Hava kirliliği mürekkepli kaleme dönüştürülüyor!

200 yılı aşkın bir süredir durmadan atmosfere karbon salınımı yapmaktayız ve bunun küresel iklime yansıyan yıkıcı sonuçlarıyla yüzleşiyoruz. Daha önce sizlerle hava kirliliğini azaltma konusunda hayata geçirilen yaratıcı fikirlerden bahsetmiştik. Hava kirliliğinin mücevhere dönüştürülmesi fikri de bunlardan biriydi. Air Ink adlı yeni bir girişim projesi ise bu karbon fazlasını kullanmak için sıra dışı bir yöntem geliştirdi: Hava kirliliğini geri dönüştürerek mürekkepli bir kalem üretmeyi başardı.

Air Ink, Graviky Labs adlı Hintli bir şirketin bulduğu parlak bir fikir. Şirketin websitesinde “ Hepimiz hava kirliliğinden şikayet ediyoruz. Bu hava kirliliğini zaptedip ayrıştırsak ve sonra da geri dönüştürerek insanlığın kullanıma sunsak nasıl olurdu? ” şeklinde bir ifadeye yer veriliyor.

Her kalemin içerisinde, bir araba egzozunun yaklaşık olarak 30-50 dakika boyunca ürettiği kirliliğin geri dönüştürülmüş hali bulunuyor. Tiget Beer sporsorluğunda bazı sanatçılar, bu kalemi kullanarak göz kamaştırıcı eserler üretmeye başladılar bile.

Şirketin kurucuları son birkaç yılı, araba emisyonundan karbon elde etmek ve onu kullanılabilir bir mürekkebe dönüştürmek için gereken kimyasal işlemler üzerine araştırmalar yaparak geçirmiş. Şirket, yakın zamanda ticari kullanıma yönelik kalem üretimini büyütmeyi hedefliyor.

 

İlginizi çekebilir

Geleceğin En İyi İş Fikirleri
Hava Kirliliğine Dikkat Çeken Projeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir