durumundasınız. Kendinize ne istediğinizle ilgili sorular sorun, başkalarının sizin için ne istediğiyle ilgili değil.

2) Bazı önemli soruları açıklığa kavuşturun. Başkalarından çok kendiniz için mi yaşamak istiyorsunuz? Hayatınızda ne gibi bir değişiklik istiyorsunuz? Hemen yapabileceğiniz kolay bir değişiklik ne olabilir? Bu tarz sorular sormak kendinizi daha iyi tanımanıza yardım edebilir, ayrıca körü körüne hayal kurmak yerine mantıklı düşünceler üretmenize yol açar. Bu soruların cevaplanması ne kadar zorsa o soruların önemli olma ihtimali de o kadar artar.

3) Geçmişte yaptıklarınız hakkında düşünmeyi bırakın ve şu an ile gelecek üzerine yoğunlaşın. Bu beyninizi dinlendirecek ve hayallerinize doğru ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Geçmişi bırakmak sizi kendinize yakınlaştıracaktır. İlerliyormuş gibi hissedebilirsiniz fakat zihnen başka bir yerde takılı kaldıysanız aklınız şu anda olanları ve olması gereken şeyleri algılayamaz. Olan olmuştur ve şu anda düşünülmesi gereken şey ne olması gerektiğidir.

Ne yaptığınız hakkında düşünmek hatalarınızı düşünmenize neden olabilir. Bu sizin cesaretinizi kırabilir ve özsaygınıza kötü bir yönden bakmanıza yol açabilir. Bunun yerine hatalarınızı yapmamanız gereken şeyler hakkında dersler olarak görün ve bir daha aynı hatalara düşmeyin.

Eğer hatalarınızı ve başarısızlıklarınızı arkanızda bırakmayı başaramazsanız gelecekte başarılı olmanızın da bir yolu yoktur. Bunu yaparak tüm enerjinizi hayallerinize ulaşmaya ayırabilirsiniz ve böylece artık başa çıkamayacağınız bir şeyle de boşa zaman harcamazsınız.

 

2- Tutkunuzu bulmak

basarili-olma

1) Hayatınızın şu ana kadarki kısmını gözden geçirin ve tutkunuzu arayın. Bir tutkunuzun olması özgüveninizi yükseltecek ve başarıya giden yolda bir heyecan yaratacaktır.

Yapmaktan keyif aldığınız bir şeyi nasıl işe çevirebilirsiniz bunu düşünün. Tutku ve başarı iç içe geçmiş şeylerdir. Tutku, o doğal coşkuyu size verebilecek ve sizi mutluluğa ve başarıya giden yola yönlendirebilecek tek şeydir.

Sizi heyecanlandıran konularda sonuna kadar gitmeye çalışın. Eğer bir şey sizi heyecanlandırıyorsa bu, onun kesin olarak sizin tutkunuz olduğunun göstergesidir. Bu şeyi yaparken rahat hissedersiniz çünkü o sizi hem kendiniz hem de kabiliyetleriniz konusunda iyi hissettirir.

Tutkunuzu bulmak konusunda sıkıntı çekiyorsanız yapmış olduğunuz şeylerin örüntüsüne bakın. Belki de hobi olarak yaptığınız bir şeyi kariyere dönüştürebilirsiniz. Belki de önceki iş deneyimleriniz sizin hakkınızda bir şeyler söylüyordur.

2) İyi olduğunuz şeylerde kendinizle gurur duyun. Bu, hayatta istediğiniz şey için sürekli olarak çaba sarf etmenizi sağlayacaktır. Tutku ve özgüven başarılı olma şansınızı artırmak için birlikte çalışır.

Yapabileceğiniz şeyler konusunda tutkulu olduğunuz zaman karşınıza çıkan zorlukları yenmek konusunda daha donanımlı olursunuz. Çünkü en başta bir heyecan hissedersiniz ve bu heyecanı kaybetmemek için gereken şeyleri yapmaya daha eğilimli olursunuz.

Yaptığınızla gurur dumak değerli olduğunuzu hissetmenizi sağlar. Geçmişte bazı konularda başarısız olmuş olabilirsiniz fakat gurur duyabileceğiniz o şeyi bir kez buldunuz mu; kim olduğunuz ve hayatınızı ilerletmek istediğiniz yön ile ilgili daha net bir fikre ulaşırsınız.

3) İçgüdülerinize güvenin. Tutkunuzu bulduğunuz zaman içgüdülerinizle hareket etmek çok daha kolay hale gelecektir. Çünkü tutkunuza endeksli doğal bir içgüdünüz olacaktır. Sonuç olarak her tutku iyi ve özgüvenli hissetmenizi sağlar ve kaçınılması gereken şeylerden kaçınmanıza yardımcı olur. İçgüdülerimiz başkalarının söyledikleri tarafından etkilenmeyen sahip olduğumuz en saf ve insani şeydir. Bunu ve başarılı olmanızda nasıl yardımı olabileceğini ciddi ciddi düşünün.

 

3- Motivasyonunuzu daim kılmak

hayatta-basarili-olmak

1) Gelişmenizin kaydını tutmak için günlük yazın. Bu planınızın ne kadar rayında olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.

Meselelerinizi kâğıt üzerinde yazılı olarak görmek  bakış açısı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bazen hayallerimiz gerçekçi olmayabilir. Bu kötü bir şey değil ama zihnen neleri kaldırıp kaldıramayacağımızı gerçekçi bir şekilde düşünmekte fayda var.

Değerlendirmeler yapın. Yazdığınız şeylerin çoğunu gerçekleştirdiğinizi gördüğünüz zaman bunu küçük bir başarı olarak gruplandırın. Bu ayrıca bir şeyleri tamamlamak ne kadar zamanınızı alıyor görmek için harika bir yoldur. Hedeflerinizi uyarlamaktan çekinmeyin çünkü bu başarmak istediğiniz şeyi daha kısa bir sürede yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kutlama yapın ve kendinizi ödüllendirin. Küçük galibiyetleri kutlamak için zaman ayırın.

2) Günlüğünüzde hedeflerinizi yazdığınız sayfayı koparın ve evinizden çıkarken ya da yatağa yatarken görebileceğiniz bir yere bu kâğıdı yapıştırın. Böylece her baktığınızda hedeflerinizi hatırlamış olacaksınız.

Bu kâğıdı her gün görmek sizi doğru yolda tutacak ve küçük hedeflerinize ulaşmaktan alıkoyan dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaştıracaktır.

 

4- Harekete geçmek

ilerlemek-girisimcilik

Planınızı devreye sokun. Daha önce günlüğünüze yazarken karar verdiğiniz planı harekete geçirin. Planınıza olabildiği kadar bağlı kalın ama değişim için de bir yer ayırın.

Planınızı devreye sokmak için çok fazla beklemeyin! İster okula başlamak ister bir deneyim kazanmak olsun, fırsatları gözetmeli ve kendinizi ortaya atmalısınız. Ne kadar çok beklerseniz başlaması o kadar zorlaşabilir.

Esnek olun. Planınızın değiştirilmez olmadığını unutmayın. Konu geleceğinizi planlamak olduğu zaman hayat her zaman kâğıda yazdığınız gibi olmayabilir. Planınızı bir iskelet olarak düşünün; istediğiniz her şeyi kendi istediğiniz şekilde yapmak yerine bu iskeletin üzerine bir şeyler eklemeye çalışın.

Hayal kurmaya devam edin. Varmak istediğiniz yere gitmek için ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın yapılacak ve başarılı olunacak yeni şeylerin hayalini kurmanın bir zararı olmaz. Planlarınızın (esnek bir şekilde) büyümesine izin verin. Başarıya giden yolda eğlenmenize bakın.

 

Tavsiyeler

Büyük balık ve küçük balık arasındaki tek fark küçük balığın büyümekten hiç vazgeçmemiş olmasıdır.

Geleceğiniz hakkında internetten ne kadar çok araştırma yaparsanız istediğiniz şey konusunda o kadar netliğe ulaşırsınız.

İyi bir öğüt almak için kötü bir duruma düşmeyi beklemeyin.

 

Uyarılar

Hayallerinizden asla vazgeçmeyin.

Bir hareket yapmadan önce düşünün.

Birlikte hareket ettiğiniz arkadaşlarınızı iyi bilin. Kendiniz olun, bir takipçi değil!

Eğer olur da düşerseniz yeniden ayağa kalkın.

Kendinize inanın.

Eleştirileri görmezden gelin(bazılarını dikkate almakta fayda var) ve odaklanmaya devam edin.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir