Akıllı Kaşkol, Bisikletçileri Hava Kirliliğinden Koruyor!

Bisikletçiler için üretilen WAIR adlı kaşkol, hava kirliliğini tespit ediyor , mobil uygulama aracılığı ile kullanıcılara uyarı mesajı gönderiyor ve de kirli havayı içerdiği gizli maske sayesinde temizliyor..

Giysilerin daha önce, hava kirliliğini önleyici olarak kullanılabileceği bazı mühendislerin ilgisini çekmişti. Bundan ilk faydalanan kişilerse Fransız bisikletçiler olacak.

WAIR hem şık hem de teknoloji harikası bir akıllı kaşkol. Kaşkol bir mobil uygulamayla koordineli olarak çalışıyor ve kullanıcılara gerçek zamanlı hava kirliliği oranını belirtiyor. WAIR, yüksek seviyede bir hava kirliliği tespit ettiğinde kullanıcıları mobil uygullama aracılığıyla uyarıyor ve kullanıcılar da burun ve ağız bölgelerini kaşkolla kapattıkları takdirde kirli hava filtrelenerek temizleniyor. Hem kadınlar hem de erkekler için piyasaya sunulması beklenen akıllı kaşkol şu an geliştirme aşamasında.

Güneş ve rüzgar enerjisinden enerji üretebilen akıllı giysileri daha önce görmüştük. Peki sizce giysilerle akıllı teknolojiler başka ne şekillerde kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Güvercinler Londra’daki Hava Kirliliğini Denetliyor
Her Ortamda Çalışan Kişisel Akıllı Hava Temizleyici
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir