İşinizi Büyütmek İçin Büyük Veriden Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Büyük veri (big data) günümüzde sağlıktan reklamcılığa, perakendeden sigortacılığa kadar pek çok sektörde etkisini göstermeye başlamış durumda.

Büyük veri aracılığı ile müşterilerinizin kim olduğunu, nasıl alışveriş alışkanlıkları olduğunu, bir ürünü niçin satın aldıklarını analiz ederek öğrenmek mümkün. Bu bilgiler ışığında hedef müşteri kitlesini daha iyi tespit edebilir, müşterilerin satın almaktan memnuniyet duyacağı ürün ve hizmetler tasarlayabilir ve doğal olarak daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

2018 itibarıyla şirketler müşterilerini daha önce hiç olmadığı kadar yakından tanıyabiliyorlar. Şirketin web sitesinden, müşterilerin internet arama geçmişlerinden ve daha pek çok unsurdan yararlanarak iş hayatınızı daha verimli ve kazançlı bir hale getirebilir, işinizi büyütebilirsiniz.

Biz de bu yazımızda büyük veriden yararlanarak işinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlatacağız.

 

Büyük Veri Miktardan Ziyade Hızla Alakalı Bir Kavramdır

Büyük veri, devasa miktara bilgiye ulaşmakla değil; şirketiniz için doğru zamanda kaliteli bilgilere ulaşmakla alakalıdır. Büyük veri aynı zamanda şirketinizi büyütmek ve gelecek trendleri tahmin edebilmek için doğru soruları sorabilme yetisiyle alakalıdır. Günümüz iş hayatında başarılı olabilmek için rakiplerinizden bir adım önde olmanız gerekir.

Şirketiniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar doğru ve etkili kararlar verebilirsiniz. Bu da şirketinizin performansına olumlu olarak yansır. Büyük veri olmaksızın da şirketinizden kimlerin alışveriş yaptığını bilebilirsiniz, ancak sizi neden tercih ettiklerini tam olarak kestiremezsiniz.

 

 

Büyük Veriden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Şirketiniz hakkında ne bilmek istiyorsanız büyük veri aracılığı ile bu bilgilere ulaşabilir ve şirketinizi geliştirebilirsiniz. Ancak, büyük veriden istifade etmek için aklınızda ölçümlemek istediğiniz birkaç konu olmalı ve bu konuları esas alarak elinizdeki verileri yorumlamalısınız.

Şimdi gelin birlikte büyük veriyi nasıl okumak gerektiğine dair bilmeniz gereken bazı konulara bakalım.

Büyük verinin ardındaki itici güç makine öğrenmesidir (yapay öğrenme, bilgisayarla öğrenme). Örneğin tıp ve sağlık sektöründe, makine öğrenme teknolojisi aracılığıyla üretilen algoritmalar, hastaların ilaç kullanma ve ilaç bırakma sürelerini hesaplamada, MR gibi görüntüleme teknolojilerinden daha iyi sonuçlar almada kullanılıyor. Reklam şirketleri, büyük veriden doğru kişilere doğru reklamlar gösterme gibi konularda faydalanıyor.

Şimdi büyük veriden yararlanarak işinizi nasıl büyütüp geliştirebileceğinize bakalım.

 

Büyük Veri Müşterilerinizi Daha İyi Tanımanızı Sağlar

Büyük veri, müşterilerinizin tercihlerini ve ihtiyaçlarınızı anlamanıza yardımcı olur. Siz mevcut gözlemleriniz sayesinde müşterilerin X ürününe daha çok meyilli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak büyük veri aracılığıyla müşterilerin Y ürününü artan bir trendle daha çok tercih ettiğini fark edebilirsiniz. Büyük veri sayesinde müşterilerinizin alışkanlıkları, alışveriş düzenleri, sosyo-ekonomik tercihleri gibi konuları öğrenerek onlara daha doğru ürünler sunmayı deneyebilirsiniz.

Müşterilerin telefon, internet, tablet gibi cihazlarda ne tür sitelerde ne kadar vakit geçirdiğini öğrenmek, bu kişilerin deneyimleri hakkında fikir sahibi olmak müşterilerinizi daha iyi tanımanız için size şahane fırsatlar sunar.

 

Büyük Veri Daha Başarılı Reklam Kampanyaları Yapmanızı Sağlar

Şirketiniz adına daha iyi kararlar vermeniz konusunda büyük veriden yararlanabilirsiniz. Örneğin reklamlarınızın performans verilerini takip ederek şirketinizin içerik stratejisinde düzenlemeler ve iyileştirmeler yapabilirsiniz. Ayrıca büyük veri aracılığı ile hangi sosyo-ekonomik grubun hangi pazarlama stratejilerine nasıl tepki vereceğini de ölçümleyebilirsiniz. Büyük veri, sizden alışveri yapan kişilerin cinsiyetini, yaşını, etnik kimliğinş, aylık gelirini, ikamet adresini öğrenmenizi mümkün kılar.

Ayrıca bu kişilerin satın alma kararı verirken ne tür faktörlere önem verdiğini öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında doğru müşteri kitlesine doğru reklamlar gösterebilirsiniz. Yani büyük veri hem pazarlama kampanyalarını hem de pazarlama sektörünü kökünden değiştirmeye başladı diyebiliriz.

 

Büyük Veri ile Sosyal Medyadan Daha Çok Verim Alırsınız

Büyük veri sayesinde şirketinizin hangi sitelerde ne şekilde anıldığına ulaşabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle şirketiniz hakkında internette neler konuşulduğunu artık daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şirketiniz hakkında insanların sanal ortamda yaptığı yorumlar, eleştiriler ve tavsiyeler vereceğiniz kararları iyileştirmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır. Örneğin yeni bir ürün piyasaya sunup bir önceki modeli piyasadan kaldırdığınızda müşterinin yeni modele geçmemesi size değerli bir bilgi sunar. Yani böyle bir senaryoda, sadece en son modele odaklanmanız, önceki modellere yönelik desteği sürdürüp sürdürmemeniz gibi konularda bazı stratejiler geliştirebilirsiniz.

Bu nedenle tüm sosyal medya mecralarını dikkate almalı; Twitter, Instagram, Facebook, Youtube, Snapchat gibi platformlarda aktif olarak insanların (müşterilerin) deneyimlerini gözlemlemelisiniz. Müşterilerle etkileşime geçerek onların isteklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir, bu sayede onlara satın almaya hevesli oldukları ürünler ve hizmetler satabilirsiniz.

 

Tedarik Zincirine Bakarak Maliyetleri Azaltabilirsiniz

Örneğin fotoğraf makinesi ürünleri satan bir mağazasınız diyelim. Müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını gösteren veriyi inceleyerek ürün tedarik zinciri konusunda verimliliği artırabilirsiniz. Yani sattığınız ürünlerin miktarını inceleyerek malı tedarik ettiğiniz üreticiyle daha sıkı bir pazarlık yapabilirsiniz.

“Bu üründen en az 50 tane satıyoruz. Bu nedenle bize verdiğiniz birim fiyatı biraz daha düşürebilir misiniz?” tarzında bir pazarlık yaparak üreticiden daha uygun fiyatta mal tedarik edebilirsiniz. Burada yapacağınız tasarrufu da şirketinizi büyütmek için kullanabilirsiniz.

 

Ödeme Geçmişini Kontrol Edin

Müşterilerin ödemeleri zamanında mı yoksa gecikmeli mi yapıyor oluşu, şirketinizin elindeki kaynakları daha doğru şekilde kullanmasını sağlar. Özellikle küçük şirketler için ödemelerin zamanında yapılıyor olması büyük önem arz eder, çünkü bu şirketleri ayakta kalmasını düzenli nakit akışı sağlar. Yani elinizdeki bilgileri istatistiki bir biçimde analiz eden bir muhasebe programıyla müşterilerin ödeme geçmişlerini analiz edebilir, yapılacak ödemelerin sıklığını ve miktarını tahmin edebilirsiniz. Böylece şirketinizin sermayesini daha etkin ve verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

Sonuç

Bu noktada önemli konulardan biri de büyük veriyi işleyerek analiz edebilecek veri uzmanlarına olan ihtiyaçtır. Eğer sizin çevrenizde büyük veri işleyebilen; yazılım, matematik ve istatistik bilgisi geniş biri varsa bu kişilerden yardım alarak elinizdeki verileri işletebilir, böylece veritabanınızda duran bilgileri şirketiniz adına faydalı bir alanda kullanabilirsiniz.

Şirketler öyle ya da böyle devasa verilere sahiptir. Önemli olan ise bu verileri daha hızlı ve daha anlaşılır bir şekilde deşifre etmektir. Özetle büyük ya da küçük fark etmeksizin hemen her şirket elindeki verileri analiz ederek işini büyütebilir, daha etkili reklam kampanyaları yürütebilir, verimliliği artırıp daha çok kazanç elde edebilir.

 

İlginizi çekebilir

Büyük Veri (Big Data) Nerelerde ve Nasıl Kullanılıyor?
Günümüz Girişimcilerinin Karşılaştığı En Büyük Sorunlar ve Çözümleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir