Çalışanlarınızı Mutlu Etmenin Yolları

mutlu iş kadını

Pek çok küçük işletme sahibi mutluluğun sırrını arıyor. Kendi işinin patronu olmak, kendini ispat etmek onlar için mutluluk kaynağı oluyor. Ancak bu onlar için yeterli değil. Çalışanların mutluluğu da onlar için kritik bir öneme sahip. Çünkü biliyorlar ki:

• Mutlu çalışanlar daha verimli olurlar. Çalışanlarda devamsızlık; stres ve tükenmişlik sendromundan kaynaklanıyor. Mutlu çalışanlar incelendiğinde, kendileri üzerinde çok fazla düşünmedikleri ve yeni işlere daha kolay adapte oldukları gözlenmiştir.

• Mutlu çalışanlar en iyi liderlerdir. Bu kişiler daha esnek ve risk taşımayan bir yapıya sahip olurlar.

• Mutlu çalışanlar daha yaratıcıdır. Günlük işler konusunda daha az endişeli ve yeni ihtimallere açık kişilerdir.

• Mutlu çalışanlar iyi takım oyuncularıdır. Yardım etmeyi severler ve büyük sorunlarla karşılaştıklarında kolayca çözüm üretirler.

 

Çalışanlarınızı mutlu etmenin 7 yolu

1. Çalışanlarınızın ilerleyişlerini takip edin. Durun ve çalışanlarınızın üstesinden gelebildikleri zorlukları vurgulayın. “Teşekkür ederim” demek insanlara katkılarını fark ettirecek ve motivasyonlarını arttıracaktır.

2. Çalışanlara kendilerini ait hissettirin. İş yerinde mutlu olmak için bir arkadaşı olduğunu hissetmek önemlidir. Şirket yoğun olduğunda bu kamçılayıcı olur.

3. Çalışanlara, onlarla ilgilendiğinizi hissettirin. Genellikle iş yerlerinde yapılan anketlerde “Patronunuzun sizinle yeteri kadar ilgilendiğini düşünüyor musunuz?” tarzında sorular sorulur. Bu durum çalışanlarınızın iş yerine bağlılığını arttıracak.

4. Eğlenceli hale getirin. Çalışanların arada şakalaşmalarına müsaade edin, bu onların kültürel yapılarında var. Böylece hatalar olduğunda insanlar olumsuza odaklanmak yerine komik yanlarını görüp üstesinden gelebilirler. 2. Maddede belirtildiği gibi bu, çalışanları kamçılayacaktır.

5. Aralarda çalışanlara boş zaman yaratın. Pek çok çalışan; ara vermeden, sürekli çalıştığı zaman kendisini hücrede gibi hissediyor. Bu onları muazzam derecede stresli ve sıkışmış hissettiriyor. Çalışanlar pes ettiğinde onların aile hayatlarına ve kendi önceliklerine yönelebilirsiniz.

6. “Uyku ve egzersiz “ için teşvik edin. Bu iki teşvik çalışanların dikkat, odak ve enerjilerini arttırmada çok etkili olacak. Uzun yıllar boyu gece çalışmak çok zarar verici oluyor.

7. Her şeyi hesaplamayı bırakın. Bir işletme sahibi olarak her zaman skoru tutturma peşinde olmayın. “Ben bir çalışan için bunu yaptıysam, o da yapmak zorunda” diye düşünmeyi bırakın. Doğru olanı yapın, hesaplamayın!

 

Mutlaka okuyun!

Çalışanlarınızı Motive Etmenin Yolları
Nasıl İyi Patron Olunur?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir