Çalışma Odası İçin Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri

Uzmanlar her geçen gün biraz daha, evde çalışma alanınızdan maksimum fayda sağlamanıza yardımcı olacak, yaratıcılık uyandıran dekorasyon fikirlerini bizlerle paylaşmaya devam ediyor.

İster bizzat evinizde ister başka bir mekanda çalışıyor olun, çalıştığınız yer size ilham veren ve işiniz ile ilgili sizi her zaman olumlu şekilde destekleyen bir yer olmalı. Fakat, her zaman durum böyle olmayabiliyor. Aksine, evde çalışma ortamı olarak seçtiğimiz yerler çoğunlukla dağınık ve ne yazık ki ilham alabileceğimiz son yerler oluyor. Evdeyken çoğu zaman, mutfak, yatak gibi dikkat dağıtıcı alanlarda çalışıyoruz. Tam da bu noktada, evdeki çalışma ortamlarınızı daha yaratıcı ve ilham verici alanlara dönüştürebilmeniz için işin uzmanları olan tasarımcılardan birkaç ipucu topladık. Bu ipuçları sayesinde evinizdeki çalışma ortamını işinize odaklanmanızı hatta tüm gün çalışmak isteği duymanızı sağlayacak şekilde değiştirebilirsiniz.

 

1- Şık detaylara önem verin.

Çalışma alanınız size ilham vermeli ve eşsiz kişiliğinizi yansıtmalı. Bunun için elinizden geleni yapmaya çalışın. Yukarıdaki çalışma alanını buna örnek gösterebiliriz:

“Modaya uygun, kullanışlı ve ev sahibinin kişiliği yansıtacak bir alan tasarlamak istedik. Siyah bir vurgusu olan duvar ile alandaki derinliği artırıp biraz dramatik bir hava yarattık. Masanın üzerine bir avize konumlandırarak da odaya görkem ve cazibe katmayı hedefledik. Ahşap gövdeli bir konsol ise odanın organize olması için yararlandığımız bir araç oldu. Bununla ev sahibine eşyalarını koyma ve üzerindeki mini ocak ile yiyecek ihtiyacını karşılama şansı vermiş olduk. Sonuç olarak çalışma alanının kullanışlı şekilde tasarlamış olmamız hem ev sahibinin kariyerini keyifle şekilde deneyimlemesini hem de videoları ve Instagram fotoğrafları için mükemmel bir arkaplana sahip olmasını sağladı.”

İpucu: Evdeki çalışma alanınızda daha göz kamaştırıcı bir atmosfer yaratmak istiyorsanız odadaki ışık miktarına oldukça önem vermelisiniz. Bu nedenle alanınıza seçtiğiniz aydınlatmanın hem gözlerinizi hem de dekorasyonunuzu desteklediğinden emin olmak faydalı olacaktır.

 

2- Yeşil bir alan yaratın.

Çalıştığınız alanda sanki doğanın içerisindeymiş gibi nefes alabildiğiniz sürece, bu alandan ayrılmayı hiç istemeyeceksiniz. Bu noktada, şu cümlelere kulak vermek faydalı olacaktır: “Kullanışlılık, ergonomik olma, rahatlık ve temizlik faktörlerinin birbiri ile uyumlu içinde olduğu çalışma alanları kurgulamaya çalışıyorum. Çünkü bu faktörlerden birinin bile eksik olduğu ortamlarda ben bile bilgisayarımı alıp mutfak masasında çalışmaya razı olabilirim. Bu kapsamda, hoş bir bitki çalışma alanınızı temizleyecek ve ferahlık hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda bitkilerin dekoratif özelliklerinin ne kadar güçlü olduğunu da unutmamak gerekiyor. Örneğin kişisel olarak ben de güzel görünmesinin yanı sıra havayı temizlemede daha etkili olan ve çok fazla bakım gerektirmeyen bitkiler kullanmayı tercih ediyorum.”

İpucu: Siz de çalışma alanınıza yaprakları yukarıya doğru uzayan bir paşa kılıcı çiçeğini dahil etmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle çalışma alanınıza yeni bir eksen ekliyor olacaksınız.

 

3- İddialı olmayı deneyin.

Sizinle iletişim kurabilen görseller ile çalışma alanınızı dekore etmeyi deneyebilirsiniz. Bu tip hayat dolu sanatsal dokunuşlar sayesinde çalışma alanınızın enerjisini atırabilir ve güne daha motive başlayabilirsiniz.

İpucu: Duvarınıza yarı raf yarı masa şeklinde çok kullanışlı olabilecek bir ekleme yapabilirsiniz. Üstelik bunu kendi imkanlarınız ile de yapabilmeniz mümkün. Fakat Cumartesi günününüzü Ikea’dan aldığınız basit duvar ünitelerini bir araya getirip onları boyamak ile geçirmek istemiyorsanız, buna benzer yaratıcı bir eşyayı tek parça halinde satın almayı da seçebilirsiniz.

 

4- Kilim bulun.

Hem görsel olarak çekicilik sağlamak hem de alandaki sesi absorbe ederek dengeli bir seviyeye getirmek için çalışma alanınızda renkli bir kilim kullanmayı deneyebilirsiniz.

“Çok renkli bir kilim özellikle odadaki diğer turuncu ve yeşil renkler ile uyum sağlayacaktır. Aynı zamanda tek renk, örneğin gri bir kilim kullanarak odada sade bir renk birlikteliği de yaratabilirsiniz. Çalışma alanınızdaki mobilyaları olabildiğince basit ve her zaman temiz tutmaya çalışın ki odadaki ışığı kırarak ortamın aydınlığına zarar vermesinler. Ek olarak odaya biraz doku kazandırabilmek için yeşil yapraklı bitkiler de kullanabilirsiniz.”

İpucu: Çalışma alanınızın duvarları açık mavi, açık yeşil, kavuniçi ya da kırık beyaz renkte ise zemine sereceğiniz renkli bir kilimin ortaya çıkaracağı atmosfere inanamayacaksınız.

5- Nordik mutluluk felsefesini deneyimleyin.

İpucu: Çalışma alanınızda sandalyeninizin yanında kışları sizi sıcak tutacak bir battaniye bulundurabilirsiniz. Yazın ise bunları koton içerikli olanlar ile değiştirebilirsiniz.

6- Bir duvarınızı galeri duvarına dönüştürün.

Bu sizin alanınız, sevdiğiniz şeyler ile bu alanı istediğiniz kadar doldurabilirsiniz. Little Big Bell firmasının kurucusu ve editörü olan Geraldine Tan ise bununla ilgili şunları söylüyor:

“Üzerinde hiçbir şeyin asılı olmadığı bir duvarınız varsa bunun karşısındaki duvarı bir galeri duvarına dönüştürün. Bu duvar için aralarında görmek istediğiniz uyumu yakalayana kadar seçtiğiniz fotoğraf ya da resimlerin düzenlenmesini yerde yapın. Daha sonra bu kombinasyonu duvar şeritleri yardımıyla duvara taşıyabilirsiniz. Böylelikle, astığınız şeyleri daha sonra istediğiniz şekilde değiştirme şansı da elde edebilirsiniz.”

İpucu: Astığınız görselleri uygun şekilde çerçeveletmek duvarınızı daha hoş ve zengin gösterecektir.

7- Yeni ve eskiyi harmanlayın.

Eski ve yeninin bir arada kullanılması eve daha sıcak bir hava katacak, bir mağaza vitrininde değil de kişisel, size ait bir evde yaşadığınızı hissettirecektir.

“Örneğin, bir yerlerde terk edilmiş şekilde duran antika bir masa ile yeni satın alınmış sandalyeleri kombinleyebilirsiniz. Duvarlarda asılı olanların renklerini siyah ve beyaz ile sınırlayarak da alandaki renk yoğunluğunun yorucu olmasının önüne geçebilirsiniz. Sonuç olarak güzel ve rahat bir çalışma ortamı yaratmış olursunuz.”

İpucu: Kıyıda köşede antika bir şeyleriniz yoksa, antika dükkanlar ya da ikinci el pazarlar çalışma alanınızın dekorasyonu için size kaynak oluşturabilir. İster eski bir lamba ister eski model bir çalışma masası olsun, bunu yeni eşyalarla kombinlemeyi deneyebilirsiniz.

8- Odanızın ışık almasını sağlayın.

Gün ışığı ile bağınızı asla koparmayın. Çünkü gün ışığı çalışma alanını daha büyük bir yermiş gibi hissettirir, ki bu da küçük çalışma alanları için oldukça iyi bir araçtır. Örneğin, camlarınıza buğulu filmler yerleştirebilirsiniz. Böylelikle odanızdaki bitkiler için de yeterli ışık sağlayabilir, onları da kendiniz gibi yaşam dolu kılabilirsiniz. Ve şunu asla unutmayın, ne kadar yaşam doluysanız o kadar verimli çalışırsınız.

İpucu: Örneğin, aynı zamanda giyinme odası işlevi gören bir alanı çalışma alanı olarak kullanıyorsanız bu tip pencere filmleri kullanarak hem yeterli gün ışığın içeri girmesini hem de mahremiyet alanı yaratabilmeyi sağlamış olacaksınız.

9- Sevdiğiniz renklerin olduğu alanlar yaratın.

Sizinle iletişim kurabilen ve sevdiğiniz renkleri seçin, o an için moda olan renkleri değil.

Örneğin yukarıdaki çalışma alanı için şu şekilde renk seçimi yapılmıştır: “Verimli bir iş gününe mükemmel bir arka fon oluşturacak şekilde gök taşı rengini seçtim. Evrak dosyaları için ise turkuaz rengi kullandım böylelikle çalışma alanının en çok kullanılan kısımlarını öne çıkarmaya çalıştım.”

İpucu: İster çalışma ortamınızın duvarlarını, ya da tavanını ister rafları boyuyor olun, bunun için öncelikle sevdiğiniz renkleri birbiri ile uyumlu şekilde kullanmaya çalışın. Çünkü, sevdiğiniz renklerin yer aldığı bir alanda çalışmak size her zaman ilham verecektir.

10- Çalışma alanınızı optimize edin.

Düzenlemek her şeyin anahtarıdır. Bununla uyumlu olarak, kimse dağınık bir alanda çalışmak istemez. Aldığınız çıktıları, dosyalarınızı köşelere ve çekmecelere doldurmaya çalışmayın. Saklamanız gereken farklı tipteki eşyalarınız için tavana doğru uzayacak şekilde üst üste depolama birimleri yaratarak odadaki düşey alanlardan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda çekmecelerinizde kaybolan evraklarınız için mantar pano kullanarak bunları panoya iliştirebilirsiniz.

İpucu: Duvarınızda dosyalarınız, kalemleriniz gibi birden fazla farklı eşyanızı bir arada tutacak organizatör raflardan faydalanabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Çalışma Masası ve Ortamını Düzenleyerek Üretkenliği Artırmak
Evden Çalışmak Zorunda Olanlara Önemli 10 Tavsiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.