Çin’de İnsanlar Hava Kirliliğini Kontrol Ederek İndirim Kazanıyor

Yapmaktan özel bir keyif alınmayan şeyleri oyunlaştırarak insanlara benimsetmek gittikçe yükselen bir trend dünyada. Örneğin Çin’de kırmızı ışıkta beklerken tabelada beliren trafik işaretlerine doğru yanıt verirseniz daha önce yemiş olduğunuz trafik cezalarınız affedilebiliyor. Buna benzer bir “oyunlaştırma” projesi hava kirliliği üzerinden yürütülüyor. Kobayashi adlı duman maskesi üreten bir şirket, akıllı telefonunuzdan bulunduğunuz noktanın hava kirliliğini ölçtüğünüz zaman duman maskelerinde indirim yapıyor. Yani bulunduğunuz noktada hava ne kadar kirliyse o kadar çok indirim kazanıyorsunuz.

çin hava kirliliği

Bizde nasıl her gün televizyonlarda hava durumu bültenleri oluyorsa Çin’de de her gün hava kirliliği bültenleri yayınlanıyor. Bu durumdan istifade eden Dentsu adlı reklam ajansı, Kobayashi adlı duman maskesi şirketiyle ortak bir kampanya yürüterek akıllı telefonlarındaki bir uygulama aracılığı ile hava kirliliğini ölçen insanlara indirim hediye ediyor ve bu indirim Çin’in en büyük alışveriş siteleri üzerinden kullanılabiliyor.

Bir tür oyun olan bu hava kirliliği kontrolü günümüzde yaygınlaşan oyunlaştırma (gamification) akımının iyi örneklerinden biri. Sizce oyunlaştırma daha başka hangi alanlarda kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Hava Kirliliğine Dikkat Çeken İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir