İş kurmak için harika iş fikrini beklemeyin!

” İş kurmak istiyorum ancak bir türlü harika iş fikrini bulamıyorum ” diyenlerden misiniz? Öyleyse bu yazımız tam size göre.

Kendi işini kurmak isteyen girişimcileri birçoğu pazarı veya endüstriyi alt üst edecek harika ve çekici fikirler ararlar. İyi haberse yeni işinize başlamak için çok da harika bir iş fikrine ihtiyacınızın olmadığıdır.

 

Beta cumhuriyeti

İşin aslı şu ki bir iş kurmak için harika bir fikre ihtiyacınız yok. Fikir değişebilir ve iş modeli evrim geçirebilir. Şu anda görmüş olduğunuz her başarılı işletme zamanla evrim geçirmiştir. Bazıları hala beta aşamasındayken diğerleri betadan çıkmıştır.

Gmail, kamuoyuna duyurulmadan önce Google geliştiricisi Paul Buchheit tarafından başlatılmış bir projedir. Başlangıçta sadece Google çalışanları tarafından kullanılıyordu. Gmail 5 sene beta aşamasında kaldı ve sonra tahmin edin ne oldu?

Yani gerçekten inandığınız fikirlerinizi ve projelerinizi dikkate almanın zamanı geldi.

 

Sadece gerçek bir problem çözün

Başarılı girişimcilerin birçoğu harika bir fikirle yola çıkmak yerine gerçek bir problemi çözen oldukça basit fikirlerle başlarlar. Bir taraftan basit fikirlerinin üzerinde çalışırken bir taraftan da pazarı anlamaya başlarlar ve fikirlerini veya ürünlerini daha iyi hale getirecek ipuçlarının farkına varırlar. Daha sonra endüstrinin dinamiklerine uyum sağlamak için yol boyunca değişirler.

 

Basit bir eylem planı ile başlayın

Başlangıç aşamasında en önemli şey müşteri adaptasyonu, karlılık ve sizi sözde takipçilerden veya rakiplerden ayıracak uygulanabilir bir iş planına ( 40 sayfalık bir doküman olmasına gerek yok ) sahip olmaktır.

 

İş kurmak için sermayeye ihtiyacınız varsa rakamlar üzerinde çalışın

Başarılı girişimcilerin birçoğu başlangıç için sermayeye ihtiyaç duyar ve bu ihtiyacı melek yatırıcımlardan ve devlet kredilerinden karşılama yoluna gider . Siz de sermaye gerektiren bir iş kuracaksanız kuracağınız işe başkalarını da inandırmanız gerekecek. Ürününüze talep olduğunu ve bu problemi nasıl çözeceğinizi gösteren bir plana ve modele ihtiyacınız olacak. Ve tabii ki fikrinizin karlı olduğunu kanıtlayacak rakamlara da. Bu süreçte geri çevrilmelere karşı hazırlıklı olun ve bunun sürecin bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

Zaman kaybetmeyin, harekete geçin!

En üretken girişimciler fikirlerini onayladıktan ve fikrilerinin potansiyeline inandıktan sonra zaman kaybetmezler. İş fikirlerini en kısa sürede hayata geçirirler ve müşterileri etiklemeye başlarlar.

 

Yatırımcılar insana yatırım yapar

Yatırımcıların birçoğu bir girişme yatırım yapmadan önce yönetime bakarlar. Yatırımcı yönetim ekibinin iyi hazırlanmış ve düşünülmüş iş planını gerçekten uygulayabileceğine/yönetebileceğine inanırsa şirkete yatırım yapma olasılığı artar. Uygulama her iş için çok önemli olduğundan iyi bir ekibe ihtiyaç vardır.

 

Başlamadan pes etmeyin!

İş kurmak için yeterli sermayeniz olsa da olmasa da, tutku ve bağlılık her girişimin başarısında büyük rol oynar. Peşinden gittiğiniz şeye gerçekten inanırsanız, bütün dikkatinizi verirseniz, pes etmezseniz ve hesaplanmış adımlar atarsanız hedefinize sürekli olarak daha da yaklaşırsınız.

 

Yaşadığınız bir problem üzerinde çalışın

Yaşadığınız bir problem üzerinde çalışmak neden bu kadar önemli? Çünkü bu, gerçekten bir problem olduğunu gösterir. Acemi girişimcilerin en yaygın hatalarından biri var olmayan bir problemi çözmeye çalışmalarıdır.

 

İhtiyaçtan doğsun

Kendi probleminizi çözmekten ve bunu işe çevirmekten daha tatmin edici bir şey olamaz. Kendinize şu soruları sorun: gerçekten ne tür bir iş kurmak istiyorum veya kurabilecek miyim? Yapmanıza değecekse ve diğer kaynaklardan da onay aldıysanız harekete geçin ve deneyin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir