Daha Başarılı Olmanızı Sağlayacak 10 Hayat Dersi

Hayatta herkes başarısızlığa uğrayabilir ve başarısızlık insanın moralini yerle bir eden bir şeydir. Başarılı insanları diğerlerinden ayıran şeyse başarısızlığa uğradıktan sonra nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bilmeleridir.

Zorluklarla karşılaştığınız zaman bu zorlukları başarısızlık için mazeret olarak da kullanabilirsiniz başarı hikayenizin bir parçası olarak da görebilirsiniz.

“Başarıya giden tüm kapıları zorlamadan başarısızlık diye bir şeyden bahsedemezsiniz.” —Robert Allen

Doğru tavır alırsanız başarısızlığın şahane bir öğretmen olduğunu görürsünüz. Başarısızlık rutininizi bozar ve size yeni şeyler keşfetme imkanı verir. Ancak zihinsel olarak bunu kabul etmeniz gerekir.

Psikolog Albert Bandura, kişisel tutumlarımızın başarısızlık karşısında ne kadar önemli olduğunu gösteren bir çalışma yaptı. Buna göre iki grup insandan bir görevi tamamlamaları istendi. İlk gruba görevin yöneticilik becerilerini ölçmekle alakalı olduğu söylendi. İkinci grubaysa görevi tamamlamak için gereken becerilerin geliştirilebileceği ve görevin, bu becerileri geliştirmek için bir fırsat olduğu söylendi. Görev o kadar zordu ki insanların başarısız olması neredeyse kaçınılmazdı. İlk grup görevi tamamlamak için becerilerinin yeterli olmadığını düşündükleri için aynı görevi tekrar yaptıklarında hiçbir gelişme gösteremediler. İkinci grupsa ilk görevdeki başarısızlığı fırsat olarak gördü ve aynı görevi tekrar yaptıklarında daha yüksek puanlar aldılar.

Bu çalışmada olduğu gibi başarısızlığı ya kendi beceriksizliğimize bağlarız ya da gelişmek için bir fırsat olarak görürüz. Bundan sonra başarısızlığa uğradığınız zaman kendinizi suçlamayın ve bu durum karşısındaki tavrınızı kontrol etmeye çalışın. Zira başarısız olup kendinizi yiyip bitirmek bir işe yaramaz. Ayağa kalkıp mücadeleye devam etmek gerekir.

Hayattaki en iyi dersler, kabullenilmesi en zor derslerdir. Bu dersler sizin yeni şeyler öğrenmek için esnekliğinizi ve isteğinizi test eder. İşler daha da sapasarmadan evvel bu derslere kulak vermeniz sizin lehinize olacaktır.

 

1. İlk adım en zor olanıdır.

is-kurmak-icin-10-iyi-neden

Önemli bir şey başarmak istiyorsanız ilk adım şüphesiz zor ve korkutucu olacaktır. Ancak ilk adımı atmaya cesaret ederseniz, bu korku yerini eyleme bırakır ve eyleme odaklanırsınız. Korku silinir aklınızdan. İlk adımı atmaktan korkmayan kişilerin bizden bir farkı yoktur. Sadece ilk adımı atmaktan korkmamanın olumlu sonuçlar getireceğini biliyordur bu kişiler. Başlamak kaçınılmazsa bunu ertelemek sadece kendinize zarar verir. Belirsizliğin verdiği stresten kurtulmak için ilk adımı atın.

Mutlaka okuyun: Neden Erteliyoruz?

 

2. İyi şeyler başarmak zaman alır.

is-kurmak-istiyorum

Başarı zaman ve emek ister. Yazar Malcolm Gladwell bir alanda başarılı olmak için en az 10.000 saat o konu üzerinde çalışmak gerektiğini ifade eder. Başarılı insanlar buna katılır. Henry Ford’un ilk iki otomobil girişimi başarısız olmasına rağmen 45 yaşında Ford’u kurabildi. Ya da yazar Harry Bernstein’i ele alalım. Tüm hayatını yazmaya adamasına rağmen 96 yaşında ilgi görmeye başladı kitapları. Başarıyı elde ettiğinizde bu bu çabaların işin en keyifli kısmı olduğunu fark edersiniz ayrıca.

 

3. Meşgul olmak, üretken olmak anlamına gelmez.

Vaktinizi yönetmekte iyi olmalısınız

Etrafınızdaki insanlara bakın. Kaç tanesi gerçekten verimli şekilde çalışıyor? Başarı hareketten, meşgul olmaktan gelmez. Başarı odaklanmakla mümkündür. Zamanınızı verimli şekilde bir şeye adamakla başarı elde edebilirsiniz. Gün herkes için 24 saat, bu nedenle kendi gününüzü dolu dolu geçirmeye çalışın. Sonucunu alabileceğiniz işlere çaba harcadığınızdan da emin olun.

Mutlaka okuyun: Üretken Olmak İçin Yapmanız Gereken 11 Şey

 

4. Her zaman sandığınızdan daha az kontrole sahipsinizdir.

risk-yonetimi

Hayatta her şeyi kontrol edemezsiniz ancak sizin kontrolünüz dışında gelişen şeylere karşı nasıl reaksiyon göstereceğinizi belirleyebilirsiniz. Yani bir hatayı, tecrübeye çevirebilirsiniz mesela. Örneğin ligdeki tüm maçları kazanamayabilirsiniz, ancak doğru bir yaklaşım ve stratejiyle şampiyon olabilirsiniz.

 

5. Arkadaşlarınız, sizin kim olduğunuzu gösterir.

basarili-girisimcilerin-25-ortak-ozelligi

Size ilham veren, donanımlı insanlarla arkadaş olmalısınız. Muhtemelen de öyledir. Ancak peki size engel olan kişiler? Onlara neden hayatınızda yer ayırıyorsunuz? Sizi değersiz hissettiren, sizi sinirlendiren, vaktinizi boş şeylerle harcamanız neden olan kişilerle gerekirse iletişimi kesin. Hayat bu tür faydasız arkadaşlıklara zaman ayırmak için çok kısa.

 

6. En büyük sorunlar, düşünce kaynaklıdır.

neden

Neredeyse tüm sorunlar geçmişe veya geleceğe takılı kalmak nedeniyle olur. Yaptığımız şeyler için pişmanlık duyarız, gelecek için kaygılanırız. Geçmişi değiştiremeyiz, geleceğiz bilemeyiz. Kontrol edebildiğimiz tek şey şu andır. Bu nedenle bugüne odaklanın.

 

7. Kendinize herkesten önce siz değer vermelisiniz.

ozguven-artirma-yollari3

Eğer keyif ve memnuniyet kaynağınız kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan geçiyorsa kendi kaderinizi kontrol edemiyorsunuz demektir. Yaptığınız bir şey nedeniyle iyi hissediyorsanız başkalarının bu mutluluğu sizden almasına izin vermeyin. Başkalarının ne düşündüğünü yüzde yüz umursamamak mümkün değildir. Ancak kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakmak mümkündür. Ayrıca diğer insanların görüşlerini her zaman ihtiyatla dinlemeniz sizin yararınıza olur. İnsanlar ne düşünürse düşünsün, önce siz kendinize değer vermelisiniz.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artıracak 23 Öneri

 

8. Bazı kişiler sizi desteklemez.

zararlı insanlar

Esasında birçok kişi sizi desteklemez. Bazı insanlar olumsuz düşüncelerini size de bulaştırmaya çalışır. Bazıları sizi çekemez. Bazıları kıskanır.  “Önemli kişiler umursamaz, umursayan kişiler de önemli değildir.” Herkesin onayını ve desteğini alamayız. Ve ayrıca enerjimizi ve zamanımızı bize destek çıkmayan kişilere harcayamayız. Sizin için önemli olmayan kişilerin görüşlerini kale almamak, önem verdiğiniz şeyler ve kişiler için size zaman ve enerji kazandırır.

Mutlaka okuyun: Uzak Durmanız Gereken Zararlı İnsanlar

 

9. Mükemmel diye bir şey yoktur.

super-kahraman-girisimcilik

Mükemmeli aramayın, zira öyle bir şey yok. İnsanoğlu olarak kusurlu varlıklarız. Mükemmelliyetçi olursanız en ufak bir hatada ve başarısızlıkta pes edersiniz ya da hedefinizi küçültürsünüz. Zamanınızı yaptığınız bu hatalara lanet okumakla, kendinize yüklenmekle heba ederseniz. Bunun yerine mevcut başarılarınızı ve gelecekte başarmak istediğiniz şeylere odaklanın.

Mutlaka okuyun: İş kurmak için harika iş fikrini beklemeyin!

 

10. Korku, en büyük pişmanlık kaynağıdır.

is-kurarken-ustesinden-gelmeniz-gereken-10-korku

Hayatta sadece yapamadıklarınızdan pişman olursunuz. Başarısızlıklardan çok denemediğiniz için üzülürsünüz iş işten geçtikten sonra. Bu nedenle risk almaktan kaçınmayın.

Mutlaka okuyun: Başarısızlık korkusunun üstesinden nasıl gelinir?

 

Sonuç

Başarılı insanlar öğrenmeyi, kendilerini geliştirmeyi asla bırakmazlar. Hatalarından ve başarılarından ders alırlar. Daha iyi olmak için sürekli çaba sarf ederler…

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir