Çalışanları Motive Etmenin 10 Bilimsel Yolu

Diyelim ki, alanlarında en iyi çalışanları işe aldınız. Şimdiyse ihtiyacınız olan yıllarca sizinle sıkı bir şekilde çalışmalarını sağlamak. Peki bunu nasıl başaracaksınız?

Yapılan bir çalışmaya göre 1 çalışanın mutluluğu 3 kişiyi iyi yönde etkilerken mutsuzluğu 10 kişiyi kötü yönde etkileyebiliyor.

Bu da çalışan motivasyonunu ne kadar ciddiye almamız gerektiğini gösteriyor.

Sanılanın aksine çalışan motivasyonu için, maaş ve avantajlar motive edici faktörler arasında üst sıralarda yer almıyor.  Çalışanları cesaretlendirip takdir etmek çalışanları motive eden şeyler arasında en başta geliyor. Bu faktör motivasyon için %14 oranında bir etkiye sahip. Motivasyonu etkileyen tüm faktörler ise şu şekilde:

Çalışan motivasyonunu etkileyen faktörler

Aşağıda çalışanlarınızı motive etmede kullanacağınız bazı önemli taktikler sıralanmıştır. Bu sayede çalışanlarınızın sizinle kısa dönem çalışıp işten çıkmaları yerine sizinle uzun süreler çalışmalarını sağlayabilirsiniz.


Çalışanlar Nasıl Motive Edilir? En Etkili 10 yöntem:

1- İş yerinizi insanların çalışmaktan hoşlanacağı bir yer haline dönüştürün.

Hiç kimse kirli ve sıkıcı bir ortamda mesai bitimine kadar yani saatlerce çalışmak istemez. Göze hitap eden, bol ışık alan, fonksiyonel ve eğlenceli bir mekânda çalışmak çok daha caziptir. İlk olarak yapmanız gereken, ofisinizi bir düzene sokmak ve gerekli araç gereci eksiksiz temin etmektir. Bunun anlamı milattan kalma bilgisayarlarınızı çöpe atmak, o çok güvendiğiniz satış sistemini yeniden oluşturmak ve çalışanlarınızın öfkeyle pencereden dışarı fırlatmak isteyecekleri şeylerden kurtulmaktır. Ayrıca ofisinizi temiz tutmalı ve hoş görünmesini sağlamalısınız. Ofisinizi düzenlemek o kadar da pahalıya mal olmaz. Makul bir fiyata bir boyacıyla anlaşmak ve bit pazarından ilgi çekici mobilyalar almak yeterli olur. Bu şekilde yapılan küçük dokunuşlar, çalışanlarınız (dolaylı olarak da müşterileriniz) için çalışma ortamını çok daha eğlenceli hale getirir.

Mutlaka okuyun: İş Yerinizi Nasıl Eğlenceli ve Yaratıcı Bir Yer Haline Getirebilirsiniz?


2- Saygın, güvenilir ve destekleyici bir yönetici olun.

Pek bilinen etkenlerden olmamakla birlikte kötü yönetim, çalışanların şirketlerinde uzun süre kalmamalarındaki en önemli sebeplerden biridir. İşin özü, saygın, güvenilir, destekleyici ve iletişime açık bir yönetici olmaktan geçer fakat büyük bir lider ve akıl hocası olmada sahip olunması gereken özellikler, bu kadarla sınırlı değildir. Yönetim işinde yeniyseniz, konu hakkında birkaç kitap okumanızı tavsiye ederim. Etkili yönetim, diğer becerilerde olduğu gibi bilgi ve deneyim gerektirir. Başlangıç olarak Amazon’da yönetimle ilgili kitaplarda en çok satanlar arasından seçim yapabilirsiniz ya da Square’s adlı siteye girip, çalışan yönetimi ile ilgili bölüme bir göz atabilirsiniz. Sözün kısası, sizinle çalışmak çalışanlarınıza iyi bir deneyim sunuyorsa, çalışanlarınız size sadık kalacaklardır.

Mutlaka okuyun: Açık Kapı Politikası Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Mutlaka okuyun: İyi Bir Yöneticide Bulunması Gereken Özellikler


3- Çalışanlara ödül verin.

İnsanlar geçerli bir sebepleri olmazsa sizinle çalışmak istemezler. Bu nedenle en iyiler içinden seçtiğiniz çalışanlarınızı elinizde tutmak istiyorsanız, onları motive edebilmelisiniz. Bu amaçla bir teşvik programı başlatabilirsiniz. Belki de ikramiye verebilirsiniz ya da komisyon usulü çalışabilirsiniz ki, bu rekabeti kızıştırır ya da kar payı dağıtabilirsiniz. İnsanlar çalıştıkları şirkette iyi ödüllendirilirlerse sıkı çalışırlar ve çalıştıkları şirkete sadık kalırlar.

Mutlaka okuyun: Çalışanları En İyi Ödüllendirme Yolları


4- Çalışanlarınıza sorumluluk ve yetki verin.

İşiniz hızlı büyümekteyse çalışanlarınıza yeni sorumluluklar vermek iyi bir motivasyon kaynağı olur. Yeni sorumluluklar onları psikolojik açıdan rahatlatır ve çalışmaları için kendilerine güvendiğinizi ve onlara saygı duyduğunuzu gösteren bir işaret olur. İkinci bir ofis açmayı düşünüyorsanız, çalışanlarınızdan hangilerinin diğer ofis için iyi bir yönetici adayı olabileceğini düşünün. Örneğin stoklarla ilgili iyi iş çıkaran bir çalışanınız varsa onu bayi ilişkileri uzmanı olarak atamayı düşünebilirsiniz. En iyi çalışanlarınıza büyüme fırsatı sunarsanız, onlar da şöyle düşünmeye başlarlar: Bu geçici bir iş değil benim için bir kariyer fırsatı.

Mutlaka okuyun: Başarılı Bir Görev Dağılımı Nasıl Yapılır?


5- Olumlu yorumları paylaşın.

Çalışanların işlerine sahip çıkmaları çok iyi bir şeydir. Aslına bakılırsa bu onların işlerinden memnun oldukları anlamına gelir.

Çalışanlarınız işlerinden memnun olduklarında, iş yerinde içtikleri kahveden bile keyif almasını bilir ve müşterilere çok daha iyi hizmet ederler. Müşteriler çalışanlarınızdan memnun kaldıklarında, çalışanlarınızı bu durumdan haberdar etmeyi unutmayın.

Müşterilerden gelen olumlu ve cesaret verici yorumları çalışanlarınızla paylaşmayı adet haline getirin. Çalışanlarınızı birilerinin hayatlarına bir şeyler kattıklarından haberdar etmek, işlerine daha bağlı olmalarını sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Olumlu Müşteri Yorumları Nasıl Alınır?


6- Şeffaf olun.

İşlerinizin nasıl gittiğini bilmek, çalışanlarınızın motive olması açısından yararlıdır. Bu nedenle bu bilgiyi düzenli olarak onlarla paylaşın. Onlara günlük, haftalık ya da aylık satış raporlarını gönderebilir hatta yeni müşterilerinizden kaçının sürekli müşteriniz olma yolunda ilerlediği bilgisini de paylaşabilirsiniz. Bu gibi bilgilere ulaşmak, onlara işinizin önemli bir parçası olduklarını hissettirmekle kalmaz aynı zamanda düzeltilmesi gereken noktalar olduğunda, bunları keşfetmelerini de sağlar.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Dürüstlük ve İçtenliğin Önemi


7- Çalışanlarınıza esnek çalışma saatleri sunun.

Teknoloji, işlerin işleyiş tarzını büyük ölçüde değiştirmiştir. Bunun yanı sıra çalışma tarzımızı ve şeklimizde de değişikliklere neden olmaktadır. İşverenler işle ilgili e-postaları okuma, telefonlara yanıt verme ya da projeleri bitirme gibi işleri evlerinde dizüstü bilgisayarları aracılığıyla yapıyorlarsa çalışanlar da haliyle böyle bir ayrıcalıktan yararlanmak isteyecek ve işverenlerinden esnek çalışma saatleri talep edeceklerdir. Öyle de olmaktadır.

Forbes’in yaptığı bir araştırmada, katılımcıların % 46’sı iş arama kriterleri açısından esnek çalışma saatlerinin en önde gelen faktör olduğunu belirtmiştir. Forbes’in her yıl yayımladığı “Çalışanlar Tarafından En Çok Tercih Edilen Şirketler” listesinde bulunan şirketlerin % 86’sı, çalışanlarına esnek çalışma saatleri sunmaktadır. Bu nedenle, çalışanlarınıza ister evden çalışma imkânı tanıyacak şekilde, isterse diğer şekillerde olsun eğer ilerici bir işveren olarak tanınmak ve yetenekli çalışanların sizinle çalışmalarını sağlamak istiyorsanız çalışanlarınıza esnek çalışma saatleri imkânı tanıyın.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Özgürlük ve Otonomi Vermenin Yolları


8- İş yerinde çalışanlarınıza ikramlıklar sunun.

Çalışanlarınızı motive etmede iyi atıştırmalıkların rolü var mıdır?

Elbette. Ne de olsa hiç kimse açken işlerinde iyi bir performans sergileyemez. Çok basitmiş gibi görünse de, bazen insanları mutlu etmenin yolu, onları beslemekten geçer. Tabi bu tek başına yeterli değildir. Bunun için çalışanların işlerinden memnun olması şarttır fakat beslenmenin inkâr edilemez bir farklılık yarattığı da gerçektir.

Seamless’ın yaptığı bir ankete göre, çalışanların % 57’si eğlenceli atıştırmalıklarla kendilerini daha değerli görmekte ve patronları tarafından onaylandıklarını hissetmektedir. Gerçekten de mantıklı: İşvereniniz fiziksel ihtiyaçlarınıza önem verdiğinde, sizi yalnızca şirketin bir çalışanı olarak değil, insan olarak değer verdiği hissine kapılırsınız. Aynı ankete göre çalışanların % 38’inin neşeli atıştırmalıklar sayesinde, şirketlerini en iyiler arasında görmektedir. Bu nedenle uygun atıştırmalıklar yalnızca çalışanlarınızı işe bağlamakla kalmaz aynı zamanda yetenekli insanları sizinle çalışmaya teşvik eder.


9- Çalışanlarınızın başarılarını takdir edin.

Bazen insanların tek isteği, iyi iş çıkardıklarında takdir görebilmektir. Bir çalışanınız bir proje üzerinde uzun süre emek verdiğinde ya da kendi işlerini bir kenara bırakıp çalışma arkadaşına yardım sağladığında, onu ödülsüz bırakmayın. Çalışanlarınızı başarıları için takdir edip ödüllendirmek, göstermelik bir hareket değildir. Bunun anlamı şöyledir: İnsanlar çabalarına değer verildiğinde, sıkı çalışmak için kendilerini zorlarlar. Başarıları takdir gören çalışanlar ayrıca yaptıkları işten daha fazla zevk alırlar fakat uzun çalışma saatleri ve kişisel fedakârlıkların bir hiç için olduğunu hissederlerse, çalıştıkları şirkete uzun yıllar bağlı kalmazlar. O halde ister bir toplantıda bir projeye yaptıkları katkıları belirtmek şeklinde, ister e-posta yoluyla ya da isterseniz yüz yüze görüşme şeklinde olsun onlara takdirlerinizi bildirin. Sıkı çalışanlara şükranlarınızı sunmak bir zorunluluktur.

Şirketinizde kısa süreli de olsa, en iyilerin çalışmasının işiniz açısından büyük getirileri olur. Özellikle zor zamanlarda, çalışanlarınızı motive edebilmek işinizin başarısı açısından çok önemlidir. Uzun süreli çalışanlar bunun önemini kavrar ve bu konuda size yardımcı olarak işinizin çok daha kolay yürümesini sağlarlar.

Mutlaka okuyun: Etkili Geri Bildirimler Vermek


10- Çalışanlarınıza ne istediklerini sorun.

Onlar için nelerin önemli olduğunu tahmin etmeye çalışmak yerine, onlarla oturup nelere ihtiyaçları olduğunu sorun. Kulağa çılgınca mı geliyor? Beklenmeyeni yapmak çalışanlarınız ve şirketiniz için yapabileceğiniz en iyi şey olabilir.

Hatta başka işleri de araştırmalarında sorun olmayacağını söyleyin.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınızın İçsel Amaçlarını Keşfetmelerini Sağlayan Sorular


İlginizi çekebilir

Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

Çalışanların Üretkenliğini Artırma Yöntemleri

Çalışan Bağlılığını Artırmanın Yolları

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir