Daha Çok Para Biriktirmek İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Eğer sürekli paranızın nereye gittiğini merak ediyorsanız, günlük yaşamınızın size nelere mal olduğuna bakın. Öğlen yemeklerine her gün 10 değil de 15 TL mi veriyorsunuz? İhtiyacınız olmayan bir şeyi almakta aceleci mi davranıyorsunuz? Yoksa arkadaşlarınıza yetişmek için aynı seviye lüks şeylere mi harcama yapıyorsunuz? Bu küçük alışkanlıkların, sizi para biriktirmekten alıkoyması yetmezmiş gibi bunlar bir de size yüzlerce hatta binlerce lira harcamanıza sebep olabiliyor. “Hangi alışkanlıklar sizi büyük harcamalardan kurtarıyor? Hangileri para biriktirmenizi sağlıyor?” gibi sorulardan esinlenerek sizler için en iyi para biriktirme yollarını derledik.

 

Yüzdesini Biriktirmeyle Para Biriktirme Arasındaki Farkı Öğrenin

Unutmayın, 10 bin liralık bir şey üzerinde %5 tasarruf etmenizle 10 liralık bir şey üzerinde %5 tasarruf etmeniz aynı değildir. Ancak karar verme problemleri yaşarken beyin, olayları normalleştirmeye eğilimlidir. Bu yüzden bu iki olay aynı gibi görünür. Davranışsal ekonomi okuduğumdan beri küçük harcamaları daha az önemserken hangi arabayı almam gerektiğine ve bunun için ne kadar pazarlık yapacağıma daha çok kafa yordum. Bir arabadan elde edebileceğiniz 4 bin TL indirim sayesinde bir sürü küçük harcama yapabilirsiniz. Ancak öyle insanlar var ki süt ve süt ürünleri için kupon biriktirip daha ucuz bir araba veya daireye geçmeyi akıl dahi edemiyorlar.

 

Kendiniz Yapın

Yeni öğrenme yollarıyla baş etmekten ve bunları başarmaktan büyük zevk alırım. Gayet iyi yaptığım şeyler arasında temel tesisat, iç mimari boyama, bir şeyler dikme, bisiklet bakımı, fırın işleri ve yemek var. Hala bahçe işleri üzerinde çalışıyorum ve bir masa yapılışı gibi temel yapı yeteneklerini öğrenip geliştirebileceğimi düşünüyorum. Hatta bir şeyler inşa etmeyi bile öğrenebilirim. Siz de bunları birer hobi ve masraftan kaçınma, hatta egzersiz olarak görebilirsiniz.

 

Hazzı Erteleyin

Alışveriş yapıyorsanız ve kalbiniz x ürünü için atmaya başladıysa bunun ilk görüşte aşk olduğunu düşüneceksiniz. DURUN! O ürünü aklınızda tutun ve bekleyin. Saatler, günler hatta haftalar sonra tekrar geldiğinizde aynı hevesinizin yerinde durup durmadığına bir bakın. Dürtülerinizle asla bir şeyler almayın. Sabah ola hayrola. Kendinize sorun: “Bu şey seni bir hafta sonra da mutlu edecek mi? Bir ay? Hatta bir yıl?”

Mutlaka okuyun:  Zor şeyleri neden sürekli erteliyoruz?

 

Alışverişteyken Küçük Matematikler Yapın

Bir şeyler almak için her dışarı çıktığımda harcayacağım paranın yılda % 10’luk bir oranla 5 yılda ne kadar büyüyeceğini düşünmeye çalışırım. Bu, %60’tan fazla bir geri dönüş anlamına geliyor. Örneğin bin lira değerinde bir şey aldığımda kendime: “Bunu şimdi harcamık mı yoksa beş yıl içinde 1.600 liramın olmasını mı istiyorum?” sorusunu sorarım. Bu yaklaşım sayesinde büyük birikimlerin kapısını aralayabilirsiniz.

 

Statü veya Şaşalı Şeyler İçin Aşırı Harcama Yapmayın

Gerçekten zevk almayacağınız kadar lüks şeyler yapan arkadaşlarınızla takılmayı kesin. Eğer kayak yapmayı seviyorsanız, yapın. Fakat bunun için yılbaşında Uludağ’a gidip en iyi otellerde kalmak zorunda değilsiniz. Bunun için günü birlik Kartepe’ye gidebilir ya da diğer zamanlarda uygun fiyatlı otellerde konaklayabilirsiniz.

 

Harcamalarınızı Takip Edin ve Otomatik Ödeme Yapın

Tüm hesaplarınızı ve birikimlerinizi kontrol eden bir online bankacılığınız olduğundan emin olun. Bunlar kredi kartlarınızı, borçlarınızı ve yatırımlarınızı da kontrol etmeli. Her şeyi bir arada toplayın. Bu sayede faturalar için endişelenmez ve harcamalarınızı en kolay şekilde takip edebilirsiniz.

 

Kaliteye Ne Zaman Yatırım Yapacağınızı Bilin

Size bir şeyler katan, üretkenliğinizi artıran veya sık sık kullandığınız yaratıcı şeylere harcama yapmaktan kaçınmayın. Bunlar bıçak, bilgisayar, yatak, çalışma masası veya spor salonu üyeliği olabilir. Evet, bunlar için az harcama yapmak para biriktirmek için bir yol. Ancak sık kullanılan önemli şeyler için para harcamak uzun vadede kazançlı olmanızı sağlayabilir.

 

Olmayan Paranızı Harcamayın

Banka kartınızı dinleyin, kredi kartınızı değil. Bankamatik kartınızda para yoksa bir şey satın almayın. Kredi kartları paranız olmadığında “Ben yanındayım!” diyen sinsi bir düşman gibidir. Kredi kartlarının tuzağına sakın düşmeyin. Bir şeyler için faiz ödemekten kaçının. Eğer faiz ödediğiniz bir borcunuza varsa da ilk önceliğiniz bu yakanızı bu borcunuzdan kurtarmak olmalı.

Mutlaka okuyun:  Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

 

5 Soru Kuralını Uygulayın

“Lüks mü yoksa ihtiyaç mı? Gerçekten ihtiyacım var mı? Bunu kullanıyor muyum? Ne kadar sıklıkla? Kullandığım zamana değer mi?” Herhangi bir harcama yapmadan önce bu soruları sormayı huy edinin. Aksi takdirde giyilmeyen kıyafetler, yenilmemiş yemekler ve ilgi duymadığınız sanat ürünleri için  har vurup harman savurabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

Sahip Olduğunuz Şeylerle Mutlu Olun

Halihazırda sahip olduğunuz şeyleri istemeyi öğrenin. Çünkü sahip olma dürtüsü kimsenin kazanamayacağı bir savaş. Zaten var olan şeylerle mutlu olmanız size en büyük kazancı sağlayacaktır.

 

İlginizi çekebilir

Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri
Nasıl Tasarruf Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.