Hava Temizleme Kulesi Kirliliği Mücevhere Dönüştürüyor!

Rotterdam’daki Roosengarde Stüdyosu kirli havayı temizleyen ve toplamış olduğu kiri şık bir mücevhere dönüştüren devasa bir hava temizleme kulesi yarattı.

Hollandalı Şirket Studio Roosegaarde tarafından oluşturulan Temiz Hava Projesi ( Smog Free Project) ile büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin bir nebze de olsun azaltılması amaçlanıyor. Bu bağlamda geliştirilen hava temizleme kulesi, birkaç yıl önce sözünü ettiğimiz hava temizleyici mimari panellerle benzer şekilde çalışıyor, fakat daha yenilikçi özelliklere sahip.

hava-kirliligi

Rüzgar gücüyle çalışan Hava Temizleme Kulesi, bir su ısıtıcısıyla aynı miktarda elektrik kullanıyor ve saatte 30.000 metreküp havayı temizleyebiliyor. Stüdyonun sosyal dizaynının odağı olan Hava Temizleme Kulesi Ocak 2016’da Çin, Beijing’de kuruldu ve dumansız bir gelecek için kurulacak küresel ortaklıklara ilham vermesi amacıyla tasarlandı.

Kulenin çalışma prensibi şu şekilde : Kule elektrik akımı sayesinde kirli hava partiküllerini kendine çekiyor ve negatif iyonlar sayesinde kirliliği içeri iterek arkasında temiz havayı bırakıyor.

Daha sonra, toplanan bu kirli hava küçük küplere dönüşecek şekilde sıkıştırılıyor. Son olarak bu küpler, özel mücevherler tasarlamak için kullanılıyor.

kirli-hava-yuzuk

Şimdilik yüzük, kol düğmesi ve küplerden oluşan bu mücevherlere sahip olmak istiyorsanız 250 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Sipariş vermek için ilgili firmanın websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kirliliği kullanılabilir eşyalara dönüştürme fikri, günümüz dünyası için ortak ve yaratıcı bir çözüm. Daha önce paylaşmış olduğumuz egzoz dumanından üretilen mürekkep de bunun bir kanıtı. Geri dönüşüme tabi tutulabilen kirli hava, sizce başka hangi benzer girişimlere önayak olabilir?

 

İlginizi çekebilir

Geleceğin En İyi İş Fikirleri
Güvercinler Londra’daki Hava Kirliliğini Denetliyor!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir